Ana Sayfa | MAGAZİN

Türk Kadınları eğitim balosunun geliri Darüşşafaka cemiyetine bağışlanacak

Maviş Fuchs BTKD

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. BTKD’nin geleneksel kuruluş balonsuun geliri, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacak.

Avrupa Ajansı (AVA) Mihrişah Safa/Londra-Britanya Türk Kadınları Derneği kısa adıyla BTKD’nin geleneksel kuruluş balosunun 13’üncüsü 2 Mayıs günü Royal Garden Hotel’de yapılıyor. Balonun bu yılki sanatçısı, ünlü ses Coşkun Sabah.. Balonun geliri, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacak.LONDRA’da kurulu etkin sivil toplum kuruluşlarından Britanya Türk Kadınları Derneğinin geleneksel kuruluş balosu 2 Mayıs günü yapılıyor.Konuyla ilgili BTKD’de yapılan açıklamada, 13’üncü kuruluş yıldönümü balosunun bu yılki konuk sanatçısı, Türk sahnelerinin ünlü sesi Coşkun Sabah.. Sanatçının, sevilen şarkılardan sunacağı konserin baloya ayrı bir renk katacağı belirtiliyor. Bugüne kadar İngiltere ve Türkiye’de çeşitli eğitim kurumlarına yaptığı onbinlerce sterlinlik bağışlarla adından bahsettiren BTKD’nin bu yılki balosunun gelirinin, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacağı açıklandı. BTKD Başkanı Maviş Fuchs imzalı dernek açıklamasında, balo gelirinin 152 yıllık geçmişi bulunan ve sayısız öğrenciye okuma olanağı sağlayan Darüşşafaka Cemiyetine verileceği bildirildi.  2 Mayıs Cumartesi gecesi Royal Garden Hotel’de gerçekleşecek balo ile ilgili bilgi almak isteyenlerin, “Rez. btkd.info@yahoo.co.uk 07717790830 / 07836794455”  yazmaları veya aramaları istendi.

152 Yıllık Dev Eğitim Kurumu

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 1863 yılından bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdürüyor. “Şefkat yuvası” anlamına gelen Darüşşafaka, günümüzde babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklarımızı on yaşındayken ailelerinden emanet alıyor; onlara uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunuyor ve düşünen, sorgulayan, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde lider bireyler olarak yetiştiriyor.

 

Bitmeyen Hikâye

Bugün ülkemizin dört bir yanından, sınavla seçilen 1.000’e yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, ortaokul 1. sınıftan liseyi bitirinceye kadar dokuz yıl süreyle tam burslu, yatılı, kolej eğitimi görüyor. Tüm öğrencilerini 11. ve 12. sınıfta üniversiteye hazırlık için dershaneye gönderen Cemiyet, üniversiteyi kazanan mezunlarına da burs desteğini sürdürüyor.

Aydınlık Türkiye sevdalılarının desteğiyle 1863’ten bu yana yanan ışık!

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çocuklarımıza sağlanan tüm olanaklar, Cemiyet’in kişi, kurum ve kuruluşlardan elde ettiği bağışlarla sağlanıyor. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ve manevi kızı Nebile İrdelp, Sait Faik Abasıyanık, Türkiye İş Bankası gibi ülkemizin aydınlık yarınlarına sevdalı sayısız kişi ve kurumun desteğiyle Cemiyet, çocuklarımıza “eğitimde fırsat eşitliği” hakkı tanıyor.

 

