Ana Sayfa | MEDYA

Independent gazetesi Kürtler hakkında önemli bir iddiada bulundu

Tunceli'de olaylar

İngiliz basın organlarından Independent isimli gazetede yer alan habere göre "Türkiye'de Kürtlerin 1990'lı yılların karanlığına dönmekten korktuğu" belirtildi

Haber, Zia Weise'ın imzasını taşıyor."2013 yılında PKK'nın ateşkes ilan ettiğini, daha önceki on yıllardaki çatışmalar nedeniyle Tunceli'den ayrılanların 2013 ardından kente geri dönmeye başladığını" belirten gazete çatışmaların yeniden başladığını hatırlatıyor ve bunun bölge halkında yarattığı tedirginliği özetle şu ifadelerle aktarıyor:
"Şimdi, Türkiye'nin PKK'ya karşı hava saldırılarıyla iki yıllık barış sürecinin sona erme tehlikesi, Tunceli'deki birçok kişide 1990'ların karanlık günlerine dönüldüğü korkusuna neden oldu. 1990'larda askerler, gerillaları saklandıkları yerlerden çıkartmak için ormanları ateşe veriyor ve bütün olarak köyleri yakıp kül ediyordu.
"Tunceli'nin doğusundaki dağlarda bulunan meyve bahçesiyle uğraşana ve ineğine bakan 63 yaşındaki mevsimlik işçi Hatun, '1994'te bizden burayı terk etmemizi istediler. 'Eğer bunu yapmazsanız evlerinizle birlikte yanacaksınız' dediler. Bu tekrar olabilir. Olmasından korkuyorum' diyor.
"Hatun, son haftalarda kendisine bölgeyi terk etmesi gerektiği, aksi takdirde hayatını tehlikeye atacağı uyarısında bulunulduğunu söylüyor. Ağustos ayının başından bu yana gerillalar yollardaki kamyonlara ve askeri araçlara saldırdı, helikopterlere ve kışlalara ateş açtı. Ordu buna, PKK'nın bir üssü olarak hizmet veren, onların saklanma yerleri olan Tunceli dağlarını bombalayarak yanıt verdi.

'Bugün insanlar barıştan başka hiçbir şey istemiyor'
Haberde Tunceli'de 1938'de yaşanan olaylar hatırlatılıyor, kent sakinlerinin devlete güveninin zayıf olduğu belirtiliyor, HDP'nin genel seçimlerde yüzde 60'dan fazla oy aldığı aktarılıyor.Gazete, uzmanların, yeniden ortaya çıkan gerilimin nedeninin Kürtlerin HDP'ye desteğini kontrol altına alma çabası olduğundan şüphelendiğini yazıyor.Haberde bazı köylülerin PKK'yı kendileri açısından koruyucu olarak gördüğü belirtiyor:"Tunceli'nin doğusundaki kırsal bölgeden bir muhtar, 'Gerilla hareketini bitirirlerse burayı terk etmek zorunda kalacağız. Eğer gerilla silahlarını indirirse devlet bizi bitirecek' diyor.

"Adının yazılmasını istemeyen muhtar, 'Her tarafta korku var' diyor. Ondan da, valiliğin geçici güvenlik bölgesi belgesini imzalaması istenmiş. '1990'larda tehdit edildik. Şimdiki durumsa farklı. Bizi haberdar ediyorlar. Böylece bir şey yaptıklarında, bir yeri yaktıklarında veya insanları öldürdüklerinde, sorumlu olmayacaklar. 'Sizi uyardık' diyecekler' diyor muhtar."Hüseyin Tunç adlı bir Tunceli belediyesi çalışanı ise gazeteye şunları söylemiş: "On yıl önce barış mı yoksa savaş mı istediğimizi bilmiyorduk. Bugün insanlar barıştan başka hiçbir şey istemiyor."


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.