Ana Sayfa | MEDYA

FT, 'Türkiye ile AB arasındaki göçmen anlaşmasının geleceği tehlikede'

Financial Times

Financial Times gazetesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifası sonrası Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının tehlikeye girdiğini savundu

Financial Times, "Avrupa yanlısı" olarak nitelendirdiği Davutoğlu'nun, anlaşmayı Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bire bir müzakere ettiğini hatırlattı.

Gazetedeki haber Financial Times'ın Brüksel, İstanbul ve Berlin'deki muhabirleri Peter Spiegel, Mehul Srivastava ve Stefan Wagstyl'ın imzalarını taşıyor.

Financial Times'ın iç sayfalarındaki haberin başlığı, "Türkiye'deki kriz AB'yle göçmen anlaşmasını tehlikeye atıyor".

Haberin, gazetenin internet sitesindeki versiyonunun başlığı ise "Türkiye'deki iktidar mücadelesi AB'yle göçmen anlaşmasını tehdit ediyor."

'Erdoğan soğuk yaklaşmıştı'

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşma; Türkiye kıyılarından yola çıkıp Yunan adalarına ulaşan Suriyeliler dahil göçmenlerin Türkiye'ye geri gönderilmelerini, bunun karşılığında AB'nin Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli karşılığında Türkiye'den bir mülteci almasını öngörüyordu.

Koşulların yerine getirilmesi halinde Türkiye vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi verilmesi ve Ankara'ya maddi yardım yapılması da anlaşmanın hükümlerindendi.

Financial Times ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anlaşmaya soğuk yaklaştığını yazmış, Erdoğan'ın son dönemde AB'ye karşı giderek daha da fazla düşmanlık beslediği yorumunda da bulunmuş.

Gazetedeki haberden bazı satırlar şöyle:

"Sayın Erdoğan, Türkiye'nin terörle ve yolsuzlukla mücadele yasalarında reform yapılmasına öfkeli şekilde karşı çıkıyor. Ancak bu reformlar yapılmazsa, Brüksel anlaşmadaki en önemli tavizlerden bazılarını veremeyebilir. Ankara ise daha önce bu durumda Yunanistan'a mülteci geçişini kesmeye yönelik taahhütlerini yerine getirmeme tehdidinde bulunmuştu."

Haberde, Türkiye'den vize serbestisi öncesi yerine getirmesi istenen koşullar arasında, 'terörle mücadele yasasında kapsamlı değişiklikler yapılmasının' da olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise söz konusu değişikliklere destek verme konusunda gönülsüz olduğu da yazılmış.

AB yetkilisi: Bizim için iyi haber değil

Financial Times'a konuşan bir AB yetkilisi şu yorumu yapmış:

"(Davutoğlu'nun görevden ayrılması) bizim için kesinlikle iyi bir haber değil...

"Anlaşmadan vazgeçmek Erdoğan için çok sakıncalı olur ancak o artık ortada bir at pazarlığı olduğunu düşünüyor. Erdoğan'a göre hala yüzde 50 esneklik payı var ve gerisi de yapılacak bilek güreşinin sonucuna bağlı."

Financial Times'a göre Erdoğan, Davutoğlu'nun AB ile giderek daha yakın ilişki kurmasını bir tehdit olarak gördü. İki lider arasındaki anlaşmazlık bir iktidar mücadelesine dönüştü ve Başbakan kaybetti.

'Merkel yanlış ata oynadı'

Ankara'yla müzakerelere katılan üst düzey bir AB yetkilisi ise gelişmeleri, "Davutoğlu, Erdoğan için biraz fazla bağımsız oldu" demiş ve eklemiş:

"Merkel de yanlış ata oynadı. Türkiye'de Davutoğlu'nun elini güçlendirebileceğini düşündü. Ancak Davutoğlu'nun uluslararası arenada boy göstermesinden ve gerçek bir rakibe dönüşmesinden Erdoğan'ı giderek daha da sinirlendirdi.

Financial Times'taki haberde ise Merkel'i savunanların, 'Almanya Başbakanının tüm yumurtalarını Davutoğlu'nun sepetine koymadığını' söyledikleri belirtiliyor.

Buna örnek olarak da Merkel'in ülkesinde tepki çekmesine karşın 1 Kasım seçimleri öncesi Erdoğan'ı İstanbul'da ziyaret etmesi gösteriliyor.

Düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin Berlin büro şefi Josef Janning'in görüşleri ise şöyle:

"Merkel iki liderle de iş ilişkisi kurmaya çalıştı. Türkiye'yle ilgili kararlarının belli riskleri beraberinde getireceğini de biliyordu."

'AP üyeleri artık daha temkinli'

Financial Times'ın kağıt baskısındaki haber şu satırlarla noktalanmış:

"Türk yetkililer vize serbestisi anlaşması kapsamında hızla gerekli reformları tamamlamaya çalıştı. Ancak son haftalarda sağlanan ivmenin Davutoğlusız kaybolmasından kaygı duyuluyor. Bu da Ankara'nın mülteci akışını önlemeye yönelik taahhütlerinden uymayabileceği ihtimalini de beraberinde getiriyor.

"Vize serbestisi anlaşmasını onaylaması gereken Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri ise giderek daha temkinli olduklarını söylüyor."


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.