Ana Sayfa | MEDYA

BURAK AKKUL, DÜNYAYI DÜNYAYA TANITIYOR

burak_akkul_gezi_

Bugün çok zevkli bir işi olan, herkesi kıskandığı bir adamla birlikteyiz. Çünkü o gezerek para kazanıyor. Yazar, Editör ve Londra’da yeni kurduğu prodüksiyon şirketiyle aramızda olan BURAK AKKUL bizlerle…

Bugün çok zevkli bir işi olan, herkesi kıskandığı bir adamla birlikteyiz... Çünkü o “gezerek” para kazanıyor… Yazar/ Editör ve Londra’da yeni kurduğu prodüksiyon şirketiyle aramızda olan BURAK AKKUL bizlerle… Merhaba, Londra’ya hoş geldiniz.

- Hoş bulduk. Thank you.

- Evet, işinizin her noktasında bir mizah var bunu biliyorduk zaten… Fakat bütün Türkiye sizi artık Çok Gezenti olarak tanıyor… Yeni hedefleriniz var, yeni sürprizleriniz var… Ama önce, bir kez daha bizim için kendinizi anlatır mısınız? 

- 1972 Kırklareli doğumluyum. İlkokulu orada okundum; Kadıköy Anadolu Lisesi’ni kazanınca da İstanbul macerası başladı.. Sonra Boğaziçi Felsefe, sonra Marmara İletişim Gazetecilik… İlgi ve bilgi alanım ise her zaman mizah yazarlığı oldu: Lise sıralarında yazdığım komedi oyunlarını, bulduğum yarışma karikatürleri takip etti… Liseden sonra İllüstratör Cihat Hazardağlı’nın Amerika’dan esinlenip başlattığı Plastip Şov adlı siyasi-kukla şovunun yaratım ekibi olarak bulduk kendimizi… 1991-1997 arası 6 yıl duraksız yazdık ve yönettik Plastip Şov’u… 2000 yılına kadar ekiple, 2000’den sonra ise bireysel olarak 50’nin üzerinde farklı TV programı hazırladım… Genç Magazin, Alkışlar, D-Lüks, KanalD Çocuk Kulübü, Keyf-i Sibel, Çılgın Bediş, Krizdeyiz ve Kocakafalar gibi 2000’li yılların TV işlerinde yazarlık yaptım, Cem Özer’le Laf Lafı Açıyor’dan başlayarak; Beyaz Şov, Okan Bayülgen’le Televizyon Çocuğu, Metin Uca’yla Maydanoz, Mesut Yar’la Burada Laf Çok gibi bir çok TV şovunun editörlüğünü ve yardımcı sunuculuğunu yaptım… Penguen’de 3 yıl Nokta’da 1 yıl mizah yazdım.. Epsilon yayınlarından basılmış 3 kitabım var: İkisi mizah yazıları, biri fotoğraflı şiir kitabı... Bundan 4 yıl önce tv2’nin kurucu kadrosuna tanıtım yazarı olarak katıldım; zaman içinde Çok Gezenti adlı seyahat programını geliştirdim; şimdi hem planlıyor- hem gezdiriyor- hem de sunuyorum. 

 

 

- Yeni sezonda Çok Gezenti’de neler göreceğiz?

Çok Gezenti artık daha çok geziyor…Ayda bir yeni bir dünya şehrini tanıttığımız programımız ayda iki yeni şehre çıkarıyoruz… Merkezimizi de yurtdışına taşıyoruz yavaş yavaş… Seyahat serbestliğimizi arttırıp ayda iki bölüm yayına çıkardık. Yurtdışı yazılarını yurtdışı basınında da paylaşmaya başlıyorum.

- Nereleri gezecek ve izleyicilerinizi nasıl kıskandıracaksınız?

Toplu halde çekmiş olduğumuz ve yayına girecek programlarımız var… New York, Londra, İskoçya ve St.Petersburg bölümlerimizden çok iyi tepkiler aldık… Sezon başında yayınlanan Gürcistan ve Hong Kong bölümlerinin ardında, Kasım ayının yurtdışı yayını Münih. Müthiş bir October Fest çektik. Çok farklı açılardan baktık Almanya’ya. Aralık yanını ise romantik Paris… Sırada İrlanda var, hem Dublin hem Belfast çekiyoruz.. Böyle, yoğun yani.

- Başınıza talihsizlikler geliyor mu? Çünkü her izleyenin “ne güzel gezdi” dediği adam sizsiniz?

