Ana Sayfa | MEDYA

Yerel Medyanın Avrupa Birliği ile Uyumu

mudanya_gazetecile_londra_buyukelcilik

Türkiye, Bursa, Mudanya Gazeteciler Derneği’nin, 15 ay sürecek olan Yerel Medyanın AB ile Uyumu adlı projesi Avrupa Birliği’nden sağladığı destekle hayata geçti. Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogu Medya Hibe Programı kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği'nin Yerel Medyanın AB ile Uyumu adlı proje başvurusu, başarılı projeler arasında yer alarak kabul edildi.

Londra-Proje ekibini İngiltere ziyaretinde ağırlayan T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç,  yerel gazeteciliği önemsediğini belirterek, Bursalı gazetecilerin mesleki ve kültürel projesinde başarılar diledi. Bulgar Gazeteciler Birliği ile birlikte ortaklaşa yürüttüğü “Yerel Medyanın AB ile Uyumu” adlı Sivil Toplum Diyalogu Projesi’nin faaliyeti için İngiltere’ye giden Mudanya Gazeteciler Derneği proje ekibi, T.C. Londra Büyükelçiliği’ni ve Avrupa Gazetesi’ni ziyaret etti. Proje faaliyeti için 4 günlüğüne Londra’da çeşitli temaslarda bulunan ekip, Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ile de görüşerek 15 Ekim 2014 tarihinden bu yana devam eden proje hakkında bilgi verdi. 

 

Avrupa Gazetesi

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’nin başkenti Londra merkezli yayın hayatını 14 yıldır sürüdüren Avrupa Gazetesi’ni ziyaret eden, Mudanya Gazeteciler Derneği, gazetemiz genel yayın yönetmeni Vatan Öz ile görüştü. Öz, Avrupa medya gurubunu oluituran, gazete, haber ajansı, web siteler, radyo ve web tv hakkında bilgi verdi. 

 

Proje Sekreteri Yasemin Paçin ile izleme ekibinin hazır bulunduğu ziyaretlerde konuşan MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, Sivil Toplum Diyaloğu-3 hibe programı kapsamında AB’den hibe almaya hak kazanan 16 projeden biri olduğunu söyledi. Ocak ayında 45 kişi olarak Bulgaristan’a yapılan ziyaret ardından Nisan ayına kadar Sofya’da belgesel çekimlerini sürdürdüklerini belirten Gerçekçi, çekimlerde AB üyeliğinin vatandaşlara olan etkisini Bulgaristan’daki gazete manşetlerinden yola çıkılarak yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.   Projenin ikinci etabı için İngiltere’ye mesleki ziyaret yaptıklarını anlatan Gerçekçi, amaçlarının AB’nin sektöre katkısını, yazılı ve görsel medya konusunda AB standartlarını da yerinde gözlemleme imkanı bulacaklarını söyledi. Gerçekçi, Londra dönüşü ardından gerek Bulgaristan’a, gerekse İngiltere’ye yapılan kültürel ve mesleki ziyaretlerin sonuçlarını Bursa’da yerel basın mensuplarıyla paylaşacaklarını belirtti.

 

 

16 DERNEKTEN BİRİ

 

Türkiye’de hibe almaya hak kazanan 16 dernekten biri olan MGD’nin 15 ay sürecek projesi kapsamında, Bulgaristan ve İngiltere’de çeşitli temaslarda bulunacak gazeteciler, hem mesleki, hem de kültürel ziyaretlerle kültürlerarası diyaloga katkı sağlayacaklar. 

 

AB STANDARTLARINA YERİNDE GÖZLEM

MGD Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Gerçekçi,  toplam bütçesi 93.733,70 Euro olan projenin yüzde 90’ının T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nden hibe olarak geldiğini, yüzde 10’luk kısmının ise dernek tarafından karşılandığını bildirdi. Bulgar Gazeteciler Birliği ortaklığında Mudanya Turizm İşletmecileri ve Otelciler Birliği Derneği’nin iştirakçiliğinde yürütülen proje ile AB’nin sektöre katkısı ve medya aktörlerinin kariyer gelişimine katkı sunmayı amaçladıklarını kaydeden Gerçekçi, üyelerin, yazılı ve görsel medya konusunda AB standartlarını da yerinde gözlemleme imkanı bulduklarını söyledi. 

Projenin koordinatörlüğünü Hüseyin Türker, sekreterliğini Yasemin Paçin yürütürken, aynı zamanda MGD Başkanı olan Yavuz Gerçekçi’de proje de koordinatör yardımcısı olarak görev alıyor.


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.