Ana Sayfa | MEDYA

Great North Run Maraton Koşusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

okan_baysan_gerat_run_manchester_kosu

Büyük Kuzey Koşusu (Great North Run) İngiltere'de her yıl geleneksel olarak Eylül ayında düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük yarı maratonu (21km) olarak kayıtlara geçen bu koşu, Ingiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Newcastle-upon-Tyne ve South Shields şehirleri arasında yapılmaktadır.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Büyük Kuzey Koşusu (Great North Run) İngiltere'de her yıl geleneksel olarak Eylül ayında düzenlenmektedir.  Dünyanın en büyük yarı maratonu (21km) olarak kayıtlara geçen bu koşu, Ingiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Newcastle-upon-Tyne ve South Shields şehirleri arasında yapılmaktadır.Great North Run ilk kez 28 Haziran 1981 yılında 12,000 koşucunun katılımıyla gerçekleştirildi. 2011 yılında koşucuların sayısı 54,000’e ulaşırken, dünyanın en büyük koşuları arasında yerini aldı. 2014’de ise 57,000 koşucunun katıldığı 34üncü Great North Run yarı maratonunda ayrıca ilk kez 1 milyonuncu koşucu da bitiş çizgisini geçmiş oldu. Olimpiyat rekortmeni ünlü ingiliz koşucu Mo Farah’ın tam bir saatte erkeklerde birinci olarak bitirirken, Mary Keitany ise 1:05:39’luk derecesi ile bayanlar rekorunu elde tutan yine ünlü ingiliz atlet Paula Radcliff’in rekorunu 1 saniye farkla kırarak birinciliği elde etmişti.

 

BBC'de canlı yayımlandı

 

BBC televizyonundan da canlı olarak yayınlanan Great North Run, bu yıl daha farklı bir insiyatifle organize edilmiş, ve Great World Run olarak da isimlendirilmiştir. Birleşmiş Milletlere üye her ülkeden en az bir koşucunun katılımının sağlanması hedefiyle, 193 ülkeden 178 ülkenin temsiliyeti sağlanmıştır.   

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 

Lefke, Kıbrıs doğumlu olan Okan Baysan, 1999 yılından beri İngiltere’de yaşıyor. Baysan, koşuya katılarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağını gururla dalgalandırdı. Okan Baysan şunları söyledi: 

 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler tarafindan tanınmamasına rağmen, Kuzey Kıbrıs’ta doğmuş biri olarak ülkemizin de bu etkinlikte yer almasını sağlamaktan büyük şeref duydum. 57,000 koşucu ve 178 ülkenin temsil edildiği bu etkinlikte, Kıbrıslı Türk kimliğimle ve kendi bayrağımızı taşıyarak farkındalık yaratmaktan da ayrıca büyük gurur duydum. Bir sonraki dev organizasyon olan ve 25 Eylül’de gerçekleştirilecek BMW Berlin Maratonuna da yine Kıbrıslı Türk kimliğimle katılmayı planladım. Dünyanın en önemli ilk 5 maratonundan biri olan Berlin Maratonu (42km) için Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsüne (The ICR) bağış kampanyasını da başarılı bir şekilde yürüttüm. Kampayaya bu güne kadar İngiltere, Kuzey Kıbrıs, Türkiye, Hindistan, Almanya, Ispanya, Galler, ve Avustralya’dan £1,188 sterlin bağış yapılmıştır. İsteyenler aşağıdaki internet adresinden halen bağış yapabilirler”

 

 

www.justgiving.com/Okan-Baysan1

 

 

Baysan sözlerini şyle sona erdirdi: “Berlin Maratonundan bir hafta sonra 2 Ekim2016 tarihinde Galler’in başkenti Cardiff’te yapılacak olan yarı maratona yine İngiltere, Güney Afrika, Hindistan ve Kuzey Kıbrıs’ın temsil edildiği bir takım ile koşmayı planladım. Bundan 2 hafta sonra 16 Ekim 2016’da ise, 2016 yılının son koşusu olarak da Amsterdam yarı maratonuna katılmayı planlamış bulunmaktayım.”

 

 

Okan Baysan

 

 Lefke – Kibris doğumlu. Lefkoşa Türk Maarif Kolejinden mezun olduktan sonra tam burslu olarak Amerika Birleşik Devletlerinde Purdue Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği Lisans ve Master eğitimi aldı. Bir süre Istanbul’da çalıştıktan sonra 1999 yılında İngiltere’ye geldi, ve şu an dünyanın dev şirktelerinden IBM firmasinda yönetici danışman olarak çalışmakta.

 


Hande Fırat Hürriyet Ankara Temsilciliği görevinden istifa mı etti

Hürriyet Ankara Temsilciliği görevinden istifa ettiği iddia edilen Hande Fırat bu konuyla ilgili ilk kez konuştu

Ünlü tarihçi Payitaht Abdülhamid dizisindeki hataları yazdı

TRT'nin yeni dizisi Payitaht Abdülhamid'te hata üzerine hata yapılıyor. Usta tarihçi Murat Bardakçı, diziyle ilgii çarpıcı detaylara değindi.

Acun Ilıcalı o yarışmacının gözünün yaşına bakmadı

Survivor 2017'de Furkan-Adem arasında yaşanan kavgada küfürlü sözlerin sarf edilmesi üzerine konseyde Acun Ilıcalı uyarıda bulundu.