Eğitimle Değişen Yaşamlar

Matematikçi Salih Zeki, ultrasonografinin öncüsü Prof. Dr. Adnan Sokullu, ressam Mahmut Cûda, Muhittin Sebati, Türk edebiyatının kilometre taşlarından Ahmet Rasim, Türkiye’nin ilk çocuk psikiyatrı Prof. Dr. Rıdvan Cebiroğlu, matematikçi Mehmet İzzet, edebiyat eleştirmeni Berna Moran, bestekâr Kazım Uz, edebiyatçı İsmail Sefa, Cumhuriyet tarihinin ilk şehir tarihçisi ve Türk belediyeciliğinin önemli ismi Osman Nuri Ergin, tiyatro sanatçısı İhsan Devrim, Başbakanlık Müsteşarı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz, inşaat mühendisi ve eğitim dünyasının büyük ismi Fettah Aytaç, oyuncu ve yönetmen Tolga Aşkıner, karikatürist Tekin Aral, müzisyen Reşat Aysu, basketbolcu, antrenör ve gazeteci Yalçın Granit ve daha niceleri... Hepsi küçük yaşta babalarını yitirmişti, hepsinin maddi koşulları, bırakın iyi bir eğitimi, okula gitmeye dahi olanak tanımıyordu. İşte onlar, her çocuğun iyi bir eğitim hakkına sahip olduğunu savunan Cemiyet’in hayırseverlerden sağladığı bağışlarla Darüşşafaka’da şefkatle eğitim gördü, aldıkları eğitimle yeni bir dünyaya adım attı, sadece kendilerinin değil, ailelerinin kaderini de değiştirdi ve üstlendikleri kilit görevlerle ülkelerinin geleceğine damga vurdu. İşte Darüşşafaka Cemiyeti, 1863’ten beri bunun için çalışıyor.

 Kapalıçarşı esnaf eğitiminden, döneminin en modern eğitimine

Dönemin önemli matematikçisi, asker ve devlet adamı Yusuf Ziya Paşa önderliğinde Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Vidinli Tevfik Paşa, Sakızlı Ahmet Esat Paşa ve Ali Nâki Efendi tarafından 30 Mart 1863’te padişah fermanıyla kurulan Cemiyet’in başlangıçtaki amacı, Kapalıçarşı’daki esnaf gençlerin eğitimine kaynak sağlamaktı. Beyazıt’taki eski Valide Mektebi’ni onartan Cemiyet, aralarında vatan şairi Namık Kemal’in de bulunduğu, dönemin pek çok aydınının burada gönüllü öğretmenlik yapmalarını sağladı. 1868’e gelindiğinde ise Cemiyet, o tarihe kadar eski kışla ya da konakların okul olarak kullanıldığı Osmanlı Devleti’nde Türkiye tarihinin okul amaçlı ilk binasının inşaatına başladı. İtalyan mimar Barironi’nin tasarladığı ve Dolmabahçe Sarayı’nın mimarbaşı Ohannes Balyan’ın planını çizdiği okul, Sultan Abdülaziz’in yaptığı bağışla satın alınan İstanbul Fatih’teki arsanın üzerine inşa edildi. Kız ve erkek öğrencilerin aynı çatı altında eğitim görmesine uygun, çağın çok ilerisinde imkânlara sahip okul, 29 Haziran 1873’te “Darüşşafakat’ül İslamiye” adıyla kapılarını parasız, yatılı ve özel statülü olarak açtı.O tarihten bu yana Cemiyet, Darüşşafaka’da okuyan öğrencilerin eğitimlerine kaynak yaratmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 
 
Britanya Türk Kadınları Derneğinin geleneksel kuruluş balosu 2 Mayıs günü yapılıyor.Konuyla ilgili BTKD’de yapılan açıklamada, 13’üncü kuruluş yıldönümü balosunun bu yılki konuk sanatçısı, Türk sahnelerinin ünlü sesi Coşkun Sabah.. Sanatçının, sevilen şarkılardan sunacağı konserin baloya ayrı bir renk katacağı belirtiliyor. Bugüne kadar İngiltere ve Türkiye’de çeşitli eğitim kurumlarına yaptığı onbinlerce sterlinlik bağışlarla adından bahsettiren BTKD’nin bu yılki balosunun gelirinin, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Cemiyetine bağışlanacağı açıklandı.
 

Rüzgar Çetin ilk kez konuştu kaza sonrası hayatım değişti

İstanbul Beşiktaş'ta bir polisin ölümüne neden olan Rüzgar Çetin ilk kez davayla ilgili konuştu

Aleyna Tilki'nin son bombası takipçilerini şaşırttı

Son zamanların en çok konuşulan genç popçusu Aleyna Tilki yaptığı son paylaşımla takipçilerini şaşırttı

Hadise'nin 1 haftalık tatili pahalıya patladı

O Ses Türkiye'nin final yapmasının ardından Maldivler ve Dubai'ye tatile çıkan popçu Hadise'nin 1 haftalık tatili pahalıya patladı