Ana Sayfa | MEDYA

İsmail Gaspıralı’nın Kırım’da çıkardığı Tercüman gazetesi tekrar yayınlayacak

İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeler Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fazıl Abbasov ve Züleyha Karaman

Abbasov, Cemiyetin, İsmail Gaspıralı’nın 1800’lü yılların sonunda Kırım’da çıkardığı Tercüman gazetesin, Yeni Tercüman adı ile yayınlayacağını da söyledi. Gazeteci Züleyha Karaman İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeler Gazeteciler Cemiyeti Kıbrıs Temsilcisi oldu

Amaç güç ve olanakları birleştirmek. İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeler Gazeteciler Cemiyeti’nin Kıbrıs Temsilciliği görevi Gazeteci Züleyha Karaman’a verildi. İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeler Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fazıl Abbasov, Dış Basın Birliği Başkanı ve Halkın Sesi Gazetesi yazarı Züleyha Karaman ile Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği toplantısı için Bakü‘de bulunduğu sırada görüşerek anlaşmaya vardı. İslam ülkeleri medya kuruluşlarının sahip oldukları güç ve olanakları birleştirmek amacıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeler Gazeteciler Cemiyeti resmen Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın 19.02.2014 tarih ve 1114-Q49-3265 sayılı kararı ile Bakü’de kuruldu.

Abbasov’un verdiği bilgiye göre, Azerbaycan devleti tarafından desteklenen Cemiyet, İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülke medya temsilcileri bazında örgütlenme çalışmalarını tamamlayarak faaliyetlerine başladı. Temmuz ayında, Teşkilat’a üye ülkelerden medya temsilcilerinin katılacağı genişbir toplantının Bakü’de düzenlemesi planlanıyor.

Abbasos, Züleyha Karaman ile görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Avrupa ve dünyanın birçok bölgesinde bu tür basın kuruluşları olduğunu ama İslam ülkelerinde gazeteciler birliği olmadığını belirterek, İslam ülkelerinden genelde batı meydasının haber geçtiğini, yalan yanlış haberler yapıldığını, sonra tekzip edildiğini, doğru haber verilmesini hedeflediklerini söyledi.

İslam ülkelerinden gazetecileri bir araya getirerek, İslam ülkelerindeki olayları önce kendilerinin dünyaya duyurmayı amaçladıklarını ifade eden Abbasov, şunları söyledi:

“Bizim aramızda bir koordinasyon olsun, doğru düzgün haberler yapılsın. İslam dünyasında olaylar devam ediyor, sorunlar var, örneğin Filistin, Kıbrıs, Karabağ, Kırım, Keşmir gibi sorunlar devam ediyor. Cemiyet’ten bu bölgelere gazeteci göndererek doğru haberi dünyaya duyurmak istiyoruz. Kimseye karşı değiliz, sadece İslam dünyasından gerçekleri yazmaktan başka bir amacımız yok. Bir amacımız da, halklar arasında diyalog sağlamak. İslam değerlerine son zamanlarda saldırılar var ve yalan haberler yapılıyor,  yalana karşı doğru haber yapılmasını amaçlıyoruz.”

Abbasov, Cemiyetin, İsmail Gaspıralı’nın 1800’lü yılların sonunda Kırım’da çıkardığı Tercüman gazetesin, Yeni Tercüman adı ile yayınlayacağını da sözlerine ekledi

 

 

 

Koca bulamadı ama reyting rekortmeni dizide iş kaptı

"Söylemezsem Olmaz" sunucu Nihat Doğan'ın eleştirdiği Hanife, izdivaca veda etmişti. Şimdi reyting rekortmeni diziden teklif aldığını açıkladı.

Yayından kaldırıldığı sanılıyordu Vatanım Sensin'den büyük sürpriz

Kanal D'nin reyting rekortmeni dizisi Vatanım Sensin dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı.

İzdivacın gelin adaylarından şok çağrı Gel artık perişanım

Gelin-damat adaylarının eşlerini aradığı izdivaç programlarında bir ilke daha imza atıldı. Esra Erol'un gelin adayları gelecek damat adayları için çağrıda bulundu.