Ana Sayfa | MEDYA

"Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri" sahiplerini buldu

Sahiplerini buldu

8 Ocak 1996'da öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin anısına verilen "Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri" sahiplerini buldu

Bu yıl 18'ncisi düzenlenen ve 8 Ocak 1996'da öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin doğum gününde dağıtılan "Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri" törenle sahiplerini buldu. Cağaloğlu'ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen törene, Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, siyaset ve medya dünyasında isimler katıldı.

Ödüller

Yazılı haber ödülünü, 'Ezidi Kadınları Çığlığı' başlıklı haberiyle kazanan JİNHA Muhabiri Zehra Doğan, ödülünü Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe'nin elinden aldı. Görüntülü haber ödülünü, "Canlı Yayında IŞİD'in Sınır İhlali" adlı haberiyle İMC TV Muhabiri Saadet Yıldız ile kameramanı Refik Tekin'ne, Doç. Dr. Ceren Sözeri verdi. Yerel Gazetecilik Dalında ise, Nabız Gazetesi'nde "HES'tirin Gidin" başlığıyla yayımlanan haberiyle Gençağa Karafazlı ödülünü Gazeteci Ahmet Şık'tan aldı.

Fotoğraf ödülünü, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma'da Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in, Soma'da bir vatandaşı tekmelemesini gösteren "İktidar Tekmesi" adlı fotoğrafıyla, İzmir Gazeteciler Cemiyetinin gazetesi 9 Eylül'ün Foto Muhabiri Emin Al kazandı. Al adına Cemre Gümrükçü'ye ödül Gazeteci Belma Akçura tarafından verildi.

Bu yılki yarışmada, Kadıköy'de Kartopu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen Gazeteci Nuh Köklü ile Adana'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Azadiya Welet ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtıcısı Kadri Bağdu için özel ödül verildi. Nuh Köklü adına verilen özel ödül, Türkiye Gazeteciler Sendikası'na verildi. Kadri Boğdu özel ödülü ise, Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun saldırıya uğramasının ardından, ilk sayısından bir seçki yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi'nin oldu.

Jüri, 1915 olaylarının 100'üncü yılında, Agos Gazetesi'ni de özel ödüle layık gördü. Ödülü Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, gazeteci Amberin Zaman'ın elinden aldı.Törenin ardından annesi Fadime Göktepe tarafından Metin Göktepe'nin doğum günü pastası kesildi.


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.