Ana Sayfa | OTOMOBİL

Klasik Otomobil Rallisi Ödül Töreni Gerçekleştirildi.

Klasik Otomobil Rallis

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi’nin 26.kuruluş yılı kapsamında ve sponsorluğunda yapılan, Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin organize ettiği, yılın “En Prestijli” Klasik Otomobil Rallilerinden biri olan YDÜ Klasik Otomobil Rallisi ödül töreni gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoş,Kıbrıs (Near East University, Nicosia,Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi’nin, tamamen yenilenip büyüyen Araba Müzesi’nde gerçekleştirdiği ödül ve kokteyl gecesinde, dereceye girenler kupalarına kavuştu. Ödül törenine, KKTC Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Hasan Taçoy, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S.Günsel,KTKO derneği Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, yarışmacılar ve  klasik severler  katıldı.

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S.Günsel törenin açılışında yaptığı konuşmada, Klasik araba bir tutkudur sözleriyle başladı. Günsel, 3 gün süren YDÜ Klasik Otomobil Rallisi'nin tüm katılımcılarını kutladı

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Hasan Taçoy ise, “KKTC’de bir araba müzesinin olması, kendi insanımıza katkı sağladığı kadar yurt dışında da bir cazibe merkezi olarak görülmesi bakımından da önem taşıyor. Bu nedenle, bu gibi aktivitelerin desteklenmesi ve teşvik edilmesi için biz elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Birçok kategoride gerçekleştirilen ödül töreninde, sırasıyla kategorilerinde ilk üç’e girenler kupalarını aldı. Sırasıyla E kategorisi , F kategorisi , G kategorisi , Çiftler kategorisi , Touring kategorisi ve en iyi dereceyi alanların bulunduğu Genel Klasman dereceleri kürsüye çıktı. Bunların yanında Takımlar kupası , 13. gelen ve en iyi zaman kupasının da sahibini bulduğu etkinlikte, bu yıl YDÜ müzesinden katılan araçlara da ayrı klasman açılarak kendi aralarında da yarışma şansı sağlandı ve YDÜ Özel Klasmanındaki ilk üç kupayı aldılar.Çok zorlu geçen rallide toplam 5 SHT geçildi.

26.Yıl YDÜ Rallisi Genel Klasman birincileri Savaş Dağlı- Asiye Dağlı çifti olurken, Genel Klasman ikincileri Ali Kelebek- Pembe Kelebek ve Genel Klasman üçüncüleri ise; Arcan Yiğit-Hüseyin Tünar oldu. 

YDÜ Özel Klasman birincileri ise, Edim Macila- Hazal Toros olurken, YDÜ Özel Klasman ikincileri Sıdıka Tekiner- Aycan Hacımevlüt ve YDÜ Özel Klasman üçüncüleri ise, Görkem Bulunç- Yunus Demir şeklinde gerçekleşti.

E Klasmanı birincileri, Salih Köroğlu- Damla Köroğlu olurken, E Klasmanı ikincileri, Ali Rende- Deniz Yakar ve E Klasmanı üçüncüleri ise, Osman Çakal- Zehra Çakal oldu. 

F Klasmanı birincileri, Çilen Ç. Kasapoğlu- Osman Kasapoğlu şeklinde belirtilirken, F Klasman ikincileri,  Burçin Aliusta – Derya Aliusta oldu. F Klasman üçüncüleri ise, Niyazi Harmandağlı- Erdoğan Erhun oldu.

G Klasman birincileri, Savaş Dağlı- Asiye Dağlı, G Klasman ikincileri Ali Kelebek-Pembe Kelebek şeklinde açıklanırken G Klasman üçüncüleri ise, Arcan Yiğit- Hüseyin Tünar oldu.

T  Klasman birincileri ise, Gökhan Necipoğlu- Meryem Necipoğlu, T Klasman ikincileri, Mustafa Köprülü-  Duyal Köprülü olurken, T Klasman üçüncüleri ise, Ferhun Topel- Pembe Topel şeklinde açıklandı.

Son olarak Çiftler Klasmanı birincileri ise, Savaş Dağlı- Asiye Dağlı olurken, Çiftler Klasmanı ikincileri, Ali Kelebek- Pembe Kelebek, Çiftler Klasmanı üçüncüleri ise Çilen Ç. Kasapoğlu - Osman Kasapoğlu oldu.


1 litre benzin ile 300 km Türkiye’nin en verimli prototip otomobili Macaw

İTÜ Facilis Otomobil Takımı, çalışmalarını çeşitli mühendislik fakültelerinden 40’a yakın öğrenciyle yürütüyor. Tamamen mühendislik öğrencilerinden oluşan ekibe yarışma kuralları gereği sponsor bulma ve finans yönetimi desteği sunulmuyor. Bu yüzden ekibin; kütüphanede mühendislik ve atölyede ustalık çalışmalarının yanı sıra şirketlerle görüşmeler yapıp maddi kaynak oluşturma ve bunları en iyi şekilde yönetme görevleri de bulunuyor.

Yeni Mercedes GLC Coupé 2017 Türkiye’de

Mercedes-Benz ürün gamı içinde orta boy SUV-Coupé olarak konumlandırılan ve tüm Mercedes-Benz modellerinde olduğu gibi üstün güvenlik, son teknoloji sürüş yardımcı sistemleri ve sportif tasarım gibi özellikleri ile öne çıkan GLC Coupé Türkiye’de satışa sunuldu.

İnternet bağlantılı araçlara yönelik siber saldırılara karşı güvenlik

ABD merkezli uzay-havacılık sistemleri üreticisi Honeywell, internet bağlantılı araçlara yönelik siber saldırılara karşı güvenlik ürünleri geliştiriyor.