Ana Sayfa | Manşetler

Avrupalı Türkler için Türkçe Öğretim Atağı

 Atilla Doğan, Metin Özsınmaz, Mete Atay, Havva Engin, Dilek Yankaya

‘’Yurtdışındaki Türklere Türkçe Öğretimi’’ çalışmalarının üçüncü toplantısı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı salonunda 22 Ocak 2013 günü gerçekleştirildi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, TRT- Okul Kanalı, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin  paydaş olduğu ‘’Yurtdışındaki Türklere Türkçe Öğretimi’’  çalışmalarının üçüncü toplantısı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı salonunda 22 Ocak 2013 günü gerçekleştirildi. 

Toplantıya projenin paydaş kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile, alan uzmanı akademisyenler katıldı. Yine eş zamanlı olarak ABD’den ve  Almanya’nın Köln kentinden  alan uzmanları video konferans ile katılarak görüşlerini bildirdiler.

Toplantı Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın’ın konuşması ile açıldı. Ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür toplantının amacı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Daha sonra söz alan YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış çalışmanın öneminden söz etti.

En Hızlı ve En Etkili Yöntem Uzaktan Öğretim 

Toplantıya Anadolu Üniversitesi  Senato Toplantı salonundan katılanlar, bu çalışmanın bugün kadar Türkçe öğretimi ortaya konulan uygulamaların bir sentezi olacağı, Türkçeye yabancı olmayanlara Türkçe öğretme amacı ile hareket edileceğini ifade ettiler.

 Yabancılara Türkçe öğretilmesi ile akraba topluluklara Türkçe öğretilmesi hususunda bugün Türkiye’de önemli birikimin olduğu, bu birikim ile ortaya konulan modellerin uluslararası tanınırlığı için önemli yol alındığı belirtildi.  Gündemdeki yeni hedefin ise Avrupa’da yerleşik Türkler başta olmak üzere yurtdışındaki Türklere ve yeni nesillere iyi Türkçe öğretmek olduğu, sıfır noktasında olmayan Türk kökenlilerin; Türkçeyi iyi konuşma ve iyi anlamanın ötesinde iyi okuma ve iyi yazma düzeyine ulaşma çabası olduğu bunun gereğini yerine getirmek üzere çaba gösterildiği belirtildi.

Yurtdışındaki  Türk kitlesine eğitim-öğretim amacıyla en hızlı ve etkili  ulaşabilmenin yöntemi olarak uzaktan öğretim sisteminin tercih edildiğinden söz edilen toplantıda; Anadolu Üniversitesi’nin 1986 yılından bu yana uzaktan öğretim sistemi ile Avrupa’daki  Türklere ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğretim hizmeti verdiğinin altı çizildi.

Eskişehir’deki toplantıya Köln’deki Bürodan Katıldılar

Anadolu Üniversitesi Senato salonunda gerçekleşen toplantının en etkili anları ise saat farkına rağmen Portland Eyalet Üniversitesi Türkçe Dili Programı Başkanı Associate Professor K. Pelin Başcı Grehan’ın video konferans aracılığı ile ABD’den katılması oldu. Yine Köln’deki Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa İrtibat Bürosu toplantı salonundan; Türkçe öğretiminin önemli isimleri 2500 km. uzaktaki toplantıya eş zamanlı katıldılar. 

Köln’deki toplantıya, Almanya’dan; Türk Öğretmenler Federasyonu Onursal Başkanı ve Yazar Mete Atay, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi ve Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürlerarası Eğitim Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Havva Engin, Belçika’dan; Institut Libre Marie Haps Yüksek Okulu(ILMH) Türkçe Bölüm Başkanı Eser Baysal, Fransa’dan; Sosyoloji ve Siyasal Araştırmalar Proje görevlisi ve çevirmen Dr. Dilek Yankaya ile Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları Koordinatörü Dr. A.Atilla Doğan katıldılar.

Çalışma toplantısı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın’ın; ‘’ Üniversite olarak, bütün birikimimizi ve kaynaklarımızı ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgili kişi ve kurumların hizmetine sunmaktayız. Yurtdışındaki Türklere ‘’İyi Türkçe Öğretmek’’ üzere de herkesin ve herkesin hizmetindeyiz. Bu toplantı, bu iradenin bir göstergesidir. Toplantıya katılmak üzere Eskişehir’e gelenlere, ABD ve Almanya’dan katkı veren uzmanlara ve Üniversitemizin idari ve öğretim kadrosuna teşekkür ederim’’ içerikli sözleriyle sona erdi.

 

Selahattin Demirtaş Başbakan Erdoğan'ı Tehdit Etti

HDP Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası kapsamında yaptığı konuşmada AKP Lideri Başbakan Erdoğan hakkında açıklamalarda bulundu

Çanakkale'de Korkutan Deprem

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Çanakkale Eceabat'ta öğlen saatlerinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye'de işsizlik oranları Nisan ayında yüzde 9 olarak gerçekleşti.