Ana Sayfa | MEDYA

Duayen gazeteci Hasan Pulur son yolculuğuna uğurlandı

Hasan Pulur

Organ yetmezliği nedeniyle 6 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen gazeteci Hasan Pulur bugün son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci Hasan Pulur'un cenazesi, sabah saatlerinde helallik alınmak üzere Ulus'taki evinin önüne getirildi.Pulur'un evinin önündeki helallik alma sırasında Oğlu Tevfik Bülent Pulur, gelini Cemile Pulur, torunları Lal Pulur, Su Pulur ile rahmetli olan oğlu Korkut Pulur'dan olan torunu Cem Pulur, yakın akrabaları ve komşuları hazır bulundu.

KABATAŞ LİSESİ'NİN ÖNÜNDEN GEÇİRİLDİ
Hasan Pulur için evinin önünde helallik alınıp, dua edildi. Daha sonra Hasan Pulur'un cenazesi vasiyeti üzerine yatılı okuduğu Kabataş Lisesi'nin önünden geçirildi. Pulur'un cenazesi daha sonra Çağlayan'daki Milliyet Gazetesi binasına getirildi. Burada Pulur'un tabutuna çalışma arkadaşları tarafından karanfiller bırakıldı.

'TÜRK BASINININ VİCDANIYDI'
Buradaki törende konuşan Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Pulur'un önemli bir usta olduğunu belirterek, "O, Türk toplumunun ve Türk basınının vicdanı olmuş biriydi" dedi. Bila, Hasan Pulur'un halk içinde yaşayan ve halk için yazan bir gazeteci olduğunu aktararak, "Çok sade bir yazı dili vardı. Türkçe'yi çok yalın kullanırdı. Her yazısında mutlaka bir ders olurdu. Biz, o dersleri okuyarak yanında büyüdük" diye konuştu.Gazete önünde yapılan ve gazete çalışanlarının katıldığı törende Pulur için helallik istendi.

TOPRAĞA VERİLDİ
Hasan Pulur'un cenazesi, Milliyet gazetesi önündeki törenin ardından Levent'teki Afet Yolal Camisi'ne getirildi. Pulur'un oğlu Bülent Pulur ve yakınları, burada taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, Yaşar Okuyan, Ertuğrul Günay, Mehmet Ağar, eski milletvekillerinden Berhan Şimşek, İlhan Kesici, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, Oktay Ekşi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ile vatandaşlar katıldı. Gazeteci Hasan Pulur'un cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

SEVENLERİ PULUR'U ANLATTI
Hasan Pulur'un oğlu Bülent Pulur, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının 6 aydır yoğun bakımda olduğunu, bu sürecin yoğun ve sıkıntılı geçtiğini ancak babasının yazmaya devam ettiğini belirterek, "Babamı kaybettikten sonra da arayanlar oldu, her kesimden aradılar. Bu, beni çok mutlu etti. Bizlere çok güzel bir miras bıraktı. Umarım mekanı cennet olur" dedi. Mesut Yılmaz, simge isimlerden Hasan Pulur'un kaybıyla Türk basının biraz daha öksüz kaldığını ifade ederek, Pulur'a Allah'tan rahmet diledi.Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, büyük bir ustalarını kaybettiklerini, Pulur'un kendilerine öğretmenlik yaptığını aktararak, "En büyük özelliği halk için yazan biri olmasıydı, yazarlığın en üst mertebesine ulaşmıştı. Türk basınında yeri olan biriydi. Türk basınının abide isimlerindendi" diye konuştu. Altan Öymen de Pulur'un yazılarıyla halkın her kesimine hitap eden Pulur'un örneği az bulunur bir kariyere sahip olduğunu kaydetti. Senarist Safa Önal ise Nişantaşı Ortaokulu'nda Ayhan Işık ve Hasan Pulur'la okuduğunu belirterek, "Oğlu Korkut'un ölümü onu bitirmiştir. Onu da buradan kaldırmıştı. Dünya tatlısı bir adamdı, aklımda hep esprili ve güler yüzlü bir adam olarak kalacak" ifadelerini kullandı.

ÖMRÜNÜ MESLEĞİNE ADADI
1932'de İstanbul'da doğan, babası subay olduğu için öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Pulur, Son Saat, Yeni İstanbul, Vatan, Havadis, Akşam, Milliyet, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde çalıştı. Hasan Pulur, 1998 yılından bu yana Milliyet gazetesinde "Olaylar ve İnsanlar" adlı köşesinde okurlarıyla buluşuyordu.

Söz dizisi 4. bölüm fragmanı yayınlandı Çolak köşeye sıkışacak

Star TV'nin sevilen dizisi Söz'ün 4. bölümü bu akşam ekranlara gelecek

İsimsizler'in 5. bölümünde Murat'ın hayatı tehlikeye giriyor

Kanal D'nin çiçeği burnunda dizisi İsimsizler'in 5. bölüm fragmanı yayınlandı

Kırgın Çiçekler'in 81. bölümünde Eylül ölecek mi

ATV'nin hüzünlü dizisi Kırgın Çiçekler'in 81. bölüm fragmanı yayınlandı