Ana Sayfa | MEDYA

El Cezire Türk Editör Yardımcısı Ayşe Karabat: Orta Doğu Hiç Bu Kadar Karışmamıştı

Ayşe Karabat

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu Orta Doğuda Dönüşüm ve Türkiye başlıklı Sertifika Programı kapsamında Al Jazeera Türk Editor Yardımcısı Sn Ayşe Karabat Günümüz Orta Doğu Siyasetini mercek altına aldı

Yakın Doğu Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; panelin başında konuşan Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü, Ortadoğu’daki son zamanlarda yaşanan gelişmelere ışık tutmak amacı ile alanında uzman gazetecilerin konuşmacı olarak katıldıkları bu programın daha önceki programlarda olduğu gibi, katılımcılara Orta Doğu coğrafyasını tüm dinamikleri ve aktörleri ile tartışabilme ihtiyacından kaynaklandığını ve bölge çalışmalarına katkı koyacağına inandıklarını ifade etti. 

 

Orta Doğu siyasetinin yeniden şekillenmekte olduğunu ve yakın coğrafyamızda meydana gelen bu dönüşümü iyi kavramamız gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Köprülü, Yakın Doğu Enstitüsü olarak bu tür kısa dönemli eğitim ve sertifika programlarıyla toplumda özelde bu konuda genelde ise bölgede ve dünyadaki diğer güncel gelişmeler hakkında farkındalık ve kuramsal bir tartışma ortamı yaratmayı amaçladıklarını vurguladı ve Ayşe Karabat’a programa katkılarından ötürü teşekkür etti.

 

Daha sonra söz alan Ayşe Karabat, Orta Doğu’nun hiç bu kadar karmaşık hale gelmediğini belirterek başladığı konuşmasında, bölgede olup bitenlerin bir nevi mezhep çatışması olarak görüldüğünü ifade ederek, aslında bunun tam da böyle olmadığına dikkat çekti. Karabat, “Arap Baharları” olarak adlandırdığı sürece ilişkin olarak, bu coğrafya ile ilgili çalışmaların veya hesaplar yürütülürken artık halkların da bu denklemede yer alması gerektiğini dile getirdi. Orta Doğu’da olup biten tüm gelişmelerin birbiri ile olan ilişkisine vurgu yapan Karabat, Lübnan, Suriye, Mısır, Filistin gibi ülke analizlerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Son günlerde uluslararası siyaseti meşgul eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konusunda ise Ayşe Karabat, “IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinin ardıdan, her ne kadar Irak’ta Sunnileri içerseyen politikalar yürütülmeye başlamış olsa da Irak’ta yapısal bir reformun gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Bugün devletleşmekte olan IŞİD var. IŞİD’i ortaya çıkaran esas şey Suriye’deki durum. Suriye’de birşeyler değişmeden IŞİD’in nereye doğru evrileceğini bilemiyoruz” dedi. Karabat ayrıca, “Çok ciddi parametre değişiklikleri olmazsa, Suriye’deki durumun süreceğini düşündüğünü ifade ederek, “benzer şekilde Lübnan’da 1975 yılında çıkan iç savaşın da 14 yıl süreceğini kimse düşümemişti” dedi.   

 

Son olarak ABD’nin Orta Doğu politikasına ilişkin olarak Karabat, “Obama baştan sınırları yapay bir coğrafyada hareket ettiğinin farkındalığında olduğunu” ifade ederek, bölgenin suni sınırlarının yeniden sorgulandığı bir döneme girildiğinin altını çizerek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Panelin ardından Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü, Yakın Doğu Enstitüsü adına Ayşe Karabat’a bir teşekkür plaketi takdim etti. 


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.