Ana Sayfa | MEDYA

Great North Run Maraton Koşusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

okan_baysan_gerat_run_manchester_kosu

Büyük Kuzey Koşusu (Great North Run) İngiltere'de her yıl geleneksel olarak Eylül ayında düzenlenmektedir. Dünyanın en büyük yarı maratonu (21km) olarak kayıtlara geçen bu koşu, Ingiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Newcastle-upon-Tyne ve South Shields şehirleri arasında yapılmaktadır.

Avrupa Ajansı (AVA) Londra-Büyük Kuzey Koşusu (Great North Run) İngiltere'de her yıl geleneksel olarak Eylül ayında düzenlenmektedir.  Dünyanın en büyük yarı maratonu (21km) olarak kayıtlara geçen bu koşu, Ingiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Newcastle-upon-Tyne ve South Shields şehirleri arasında yapılmaktadır.Great North Run ilk kez 28 Haziran 1981 yılında 12,000 koşucunun katılımıyla gerçekleştirildi. 2011 yılında koşucuların sayısı 54,000’e ulaşırken, dünyanın en büyük koşuları arasında yerini aldı. 2014’de ise 57,000 koşucunun katıldığı 34üncü Great North Run yarı maratonunda ayrıca ilk kez 1 milyonuncu koşucu da bitiş çizgisini geçmiş oldu. Olimpiyat rekortmeni ünlü ingiliz koşucu Mo Farah’ın tam bir saatte erkeklerde birinci olarak bitirirken, Mary Keitany ise 1:05:39’luk derecesi ile bayanlar rekorunu elde tutan yine ünlü ingiliz atlet Paula Radcliff’in rekorunu 1 saniye farkla kırarak birinciliği elde etmişti.

 

BBC'de canlı yayımlandı

 

BBC televizyonundan da canlı olarak yayınlanan Great North Run, bu yıl daha farklı bir insiyatifle organize edilmiş, ve Great World Run olarak da isimlendirilmiştir. Birleşmiş Milletlere üye her ülkeden en az bir koşucunun katılımının sağlanması hedefiyle, 193 ülkeden 178 ülkenin temsiliyeti sağlanmıştır.   

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 

Lefke, Kıbrıs doğumlu olan Okan Baysan, 1999 yılından beri İngiltere’de yaşıyor. Baysan, koşuya katılarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağını gururla dalgalandırdı. Okan Baysan şunları söyledi: 

 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler tarafindan tanınmamasına rağmen, Kuzey Kıbrıs’ta doğmuş biri olarak ülkemizin de bu etkinlikte yer almasını sağlamaktan büyük şeref duydum. 57,000 koşucu ve 178 ülkenin temsil edildiği bu etkinlikte, Kıbrıslı Türk kimliğimle ve kendi bayrağımızı taşıyarak farkındalık yaratmaktan da ayrıca büyük gurur duydum. Bir sonraki dev organizasyon olan ve 25 Eylül’de gerçekleştirilecek BMW Berlin Maratonuna da yine Kıbrıslı Türk kimliğimle katılmayı planladım. Dünyanın en önemli ilk 5 maratonundan biri olan Berlin Maratonu (42km) için Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsüne (The ICR) bağış kampanyasını da başarılı bir şekilde yürüttüm. Kampayaya bu güne kadar İngiltere, Kuzey Kıbrıs, Türkiye, Hindistan, Almanya, Ispanya, Galler, ve Avustralya’dan £1,188 sterlin bağış yapılmıştır. İsteyenler aşağıdaki internet adresinden halen bağış yapabilirler”

 

 

www.justgiving.com/Okan-Baysan1

 

 

Baysan sözlerini şyle sona erdirdi: “Berlin Maratonundan bir hafta sonra 2 Ekim2016 tarihinde Galler’in başkenti Cardiff’te yapılacak olan yarı maratona yine İngiltere, Güney Afrika, Hindistan ve Kuzey Kıbrıs’ın temsil edildiği bir takım ile koşmayı planladım. Bundan 2 hafta sonra 16 Ekim 2016’da ise, 2016 yılının son koşusu olarak da Amsterdam yarı maratonuna katılmayı planlamış bulunmaktayım.”

 

 

Okan Baysan

 

 Lefke – Kibris doğumlu. Lefkoşa Türk Maarif Kolejinden mezun olduktan sonra tam burslu olarak Amerika Birleşik Devletlerinde Purdue Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği Lisans ve Master eğitimi aldı. Bir süre Istanbul’da çalıştıktan sonra 1999 yılında İngiltere’ye geldi, ve şu an dünyanın dev şirktelerinden IBM firmasinda yönetici danışman olarak çalışmakta.

 


IFJ/FIJ ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu, gazeteciliği özgür bırakın

IFJ/FIJ, Türkiye’deki gazetecilere ve Türkiye’deki üye kuruluşları Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne destek olmak üzere 21 Ekim’de küresel bir dayanışma etkinliği düzenliyor.

ÖMRÜNE SIĞMAYAN ADAM AZİZ NESİN 100 YAŞINDA

Dogumunun 100. yilinda Aziz Nesin'i edebiyati, mizahi, hayat gorusu, politik durusu ve gelecege biraktiklari acisindan daha yakindan tanimak ve degerlendirmek amaciyla duzenlenen sergi, Aziz Nesin’in yazili ve gorsel arsivine genis yer ayiriyor. Nesin Vakfi tarafindan organize edilen serginin birincil amaci, Nesin Vakfi arsivlerini paylasima acarak, gunumuz Turkiye’sinde Aziz Nesin’i kendisine yuklenen degil; olusturdugu ve yasattigi degerlerle, olabildigince objektif bir bakis acisiyla tanimak ve tanitmak.

Çiğdem Tunç kendi sanat anlayışı ve birikimi ile yoluna devam edecek

Çiğdem Tunç Kendi Tiyatrosunu Kurdu. Televizyon ve Radyo Programları Yapımcısı, Tiyatro Yönetmeni, Tiyatro-Sinema-Dizi Oyuncusu, Ses Sanatçısı, Sunucu, Balerin, Show Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Koreograf, Köşe Yazarı gibi sayısız alanda çalışmalar yapan Çiğdem Tunç, kendi tiyatrosunu kurduğunu açıkladı.