Ana Sayfa | MEDYA

Yerel Medyanın Avrupa Birliği ile Uyumu

mudanya_gazetecile_londra_buyukelcilik

Türkiye, Bursa, Mudanya Gazeteciler Derneği’nin, 15 ay sürecek olan Yerel Medyanın AB ile Uyumu adlı projesi Avrupa Birliği’nden sağladığı destekle hayata geçti. Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyalogu Medya Hibe Programı kapsamında Mudanya Gazeteciler Derneği'nin Yerel Medyanın AB ile Uyumu adlı proje başvurusu, başarılı projeler arasında yer alarak kabul edildi.

Londra-Proje ekibini İngiltere ziyaretinde ağırlayan T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç,  yerel gazeteciliği önemsediğini belirterek, Bursalı gazetecilerin mesleki ve kültürel projesinde başarılar diledi. Bulgar Gazeteciler Birliği ile birlikte ortaklaşa yürüttüğü “Yerel Medyanın AB ile Uyumu” adlı Sivil Toplum Diyalogu Projesi’nin faaliyeti için İngiltere’ye giden Mudanya Gazeteciler Derneği proje ekibi, T.C. Londra Büyükelçiliği’ni ve Avrupa Gazetesi’ni ziyaret etti. Proje faaliyeti için 4 günlüğüne Londra’da çeşitli temaslarda bulunan ekip, Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç ile de görüşerek 15 Ekim 2014 tarihinden bu yana devam eden proje hakkında bilgi verdi. 

 

Avrupa Gazetesi

Birleşik Krallık ülkelerinden İngiltere’nin başkenti Londra merkezli yayın hayatını 14 yıldır sürüdüren Avrupa Gazetesi’ni ziyaret eden, Mudanya Gazeteciler Derneği, gazetemiz genel yayın yönetmeni Vatan Öz ile görüştü. Öz, Avrupa medya gurubunu oluituran, gazete, haber ajansı, web siteler, radyo ve web tv hakkında bilgi verdi. 

 

Proje Sekreteri Yasemin Paçin ile izleme ekibinin hazır bulunduğu ziyaretlerde konuşan MGD Başkanı Yavuz Gerçekçi, Sivil Toplum Diyaloğu-3 hibe programı kapsamında AB’den hibe almaya hak kazanan 16 projeden biri olduğunu söyledi. Ocak ayında 45 kişi olarak Bulgaristan’a yapılan ziyaret ardından Nisan ayına kadar Sofya’da belgesel çekimlerini sürdürdüklerini belirten Gerçekçi, çekimlerde AB üyeliğinin vatandaşlara olan etkisini Bulgaristan’daki gazete manşetlerinden yola çıkılarak yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.   Projenin ikinci etabı için İngiltere’ye mesleki ziyaret yaptıklarını anlatan Gerçekçi, amaçlarının AB’nin sektöre katkısını, yazılı ve görsel medya konusunda AB standartlarını da yerinde gözlemleme imkanı bulacaklarını söyledi. Gerçekçi, Londra dönüşü ardından gerek Bulgaristan’a, gerekse İngiltere’ye yapılan kültürel ve mesleki ziyaretlerin sonuçlarını Bursa’da yerel basın mensuplarıyla paylaşacaklarını belirtti.

 

 

16 DERNEKTEN BİRİ

 

Türkiye’de hibe almaya hak kazanan 16 dernekten biri olan MGD’nin 15 ay sürecek projesi kapsamında, Bulgaristan ve İngiltere’de çeşitli temaslarda bulunacak gazeteciler, hem mesleki, hem de kültürel ziyaretlerle kültürlerarası diyaloga katkı sağlayacaklar. 

 

AB STANDARTLARINA YERİNDE GÖZLEM

MGD Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Gerçekçi,  toplam bütçesi 93.733,70 Euro olan projenin yüzde 90’ının T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nden hibe olarak geldiğini, yüzde 10’luk kısmının ise dernek tarafından karşılandığını bildirdi. Bulgar Gazeteciler Birliği ortaklığında Mudanya Turizm İşletmecileri ve Otelciler Birliği Derneği’nin iştirakçiliğinde yürütülen proje ile AB’nin sektöre katkısı ve medya aktörlerinin kariyer gelişimine katkı sunmayı amaçladıklarını kaydeden Gerçekçi, üyelerin, yazılı ve görsel medya konusunda AB standartlarını da yerinde gözlemleme imkanı bulduklarını söyledi. 

Projenin koordinatörlüğünü Hüseyin Türker, sekreterliğini Yasemin Paçin yürütürken, aynı zamanda MGD Başkanı olan Yavuz Gerçekçi’de proje de koordinatör yardımcısı olarak görev alıyor.


Survivor 2017'den elenen yarışmacıdan İlhan Mansız'a manidar gönderme

Survivor 2017'de Ünlüler takımından elenen Seda Demir, aşk itirafında bulunduğu İlhan Mansız'ın ödül oyunundaki durumunu anlattı.

Murat Yıldırım bile şaşırdı yarışmadaki soruyu gören herkes hata sandı

Kim Milyoner Olmak İster sunucusu Murat Yılıdırım, 60 bin TL'lik "Hippopotomonstrosesquippedaliophobia korkusundan muzdarip biri hangisinden korkar?" sorusunu kusursuz bir şekilde kelimeyi telaffuz etti.

Kanal D'den kovulan İrfan Değirmeci dava açmaya hazırlanıyor

Kanal D'nin sabah haberlerini sunan İrfan Değirmenci, referandumda "hayır" oyu kullanacağını açıklaması ve referandumla ilgili bir haberi sunarken kullandığı ifadeler üzerine kanaldan kovulmuştu. Tazminatını bile alamayan Değirmenci, kanala dava açacağını duyurdu.