Ana Sayfa | MAGAZİN

Financial Times, 'Türkiye'deki tehditlerin boyutu arttı'

financial times

İngiliz basın organlarından Financial Times gazetesi, Türkiye'de artan terör olaylarına dikkat çekiyor

"Türkiye'nin yeni savaşında uyarı ateşi bir havan topuydu. Geçen Aralık ayında Sabiha Gökçen havalimanına düşmüştü. O havan topu içi dolu bir yolcu uçağını kıl payı ıskalamıştı.Bir yer hizmetleri görevlisi ise hayatını kaybetmişti.

"Saldırıyı üstlenen grubun adı, en az saldırının kendisi kadar sürprizdi. Saldırıyı PKK değil, uzun süredir eylem yapmayan Kürdistan Özgürlük Şahinleri'ydi (TAK).

"Havalimanına düzenlenen saldırının ardından örgüt 2 intihar saldırısını daha üstlendi. Birisi, geçen hafta Ankara'da gerçekleşen ve 37 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıydı.

"Bu karanlık örgütün yeniden eylemlere başlaması Türkiye'nin yüzleşmek durumunda kaldığı terör tehdidinin sadece bir parçası. Şiddet, daha önce ülkenin hiç görmediği boyutlara tırmanıyor.

13 Mart'taki Ankara saldırısında 37 kişi hayatını kaybetti.

Farklı gruplardan gelen saldırılar

"Cumartesi günüyse başka bir örgüt tarafından yapıldığı sanılan başka bir saldırı oldu.

"İntihar saldırısını düzenleyen kişi, 4 kişiyi öldürürken 36 kişiyi de yaraladı. İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırganın IŞİD'le bağlantılı olduğunu söyledi.

"En büyük endişe, farklı gruplardan gelen saldırılar karşısında güvenlik güçlerinin mücadelede zorlanıyor olması ihtimali.

İstiklal Caddesi'nde intihar saldırısı

İstiklal Caddesi'ndeki saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına saldırının olduğu noktaya çiçekler bırakıldı.

"Her ne kadar IŞİD ve PKK birbirlerine düşman olsalar da, artık her iki örgüt de Türkiye'de saldırılar düzenliyor ve Suriye'de yıllardır devam eden şiddet, komşusuna da sıçrıyor.

"Bazı uzmanlar, IŞİD'in geçen yıl Türkiye'deki Kürtleri hedef alarak, devlet - PKK çatışmalarını yeniden alevlendirmeyi hedeflediğini, böylece PKK'nın Suriye'deki çatışmalara odaklanmasının önüne geçmeyi amaçladığını düşünüyor.

"Türkiye'de hükümetse PKK ve TAK arasında bir ayrım yapmayı reddediyor.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ülkede artan şiddet olaylarının daha güçlü bir merkezi hükümete ve Cumhurbaşkanlığı makamına daha fazla yetki verilmesi gerektiğine işaret ettiğini söylüyor.

'İyi polis, kötü polis'

"PKK'nın etki alanı bir zamanlar Kuzey Irak'taki dağlarla sınırlıydı. Ancak bugün Suriye'deki kolu olan PYD geçen hafta federal yapı ilan etti.

"Türkiye'nin içindeyse PKK'nın gençlik yapılanması birçok yerleşim yerinde mevzilenmiş durumda.

"Düşüğnce kuruluşu TEPAV'da çalışan emekli Binbaşı Nihat Ali Özcan, 'PKK 'Bizimle konuşmazsanız, bizden beterleri de var' mesajını vermeye çalışıyor -iyi polis kötü polis gibi' diyor.

PKK, TAK'ın saldırılarını neden durdurmuyor?

"Hükümetten bir yetkili ise TAK ve PKK arasında bir ayrım yapmayı reddediyor ve 'PKK'nın emirlerini uyguluyorlar ve PKK'nın siyasi doğruculuk adına yapmak istemediği eylemleri gerçekleştiriyorlar' diyor.

"PKK ise TAK'la bağlantılı olduğu iddialarını ve Ankara saldırısını gerçekleştirdiği iddialarını reddediyor.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ise birçok rakibini terörist olarak etiketlemiş durumda. Ankara saldırısından günler sonra HDP üyesi milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması çağrısını yapmıştı"

Ünlü oyuncu tesettüre girip dua istedi

Gamze Özçelik, Miraç Kandili nedeniyle başörtülü bir fotoğraf paylaşıp takipçilerinden dua etmelerini istedi

Cenazelerin kadrolu adamı eleştirisine ünlü oyuncudan sert tepki

Usta oyuncu Nuri Alço, 'cenazelerin kadrolu adamı' eleştirisine yanıt verdi

Alman hizmetçisi itiraf etti Mel B ve eşiyle üçlü ilişkiye girdim

Spice Girl müzik grubu üyesi Mel B'nin Alman hizmetçisi ve eşiyle üçlü ilişkiye girdiği ve hizmetçisinin hamile sonrası kürtaj olduğu açıklandı