Ana Sayfa | MEDYA

Basın kartları değişiyor

basın kartı

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından alınan karara göre basın kartları tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilecek

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden (BYEGM), basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verildiğini bildirildi.BYEGM'den yapılan yazılı açıklamada, 25 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kartı Yönetmeliği'nin 36'ncı maddesinde, "Genel Müdürlük genel kart değişimine karar verebilir" hükmünün yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada, "Bu itibarla, Genel Müdürlüğümüz tarafından basın kartlarının tertip, dizgi ve baskı bakımından yenileriyle değiştirilmesine karar verilmiştir" denildi. Kararın, esas mesleği gazetecilik olan ve geçimini sadece bu yolla temin eden basın mensuplarının çalışmalarını kolaylaştırmak, basın kartlarının sahtelerinin kullanılmasının önüne geçmek amacıyla alındığı vurgulanırken, gelen taleplere uygun, uluslararası standartlarda yeni basın kartları hazırlandığı belirtildi.

Yeni kartların yine yatay olarak düzenlendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:"Yeni basın kartlarında, basın mensubunun dijital ortamda alınan fotoğrafı, kişiye özel seri numarası, terimlerin İngilizce karşılıkları ve son kullanma tarihi yer alacak. Kartlarda, ikametgah adresi bölümüne ise yer verilmeyecektir. Genel kart değişimine yönelik olarak, 8 Kasım-31 Aralık 2015 tarihleri arasında Basın Kartı Yönetmeliği'nin 16'ncı maddesi çerçevesinde basın kartı yenileme başvuruları alınacak ve başvuruları müteakip yeni kartlar düzenlenmeye başlanacaktır. Mevcut basın kartları ise 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacaktır. Mevcut basın kartlarının yenilenebilmesi için, basın kartı yenileme başvurularının, halen basın kartı taşımaya devam edenlerden yönetmelikte belirtilen şartları haiz olanlar tarafından 8 Kasım 2015 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüz internet sitesinden (yenikart.byegm.gov.tr) elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Başvurunun yapılması için nihai tarih 31 Aralık 2015'tir."

Basın kartı yenileme başvurusu için izlenecek yöntemin paylaşıldığı açıklamada, halen basın şeref kartı, sürekli basın kartı ve serbest basın kartı sahibi olan basın mensuplarının da başvurularını internet adresinden aynı usulle yapmaları gerektiği bildirildi. Göreve bağlı basın kartı taşıyan basın mensuplarından, durumlarında değişiklik olanların ise kart yenileme başvurusu yerine kart bilgilerinde değişiklik başvurusu yaparak kartlarını yenilemeleri gerektiği kaydedildi.


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.