Ana Sayfa | MEDYA

Ahmet Hakan, AKP artık bir tek adam partisidir

ahmet_hakan_londra_akp

Türkiye’nin popüler yazar ve TV programcılarından Ahmet Hakan, Türkiye Araştırmalar Merkezi CEFTUS’un düzenlediği ve İngiliz Parlamentosu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuştu. İşçi Partisi milletvekillerinden Neil Coyle’un ev sahipliğini üstlendiği toplantıda yoğun ilgi ile karşılaşan Hakan, aralarında politikacılar, düşünce merkezlerinden temsilciler, gazeteciler ve akademisyenlerin bulunduğu çok sayıda dinleyici ile görüşlerini paylaştı.

AVA/LONDRA-Konuşmasına 2002 yılında iktidara gelen AK Parti’ye ilişkin değerlendirmeler yaparak paylaşan Ahmet Hakan, muhafazakar, İslamcı ve dindar kesimlerin daha özgür yaşamasını sağlamak, demokratik yaşama katılımlarını sağlamak ve ülkeyi yönetmelerine zemin sağlamak  gibi hedefleri bulunan partinin, bugün gelinen noktada bir hareket ve dava partisi değil ‘Bir tek adam partisi’ haline geldiğini savundu. Bu görüşü AKP’lilerin de kabul ettiğini söyleyen Hakan, “Şu anda geldikleri nokta otoriter bir tek adam hareketidir. Ortada bir İslami proje, bir dava, bir ideoloji yok. Nasıl Macaristan’da Hristiyanlığı’da kullanan bir tek adam varsa, nasıl ‘güçlü ABD’ diye ortaya çıkan Trump varsa; Türkiye’de de, bazen aşırı İslamcı olan, bazen milliyetçi olan, bazen ulusalcı, bazen Osmanlıcı, bazen delikanlı bazen içe kapanmacı bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi. 

Hürriyet gazetesi yazarı, İslamcı aydınların iktidara eklemlendiklerini, üniversitelerin ve medyanın hükümetin kontrolü altına girdiklerini aktardığı konuşmasının soru-cevap bölümünde de iktidara yönelik eleştirilerini sürdürdü. Ahmet Hakan gelen bir soru üzerine de HDP’nin Türkiye’de tırmandırılan şiddet karşısında, yüzde 14 oy almış bir parti olarak bir direnç geliştirmesi gerektiğini, ancak bunu başaramadığını ve giderek etkisiz bir hale geldiğini ileri sürdü. ‘HDP’nin artık söyleyecek bir sözü, bir politikası kalmamıştır’ diyen Hakan sözlerini şöyle sürdürdü: “ Ben HDP’yi suçlamıyorum, eleştiriyorum. Yüzde 14 çok büyük bir başarı ve kazanımdı. Kürt siyasi hareketinin en büyük zaferiydi. Bu kazanım, dağlara doğru dönüp ‘Siz durum , bu işi biz halledecez’ deme cesaretini vermeliydi HDP’lilere. Bu olmadı. Bu konuda HDP’li yöneticilerden de tatmin edici bir yanıt gelmedi.”Hakan bir başka soru üzerine ise Suriye’de İşid ile PYD’yi aynı potada gören bir anlayışa katılmadığını ifade ederek, PYD'nin topragini savundugunu dile getirdi. 

Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Ahmet Hakan, asıl sorunun Türkiye’nin demokratik bir yönetim modeline sahip olup olmayacağı tartışması olduğunu söylerken, organize bir muhalefetin oluşmaması gibi nedenlerle AKP’nin önümüzdeki seçimleri de kazanacağını öngörüsünde bulundu.  

 

23.dönem'de AK Parti'den milletvekiliği yapan ve 26 Aralık 2009'da AK Partiden istifa eden Feyzi İşbaşaran, İngiltere Parlementosunda konuştu. Feyzi İşbaşaran, kendisi hakkında yazı yazan Ahmet Hakan hakkında sert tweetler atmıştı  


ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.

RTÜK, 12 kanalın yayınını durdurdu

Türksat üzerinden yayın yapan, aralarında Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarog TV’nin de bulunduğu 12 televizyon kanalının yayını durdu