Ana Sayfa | MEDYA

IRAK BASINI 146 YAŞINDA

kerkuk_irak_turkmen_semsettin kuzeci

Dr. Şemsettin Küzeci*

Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15 Haziran 1869 tarihinde Bağdat Valisi Mithat Paşa tarafından Bağdat'ta Türkçe ve Arapça yayınlanana "Zevra Gazetesi" bugün tam 146 yaşına ayak bastı.  1869-1917 yılları arası 48 yıl boyunca yayınlanan Zevra gazetesi 1917'de Irak'ı İşgal eden İngilizlerce yayını durduruldu. 2003 yılında kadar Saddam rejimi döneminde de  "15 Haziran" tarihi her yıl Irak devleti ve medya mensupları tarafından Irak'ta Basın bayramı ve Basın günü olarak kutlanır. Bu gelenek Saddam sonrası da devam etti ve hala da devam ediyor. 2003 yılı sonrası sonra Irak Gazeteciler Cemiyeti Zevra gazetesine sahip çıkarak Cemiyetin yayın organı olarak tekrar yayın hayatına başladı. 

Bugün Zevra haftalık Arapça olarak Bağdat'ta yayınlanan önemeli ve resmi bir gazetedir. İmtiyaz Sahibi Irak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mueyyet El-Lami Osmanlı mirası olan Zevra'ya sahip çıkması biz Türkmenler için on ur verici bir olaydır. Ancak Kerkük'teki Türkmenler her ne kadar Zevra Irak'ta hem Türkmen hem Arap basın BAYRAMI olarak bilenen bugüne fazla önem ve değer vermiyorlar. Nedeni ise, 25 Şubat 1911 tarihinde Kerkük'te sadece Türkçe olarak yayınlanan Havadis gazetesini daha benimseyerek o günü Basın Bayramı olarak kutluyorlar. Halbuki Havadis gazetesi Kerkük Şehri için "Basın Bayramı" olara nitelik kazanmıştır. Bağdat Zevra'yı sahiplenirken Kerkük Havadisi sahipleniyor. Bu da bence doğru bir benimsemek değil. Aslında Türkmenler de 15 Haziran'ı Irak'ta Türkmen Basın Günü veya Bayramı olarak ilan edilmelidirler. Havadis ise Kerkük'te dediğimiz gibi Türkmen Günü ayrıca kutlanabilir...

Bugün Irak'ta "Basın Bayramı" kutlanırken 2003-2015 yılları arasında Irak'ta şu veya bu sebeple öldürülen medya mensuplarının sayısı yaklaşık 500'e ulaşmıştır. Geriye dönüp baktığımızda Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı arasında yalnız 65 gazeteci ölmüştür. Irak'ta bu rakama ulaşan gazetecilerin sayısı insan haklarının Irak yok sayılması anlamına geliyor. 

Bir Türkmen ve Kerküklü basın mensubu olarak, Irak'taki gazetecilere yönelik saldırılar ve baskıların biran önce kaldırılması ve Parlamentodan "Gazeteciler Haklarını Koruma" yasasının geçmesini ümit eder, tüm Dünya'da Irak basın bayramını kutlarım. Değerle Iraklı meslektaşlarımı da yürekten kutlar ve kutsal görevlerinde başarılar dilerim.

 *** 
 
 
Dünya İleşimciler Derneği haberi için tıklayınız 

Vatanım Sensin'in kadrosuna süpriz 2 isim dahil oluyor

Kanal D'nin reyting rekortmeni dizisi Vatanım Sensin'e Demet Evgar ve Hüseyin Avni Danyal katılacak

Cesur sahneleriyle konuşulan o dizideki oyuncuları kaç yaşında

İnternet dizisi olarak yayınlanan Fi dizisinde oynayan oyuncuların arasındaki yaş farkı şaşırttı

Survivor'da Sabriye ile Adem'in arası açılıyor Adem kiminle yakınlaştı

Survivor 2017'de Sabri ve Adem'in arasında Berna girdi