Ana Sayfa | MEDYA

El Cezire Türk Editör Yardımcısı Ayşe Karabat: Orta Doğu Hiç Bu Kadar Karışmamıştı

Ayşe Karabat

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenlemiş olduğu Orta Doğuda Dönüşüm ve Türkiye başlıklı Sertifika Programı kapsamında Al Jazeera Türk Editor Yardımcısı Sn Ayşe Karabat Günümüz Orta Doğu Siyasetini mercek altına aldı

Yakın Doğu Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; panelin başında konuşan Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü, Ortadoğu’daki son zamanlarda yaşanan gelişmelere ışık tutmak amacı ile alanında uzman gazetecilerin konuşmacı olarak katıldıkları bu programın daha önceki programlarda olduğu gibi, katılımcılara Orta Doğu coğrafyasını tüm dinamikleri ve aktörleri ile tartışabilme ihtiyacından kaynaklandığını ve bölge çalışmalarına katkı koyacağına inandıklarını ifade etti. 

 

Orta Doğu siyasetinin yeniden şekillenmekte olduğunu ve yakın coğrafyamızda meydana gelen bu dönüşümü iyi kavramamız gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Köprülü, Yakın Doğu Enstitüsü olarak bu tür kısa dönemli eğitim ve sertifika programlarıyla toplumda özelde bu konuda genelde ise bölgede ve dünyadaki diğer güncel gelişmeler hakkında farkındalık ve kuramsal bir tartışma ortamı yaratmayı amaçladıklarını vurguladı ve Ayşe Karabat’a programa katkılarından ötürü teşekkür etti.

 

Daha sonra söz alan Ayşe Karabat, Orta Doğu’nun hiç bu kadar karmaşık hale gelmediğini belirterek başladığı konuşmasında, bölgede olup bitenlerin bir nevi mezhep çatışması olarak görüldüğünü ifade ederek, aslında bunun tam da böyle olmadığına dikkat çekti. Karabat, “Arap Baharları” olarak adlandırdığı sürece ilişkin olarak, bu coğrafya ile ilgili çalışmaların veya hesaplar yürütülürken artık halkların da bu denklemede yer alması gerektiğini dile getirdi. Orta Doğu’da olup biten tüm gelişmelerin birbiri ile olan ilişkisine vurgu yapan Karabat, Lübnan, Suriye, Mısır, Filistin gibi ülke analizlerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Son günlerde uluslararası siyaseti meşgul eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konusunda ise Ayşe Karabat, “IŞİD’in Musul’u ele geçirmesinin ardıdan, her ne kadar Irak’ta Sunnileri içerseyen politikalar yürütülmeye başlamış olsa da Irak’ta yapısal bir reformun gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Bugün devletleşmekte olan IŞİD var. IŞİD’i ortaya çıkaran esas şey Suriye’deki durum. Suriye’de birşeyler değişmeden IŞİD’in nereye doğru evrileceğini bilemiyoruz” dedi. Karabat ayrıca, “Çok ciddi parametre değişiklikleri olmazsa, Suriye’deki durumun süreceğini düşündüğünü ifade ederek, “benzer şekilde Lübnan’da 1975 yılında çıkan iç savaşın da 14 yıl süreceğini kimse düşümemişti” dedi.   

 

Son olarak ABD’nin Orta Doğu politikasına ilişkin olarak Karabat, “Obama baştan sınırları yapay bir coğrafyada hareket ettiğinin farkındalığında olduğunu” ifade ederek, bölgenin suni sınırlarının yeniden sorgulandığı bir döneme girildiğinin altını çizerek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Panelin ardından Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nur Köprülü, Yakın Doğu Enstitüsü adına Ayşe Karabat’a bir teşekkür plaketi takdim etti. 

Diriliş Ertuğrul'un 86. bölümünde Hayme Ana ölecek mi

TRT'nin reyting rekortmen dizisi Diriliş Ertuğrul'un 86. bölüm fragmanı yayınlandı

Vatanım Sensin'in 25. bölümünde Leon'un ihaneti ortaya çıkıyor

Kanal D'nin fenomen dizisi Vatanım Sensin'in 25. bölüm fragmanları yayınlandı

Cesur ve Güzel'in 24. bölümünde Tahsin Korludağ ölecek mi

Star TV'nin sevilen dizisi Cesur ve Güzel'in 24. bölüm fragmanları yayınlandı