Ana Sayfa | MEDYA

Avrupa Türk Halk Dansları Yarışması, Avrupa’daki Tüm Türkleri Bekliyor

Avrupa Turk Halk Danslari Avrupa Turkler

Karlsruhe Festplatz’da düzenlenecek olan “Baden TOAB Folklor Müsabakası ve Avrupa 7. Halk Dansları Yarışması” gerek katılımcı folklor ekipleri tarafından gerekse izlemeyi heyecanla bekleyen vatandaşlarımızca Avrupa’da merakla beklenilen bir etkinlik haline geldi.

AVRUPA/LONDRA-Avrupa 7. Halk Dansları Yarışması ve Baden TOAB Folklor Müsabakası” açılış programının akabinde Türkçe – Türk Kültürü derslerine devam eden çocuk ve gençlerden oluşan Folklor ekiplerinin yarışacağı müsabakada Baden eyaletinin 13 hizmet bölgesindeki Türk Okul Aile Birlikleri (TOAB) ve Türkçe Öğretmenleri nezaretindeki birincilik elde etmiş gruplar yarışacak. Ardından yetişkinler grubunda Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, Almanya gibi ülkelerin birincilik elde etmiş en iyi folklor gruplarıyla yarışmaya devam edilecek. Türk Halk Oyunları Federasyonu (THOF) yönetici ve hakemlerinin destek ve katkılarıyla gerçekleşecek olan yarışmada; vatandaşlarımız; çocuk ve yetişkin klasmanındaki en başarılı folklor ekipleri tarafından sergilenecek Türk Halk Danslarının en seçkin, en güzel örneklerini heyecan ve merakla izleyecekler.

 

SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLECEK!

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine bağlı 5 Folklor Öğretmeni ve ilgili Türkçe öğretmenleri ila TOAB yöneticilerinin çabalarıyla eyalet genelinde çocuk ve genç klasmanında 50 civarında folklor ekibi bulunduğunu ve Türk kültürünün sonraki nesillere aktarılmasında, yaşatılmasında ve tanıtılmasında büyük katkıları olacak olan Folklor Yarışmasına tüm vatandaş ve soydaşlarımızın katılımını muhakkak surette beklediğini söyleyen Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, yarışmaya sponsor olarak katkıda bulunan başarılı Türk iş adamı ve iş kadınlarına da destek ve teveccühleri nedeniyle teşekkür plaketi verileceğini söyledi.

 

TAM BİR İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA İLE HAZIRLANDIK!

Yarışmanın sevk ve planlamasının Ataşelik folklor öğretmenleri; koordinatör Taner Soysal, Erdinç Koçak, Reyhan Topal, Merve Tuna ve yine organizasyon paydaşları Dizem Sanat Grubu yöneticileri ila Ettlingen TOAB Başkanı Avni Koçak ve dernek üyelerince gerçekleştirileceğini söyleyen Gürkan Avcı, konuyla ilgili şunları söyledi; 

 

FOLKLORUMUZU MODERN DANSLARA MALZEME YAPMAMALIYIZ!

Almanya’daki kültürel dezenformasyona karşı Halk oyunlarımızı Ataşeliğimizce önemle ele alıyor ve amatör çalışmaları her zaman destekliyoruz. İlerde belki bu sayede profesyonelce halk oyunları ve kültür çalışmaları yapan çocuklarımız olacaktır. Bu yarışma Almanya’daki Türk kültürünün ayakta kalması için, geçmişin bugün yaşanması, bugünde kalmayıp, geleceğe aktarılması açısından çok önem arz etmektedir. Milli danslarımız, milli kültürümüz, milli birliğimiz açısından folklorumuz çok önemli bir görev ifa etmektedir. Özellikle Almanya’da modern batı dansları da var ve Türk gençleri buralara yoğun ilgi de gösteriyor. Lakin elbette ki onun ayrı bir yeri var. Sanatın her alanı, bizim için önemlidir. Ama binlerce yıllık tarihimizin ve büyük medeniyetimizin bakiyesi olan Türk Halk oyunlarımızın yeri mutlaka daha önemli ve farklıdır. Türk halk oyunlarımızı batı - modern dansların içinde malzeme olarak kullanıp da, aslını ortadan kaldırmak kesinlikle folklorumuza zarar verir. Bizi biz yapan ve milli kültürümüz içerisinde önemli bir yere sahip olan foklorumuz mutlaka geleneksel tarzını koruyarak, kendi çizgisi içerisinde ilerlemelidir.

 

IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.