Ama siz de ne kıskanmışsınız canım! (gülüşmeler) Durun ben size seyahat programı yapmanın nasıl bir şey olduğunu anlatırım birazdan. Şimdi sorunuza cevap vereyim: Pekin’deki “Türk hayreti” bizi çok şaşırtmıştı… Pek fazla Türk turist görmediler mi bilmiyorum ama benim yüzüme, karımın gözlerine dokunup “tarih öncesi insan görmüş gibi” kaçan çocuklar oldu… Tayland sıcağını da unutamıyoruz tabi... Ara mevsim olmasına rağmen tahminimizden çok büyük bir sıcağa denk geldik… Başıma pet şişelerle sular dökerek çekimlere devam ettim. Akşamına otel odasında ağladığımı bilirim. Ha, bir de İskoçya’da karım ciddi sancılandı, hastanelerde oldukça uzun zaman geçirdik.

 

 

- Bu programı hazırlarken nasıl bir süreç yaşıyorsunuz? 

Önce gidilecek şehrin planlamasını yapıyorum.. Bunu neye göre yapıyorum; 1-Oranın mevsimine ve yol masraflarının pahalılık ucuzluk düzeyine, 2-Şehri daha önce gezip gezmemiş olmama, 3- Daha sonraki çekimler ve kurgular için zamanlamama… Yani önce kafama her yönüyle oturan bir yer seçip gitmem önemli… Seyahatleri zaten karım Seda ile yaptığım için, valiz falan hazırlıkları ona kalıyor; o konuda rahatım… Çekimlerde de, anons yaptığım kamerayı yine karım tutuyor.. Ona karşı çabuk, şakalı ve samimi konuşmam da; bir diğer rahatlığım. İşin bir zor yanı; her gün harita ve bazı referans kitapları takip ederek çektiğimiz minimum 60-70 videoyu gece otelde izlemek, tasnif etmek ve bunları 5-6 gün biriktirip genel kurguyu yapmak.. Burada da editörlüğümün avantajını kullanıyorum… Yeni kurgu programları aldım, onları çözüp işi daha kaliteli hale getirmeye çalışıyorubm… Sonuçta elde avuçta işin “tatil” yönü pek kalmıyor… 

-En beğendiğiniz yer neresi oldu? 

Çok Gezenti için gittiğim yerlerden, yani çektiğim yerlerden; New York diyebilirim. Çok rahat, renkli, stil bir şehir… Anlatılmaz yaşanır tadında… Buranın yani Londra’nın da “stil” olması hoşuma gidiyor… İnsanlar güzel giyinmeyi ve güzel yerlerde yemeyi biliyorlar. 

-Beğendiğiniz seyahat programları var mı? 

Anthony Bourdain’in her programını her çıktığında izlerim… İdolümdür.

 

 

-İlerleyen zamanlarda hedefler neler? 

Başta da bahsettiğim gibi, işlerimin merkezini Londra’ya taşıyorum… Çok Gezenti’nin sadece yayını Türkiye’de olacak.. Bir de iki üç ayda bir toplu yerli bölüm çekmek için giderim… Kayıtlar için yola çıkışlar ve kurguyu Londra’dan hazırlıyorum artık… Dünyaya daha yakın geliyor burası bana, morali daha yüksek.. Ada’nın şehirlerini çekmeye de daha ağırlık vermek istiyorum.. Sırada Belfast ve Dublin çekildi yayına hazırlanıyor zaten. Liverpool bölümü için de hazırlıklarım sürüyor. Bir Beatles hayranıyım sonuçta... Ve daha ilerde, bir İngiliz kanalında bir “Traveller Oriental” şovu neden olmasın? Çocukluğumdan beri bildiğim yerleri burada anlatmak ve insanlara tanıtmak isterim. 

-Programınızda ve hedeflerinizde başarılar o zaman…

Çok teşekkürler, bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bodrum Masalı 32. bölümünde Ateş Aslı'ya evlilik teklifi ediyor

Kanal D'nin sevilen dizisi Bodrum Masalı'nın 32. bölüm fragmanları yayınlandı

Songül ve eşi düet yaptı izleyenlerin kulakları kanadı

İzdivaç programının bir türlü evlenemeyen gelini Songül, eşini buldu. Hadise'nin şarkısıyla fenomen olan gelin adayı eşiyle düet yaptı

Nagihan kendisini aldatan eşini affetmedi tek celsede boşandı

Geçen sene Survivor'da yarışırken kendisini aldatan eşini affetmeyen Nagihan dün boşandı