Ana Sayfa | MEDYA

Independent gazetesi Kürtler hakkında önemli bir iddiada bulundu

Tunceli'de olaylar

İngiliz basın organlarından Independent isimli gazetede yer alan habere göre "Türkiye'de Kürtlerin 1990'lı yılların karanlığına dönmekten korktuğu" belirtildi

Haber, Zia Weise'ın imzasını taşıyor."2013 yılında PKK'nın ateşkes ilan ettiğini, daha önceki on yıllardaki çatışmalar nedeniyle Tunceli'den ayrılanların 2013 ardından kente geri dönmeye başladığını" belirten gazete çatışmaların yeniden başladığını hatırlatıyor ve bunun bölge halkında yarattığı tedirginliği özetle şu ifadelerle aktarıyor:
"Şimdi, Türkiye'nin PKK'ya karşı hava saldırılarıyla iki yıllık barış sürecinin sona erme tehlikesi, Tunceli'deki birçok kişide 1990'ların karanlık günlerine dönüldüğü korkusuna neden oldu. 1990'larda askerler, gerillaları saklandıkları yerlerden çıkartmak için ormanları ateşe veriyor ve bütün olarak köyleri yakıp kül ediyordu.
"Tunceli'nin doğusundaki dağlarda bulunan meyve bahçesiyle uğraşana ve ineğine bakan 63 yaşındaki mevsimlik işçi Hatun, '1994'te bizden burayı terk etmemizi istediler. 'Eğer bunu yapmazsanız evlerinizle birlikte yanacaksınız' dediler. Bu tekrar olabilir. Olmasından korkuyorum' diyor.
"Hatun, son haftalarda kendisine bölgeyi terk etmesi gerektiği, aksi takdirde hayatını tehlikeye atacağı uyarısında bulunulduğunu söylüyor. Ağustos ayının başından bu yana gerillalar yollardaki kamyonlara ve askeri araçlara saldırdı, helikopterlere ve kışlalara ateş açtı. Ordu buna, PKK'nın bir üssü olarak hizmet veren, onların saklanma yerleri olan Tunceli dağlarını bombalayarak yanıt verdi.

'Bugün insanlar barıştan başka hiçbir şey istemiyor'
Haberde Tunceli'de 1938'de yaşanan olaylar hatırlatılıyor, kent sakinlerinin devlete güveninin zayıf olduğu belirtiliyor, HDP'nin genel seçimlerde yüzde 60'dan fazla oy aldığı aktarılıyor.Gazete, uzmanların, yeniden ortaya çıkan gerilimin nedeninin Kürtlerin HDP'ye desteğini kontrol altına alma çabası olduğundan şüphelendiğini yazıyor.Haberde bazı köylülerin PKK'yı kendileri açısından koruyucu olarak gördüğü belirtiyor:"Tunceli'nin doğusundaki kırsal bölgeden bir muhtar, 'Gerilla hareketini bitirirlerse burayı terk etmek zorunda kalacağız. Eğer gerilla silahlarını indirirse devlet bizi bitirecek' diyor.

"Adının yazılmasını istemeyen muhtar, 'Her tarafta korku var' diyor. Ondan da, valiliğin geçici güvenlik bölgesi belgesini imzalaması istenmiş. '1990'larda tehdit edildik. Şimdiki durumsa farklı. Bizi haberdar ediyorlar. Böylece bir şey yaptıklarında, bir yeri yaktıklarında veya insanları öldürdüklerinde, sorumlu olmayacaklar. 'Sizi uyardık' diyecekler' diyor muhtar."Hüseyin Tunç adlı bir Tunceli belediyesi çalışanı ise gazeteye şunları söylemiş: "On yıl önce barış mı yoksa savaş mı istediğimizi bilmiyorduk. Bugün insanlar barıştan başka hiçbir şey istemiyor."


Uyan Türkiye'nin sunucusu Sarıkaya'dan İrfan Değirmenci'ye büyük gaf

Beyaz TV kanalında Uyan Türkiye'yi sunan Tahir Sarıkaya İrfan Değirmenci'nin Kanal D'ye açtığı dava hakkında konuştu.

İçerde dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı Eylem her şeyi öğreniyor

Show TV'nin sevilen dizisi İçerde'nin 22.bölüm fragmanı yayınlandı. Tuba Ünsal'ın bu bölümde diziye dahil olmasıyla birlikte ortalık biraz daha karışıyor.

Telefon yağdı Mahmut Tuncer Show'da gelin adayı dolandırıcı çıktı

Mahmut Tuncer Show'da yapılan düğün sırasında Türkiye'nin pek çok yerinden telefon geldi. Suriye uyruklu ve Türkçe bilmeyen gelinin dolandırıcı olduğu söylendi.