Ana Sayfa | MEDYA

Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı Frankfurt’ta yapıldı

Bati Avrupa Yerel Medya calistay

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 19-20 Mart 2016 tarihlerinde Frankfurt şehrinde Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı düzenlendi. Bu çalıştay kapsamında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İsviçre ve İskandinavya ülkelerinden yazılı ve görsel medya temsilcilerinin katılımı gerçekleşti

Avrupa Ajansı (AVA) Londra- Türkiye Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 19-20 Mart tarihleri arasında Frankfurt Hilton City Center otelde gerçekleştirilen “Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı” organizasyonu  sona erdi. Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı'nda Avrupalı Türk Gazeteciler buluştu. Çalıştaya, Birleşik Krallık Ülkeleri İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler ülkeleri adına katılan Avrupa Gazetesi damga vurdu.

 

TC Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül 

 

YTB Başkanı Bülbül, çalıştay sonunda yaptığı konuşmada, çalıştaya yoğun bir katılım sağlanmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, katılımcıların genel olarak Türkçe medya ve Türkçeyi yaşatma konularında son derece bilinçli ve özverili olduklarını gözlemlediğini söyledi.Yapılan atölye çalışması sonucunda Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya organlarının öncelikli önerileri genel olarak mali kaynak konusunda destek sağlanması, Avrupa'daki Türkçe yayın yapan medyanın örgütlenmesi konusunda çalışmalar yapılması, mesleki eğitim çalışmaları ve haber ajanslarına üyelik konusunda daha uygun koşullar sunulması olarak belirlendi.

 

 

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca ise Sunulan önerileri titizlikle inceleyeceklerini belirtti., "Bu anlamda bizler sorumluluk mevkinde olan insanlar olarak inşallah ayağımızın tozuyla Türkiye'ye döner dönmez bu önerileri dikkate alıp bir araya gelerek sizlerin bizlerden beklediği adımların atılmasına vesile olacak çalışmaları başlatmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

 

 

Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı'nda Avrupalı Türk Gazeteciler buluştu.Çalıştaya, İngiltere’den Avrupa Gazetesi adına Vatan Öz katıldı. Vatan Öz’ün önerdiği projeler ilgi ve kabul gördü. Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın AKDOĞAN’ın katılımları bekleniyordu ama son günlerdeki yoğun gündem nedeniyle Frankfurt ziyarati son anda iptal oldu. 

 

 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı 

 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 19-20 Mart 2016 tarihlerinde Frankfurt şehrinde Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı düzenlendi. Bu çalıştay kapsamında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İsviçre ve İskandinavya ülkelerinden yazılı ve görsel medya temsilcilerinin katılımı gerçekleşti. Çalıştaya, İngiltere’den Avrupa Gazetesi adına Vatan Öz katıldı.  

 

TC Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Tc Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup KARACA, ve Avrupa Medya Gurubu Başkanı Vatan ÖZ 

 

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca ise söz konusu çalıştayın önemine dikkati çekerek, görüşmelerde çok somut değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.  Sunulan önerileri titizlikle inceleyeceklerini belirten Karaca, "Bu anlamda bizler sorumluluk mevkinde olan insanlar olarak inşallah ayağımızın tozuyla Türkiye'ye döner dönmez bu önerileri dikkate alıp bir araya gelerek sizlerin bizlerden beklediği adımların atılmasına vesile olacak çalışmaları başlatmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

 

 

 

Diaspora Medyasının Gerekliliği 

 

Çalıştayın ilk gününde “Diaspora Medyasının Gerekliliği” ve “Avrupa'daki Türk Medyası ile İşbirliğinde Kamu Kurumları” konulu paneller, ikinci gününde ise “Avrupa'da Türkçe Yayın Yapan Medya Organları ve Sorunları” adlı atölye çalışması gerçekleştirişti

 

 

Türkiye Karşıtlığı ve Medyada Milli Refleksler

 

Çalıştay’ın ilk gününde,  Doç. Dr. Kudret BÜLBÜL - Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı, Topluluk Medyasının Diasporik Yapımızı Güçlendirmesindeki Rolü’nü anlattı. İlk gün  Hüseyin Avni KARSLIOĞLU – Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu panelin açılışını yaptı.  

 

 

 

Batı Avrupa'daki Türk Medyası ile Kamu Kurumları

 

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Kudret Bülbül’ün yaptığı, Şenol GÖKA,  TRT Genel Müdürü, Yakup KARACA, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü ve Şenol KAZANCI, Anadolu Ajansı Avrupa Haberleri Yayın Yönetmeni Yusuf Kaya'nın katıldığı panelde Batı Avrupa'daki Türk Medyası ile Kamu Kurumları iletişimi konuşuldu. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 19-20 Mart 2016 tarihlerinde Frankfurt şehrinde yapılacak olan çalıştayın programında şu konularla ele alındı. 

 

 

*Diaspora Medyasının Önemi ve İslamofobya ve Medya

*Çalıştayın son gününde, Atölye çalışmaları yapıldı.  

 

Batı Avrupa'daki Türk Medyası ile Kamu Kurumları panelinin moderatörlüğünü Doç. Dr. Kudret Bülbül yaptı.  Panelde, TRT Genel Müdürü Şenol GÖKA, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup KARACA ile Anadolu Ajansı Genel Müdür yardımcısı Mustafa Özkaya birlikte konuştular.  Diaspora Medyasının Önemi panelini ise moderatör Şaban Kızıldağ yönetti. Hürriyet Gazetesi  Köşe Yazarı Ahmet KÜLAHÇI’nın ve Gazeteci/Yazar Eren GÜVERCİN ‘nin Almanya’dan katıldığı panele  T.C. Brüksel Basın Müşaviri Veysel FİLİZ, Belçika’dan gelerek konuştu.

 

 

 

İslamofobya ve Medya  

  

YTB Basın Müdür Nedim ASLAN’ın Moderatörlüğünü yaptıüı panle ise ilgiyle takip edildi. Kanal Avrupa sorumlusu Ahmet Özay ile Star Gazetesi’nden Mustafa Kartoğlu ‘nun konuşma yaptığı panelde Moslimomroep adına Burhan CARLAK bilgilerini paylaştı. Avrupa'da Türkçe Yayın Yapan Medya Organları ve Sorunları’nın konuşulacağı oturumla ile çalıştay sona erdi.

 

Batı Avrupa Medya Çalıştayına, İngiltere’den Avrupa Gazetesi adına genel yayın yönetmeni Vatan Öz katıldı. 
 
 
T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından 19-20 Mart 2016 tarihlerinde Frankfurt şehrinde Batı Avrupa Yerel Medya Çalıştayı düzenlendi. Bu çalıştay kapsamında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İngiltere, İsviçre ve İskandinavya ülkelerinden yazılı ve görsel medya temsilcilerinin katılımı gerçekleşti
 
 
 

IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.