Ana Sayfa | Manşetler

5 Aralık 2012, Patriotlar Nato müdahalesi demek mi

Patriot savunma füzeleri

Patriot'ların zaten bir radar üssü bulunan Malatya'ya yerleştirilmesi füzelerin menzili dolayısıyla savunma amaçlı olarak tanımlanacaktır. Malatya, Türkiye'nin füzeleri isteme gerekçesinde vurgulanan "Savunma" kavramı ile açıklanabilecek bir bölgeyi ifade ediyor.

Avrupa Ajansı (AVA) Mahir Tan Londra-Türkiye'nin istediği sayıda olmasa da, Patriot savunma füzelerinin Türkiye'ye Nato ülkeleri Almanya ve Hollanda'dan naklediliyor. Dünya  basınındaki bilgilere göre Türkiye'nin 24 Partiot rampası isteğine karşılık NATO 8-10 füze rampası göndermeyi kabul etti. Şimdi sorun Patriotların Türkiyenin hangi iline ve nerelere yerleştirileceği. Zira Patriot füzelerinin yerleştirileceği bölgeler ve etkili olacağı toprak parçası bu silahların savunma mı yoksa saldırı amaçlı mı kullanılacağını belirleyecek. 

50 mil (85 km) menzilli

Patriot'ların zaten bir radar üssü bulunan Malatya'ya yerleştirilmesi füzelerin menzili dolayısıyla savunma amaçlı olarak tanımlanacaktır. Malatya, Türkiye'nin füzeleri isteme gerekçesinde vurgulanan "Savunma" kavramı ile açıklanabilecek bir bölgeyi ifade ediyor. Zira Malatya'ya yerleştirilecek patriot'lar  Türkiye içindeki hedefleri vurmaya yönelik saldırı füzelerini imah özelliği taşır. Kuşkusuz bu füze rampalarının yerleştirildikleri bölgede sabit olarak kalmaları durumunda geçerli. Zira Patriot füze sistemleri 50 mil  (85 km) mesafeye gelen füze ve savaş uçaklarına karşı etkili.  Malatya'da savunma amaçlı kullanılabilecek Patriot füze sistemleri, rampalar (iddia edildiği gibi)Urfa'ya yerleştirilirse bu, Suriye'ye üstü örtülü NATO müdahalesi anlamını taşır.  Urfa'ya yerleştirilecek füze rampaları Kuzey Suriye'de uçacak uçurtmayı bile vuracak bir hava üstünlüğü demektir. Patriot'ların Urfa, Akçakale, Nizip hattına yerleştirilmesi açık bir biçimde  Halep'in muhalefetin eline geçmesi ve Hama, Homs yolunun Kuzey'den ilerleyecek muhalefet güçlerinin yolunu güvenlik altına almaları anlamına gelir. 

Nasıl çalışır ?

Patriot füzeleri radar güdümlü bir füze ve uçaksavar sistemi. 50 millik bir mesafede 3-6 metre büyüklükteki füze, uçak, mermileri yok edebilen Patriot MIM 104 füzeleri kullanıyor. 16 Füze fırlatma sistemi olan bir Patriot bataryasında, hedefi kendisi bulan bir radar sistemi ve 4 ayrı sistemden meydana gelen bir yapımı var. Patriot füzeleri daha hafif olan Stinger ve Sidewinder füzelerinden çalışma tarzı bakımından farklı ve çok daha etkili. Stinger'ler ısıya karşı güdümlü oldukları için vuracakları hedefin insan gözüne görünecek ve nişan alınacak kadar yakına gelmesi gerekiyor. Nato envanterinde bulunan bu silahlar daha çok kentlerde ve yakın çatışmalarda kulanılıyor. Patriot'lar ise çok daha uzak mesafede (85 km) hedefi görmeden kilitlenen radar güdümlü bir ağır silah.Otomatik olarak programlanabilen Patriot'lar insansız olarak kendiliğinden hedefi bulup yok edebiliyor. Uçaklar, Cruise füzeleri ve daha hafif Scud füzelerine karşı en etkili silah olan Patriot'lar yaklaşık olarak saniyede 1 mil yol alan füzelerle hedefi vuruyor.  Uzmanlar Patriot'ları yerleştirildikleri yerlerde uzun süreli olarak kalmaları gereken taşınması zor ve uzun süre alan silahlar olduklarını bu nedenle konuşlandırıldıkları bölgede kullanılmasının esas olduğunu belirtiyorlar. 

 

Selahattin Demirtaş Başbakan Erdoğan'ı Tehdit Etti

HDP Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası kapsamında yaptığı konuşmada AKP Lideri Başbakan Erdoğan hakkında açıklamalarda bulundu

Çanakkale'de Korkutan Deprem

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Çanakkale Eceabat'ta öğlen saatlerinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranları Nisan ayında yüzde 9 olarak gerçekleşti.