Ana Sayfa | MEDYA

Ahmet Hakan, AKP artık bir tek adam partisidir

ahmet_hakan_londra_akp

Türkiye’nin popüler yazar ve TV programcılarından Ahmet Hakan, Türkiye Araştırmalar Merkezi CEFTUS’un düzenlediği ve İngiliz Parlamentosu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuştu. İşçi Partisi milletvekillerinden Neil Coyle’un ev sahipliğini üstlendiği toplantıda yoğun ilgi ile karşılaşan Hakan, aralarında politikacılar, düşünce merkezlerinden temsilciler, gazeteciler ve akademisyenlerin bulunduğu çok sayıda dinleyici ile görüşlerini paylaştı.

AVA/LONDRA-Konuşmasına 2002 yılında iktidara gelen AK Parti’ye ilişkin değerlendirmeler yaparak paylaşan Ahmet Hakan, muhafazakar, İslamcı ve dindar kesimlerin daha özgür yaşamasını sağlamak, demokratik yaşama katılımlarını sağlamak ve ülkeyi yönetmelerine zemin sağlamak  gibi hedefleri bulunan partinin, bugün gelinen noktada bir hareket ve dava partisi değil ‘Bir tek adam partisi’ haline geldiğini savundu. Bu görüşü AKP’lilerin de kabul ettiğini söyleyen Hakan, “Şu anda geldikleri nokta otoriter bir tek adam hareketidir. Ortada bir İslami proje, bir dava, bir ideoloji yok. Nasıl Macaristan’da Hristiyanlığı’da kullanan bir tek adam varsa, nasıl ‘güçlü ABD’ diye ortaya çıkan Trump varsa; Türkiye’de de, bazen aşırı İslamcı olan, bazen milliyetçi olan, bazen ulusalcı, bazen Osmanlıcı, bazen delikanlı bazen içe kapanmacı bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi. 

Hürriyet gazetesi yazarı, İslamcı aydınların iktidara eklemlendiklerini, üniversitelerin ve medyanın hükümetin kontrolü altına girdiklerini aktardığı konuşmasının soru-cevap bölümünde de iktidara yönelik eleştirilerini sürdürdü. Ahmet Hakan gelen bir soru üzerine de HDP’nin Türkiye’de tırmandırılan şiddet karşısında, yüzde 14 oy almış bir parti olarak bir direnç geliştirmesi gerektiğini, ancak bunu başaramadığını ve giderek etkisiz bir hale geldiğini ileri sürdü. ‘HDP’nin artık söyleyecek bir sözü, bir politikası kalmamıştır’ diyen Hakan sözlerini şöyle sürdürdü: “ Ben HDP’yi suçlamıyorum, eleştiriyorum. Yüzde 14 çok büyük bir başarı ve kazanımdı. Kürt siyasi hareketinin en büyük zaferiydi. Bu kazanım, dağlara doğru dönüp ‘Siz durum , bu işi biz halledecez’ deme cesaretini vermeliydi HDP’lilere. Bu olmadı. Bu konuda HDP’li yöneticilerden de tatmin edici bir yanıt gelmedi.”Hakan bir başka soru üzerine ise Suriye’de İşid ile PYD’yi aynı potada gören bir anlayışa katılmadığını ifade ederek, PYD'nin topragini savundugunu dile getirdi. 

Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Ahmet Hakan, asıl sorunun Türkiye’nin demokratik bir yönetim modeline sahip olup olmayacağı tartışması olduğunu söylerken, organize bir muhalefetin oluşmaması gibi nedenlerle AKP’nin önümüzdeki seçimleri de kazanacağını öngörüsünde bulundu.  

 

23.dönem'de AK Parti'den milletvekiliği yapan ve 26 Aralık 2009'da AK Partiden istifa eden Feyzi İşbaşaran, İngiltere Parlementosunda konuştu. Feyzi İşbaşaran, kendisi hakkında yazı yazan Ahmet Hakan hakkında sert tweetler atmıştı  


Çıkan dedikodulara dayanamayıp programa mektup yazarak veda etti

Zuhal Topal'ın izdivaç programında damat adayı arayan Hanife, çıkan söylentilere dayanamayınca Serkan'a veda mektubu yazarak programa veda ettiğini duyurdu.

Sunucuları ve formatı değişti program daha ilk günden reytingde çakıldı

Gülşen Yüksel Salt ve Müge Dağıstanlı'nın daha önceden sunduğu ancak kanalın değişikliğe giderek Şule Zeybek, Lerzan Mutlu ve Dr. Aytuğ Kolonkaya'yı sunucusu olarak belirlediği Renkli Sayfalar programı yeni haliyle ilk gününden reyting sıralamasında ilk 100'e bile giremedi.

Nagehan Alçı saldırıya uğradı

Milliyet yazarı Nagehan Alçı, kahve içmek için gittiği bir kafede piyano sanatçısı Nazlı Işıldak'ın sözlü saldırısına uğradı. Karakola gidip ifade veren Alçı, yaşadıkları karşısında sesiz kaldığını belirtti.