Ana Sayfa | OTOMOBİL

Otomotivde rekor gelebilir

Otomotivde rekor gelebilir

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen, otomotiv sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

Otomotiv Sanayi Derneği(OSD) Başkanı Kudret Önen, Avrupa pazarındaki canlanmanın yanı sıra, teşvik sisteminin desteğiyle otomotiv sektöründe yatırımların meyvelerinin ilk yarı yılda alınmaya başladığını belirterek, yıl sonunda ihracat, iç pazar ve üretim açısından rekor bir yıl olmasını beklediğini söyledi. Otomotiv sektörü Türkiye'nin 2023 hedefleri açısından özel bir öneme sahip bulunuyor. Sektörün 2023 yılında yıllık 4 milyon üretim ve 3 milyon adet ihracat yapması hedeflenirken, 75 milyar dolarlık ihracat geliri hedefi bulunuyorBu kapsamda önce 2012 daha sonra 2013'te devreye sokulan yatırım teşvikleri sektörde yatırımların hızlanmasını desteklemişti. Otomotiv sektöründe Tofaş, Ford Otosan, Renault, Toyota gibi pekçok otomotiv ana ve yan sanayi şirketi yatırım kararı açıklamıştı. Otomotiv gazetecileri ile yaptığı değerlendirme toplantısında Önen, 2013-2014 yıllarında sektörün 4.5 milyar dolarlık yatırım projesi açıkladığını, bu yatırımlarla sektörün üretim kapasitesinin 1.7 milyon adete çıkmasının beklendiğini hatırlatarak, şunları söyledi:"2015 ilk yarı bu yatırımların ilk meyvelerini vermeye başladığı dönem oldu. Böylece üretim ve ihracatta ciddi artışlar gerçekleşti. Sektör olarak 2015 ikinci yarı ve hatta 2016 yılı başına kadar bu yeni yatırımların meyvelerini görmeye devam edeceğiz.

"İHRACATTA 925 BİN ADETE ULAŞABİLİRİZ “

İhracatın yıl sonunda 2014'ün üstünde bir performans göstererek 925,000 adedi aşmasını bekliyoruz. İhracat artışı ile üretimin de 2014 yılını aşarak 1.225 milyon adedin üstünde gerçekleşmesini bekliyoruz" diyen Önen, sektörde üretim ve ihracatta rekor bir yıl olabileceğini söyledi. OSD otomotiv sanayi olarak verilere otomobil, hafif ticari araçlar ve traktörü dahil ediyor. Sektörde üretimde 2011 yılında 1.19 milyon adet, ihracatta ise 2008 yılında 910,000 adet ile rekor kırılmıştı.Buna göre, üretimde ve ihracatta adetsel olarak bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5'lik bir artış beklenirken bu büyüme beklentisi küresel üretim artış ortalamasını aşmış oluyor. Önen'in LMC Global Car&Truck Forecast'ta dayanarak verdiği bilgiye göre, küresel motorlu araç üretimi 2014 yılında yüzde 2.7 arttı, 2015 yılında yüzde 2.5 artış bekleniyor. Türkiye'de üretim 2014 yılında 1.17 milyon adet, ihracat 885,000 adet, pazar 807,000 adet olmuştu. İhracat ise parasal olarak 2014 yılında 22.8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Önen, "Türkiye otomobilde de dünyadaki rekabetçiliğini kanıtladı...

Bundan sonraki 4-5 yıl önemli ve rekabetçiliğimiz korunmalı. Hafif ticari araçların ardından artık otomobilde de güçlendik. İhracatta euro bazında bakıldığında artış var ve moralimiz iyi, tehlike görmüyoruz ama yine de temkinli konuşmak gerekiyor. İhracat fazlası vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

 

1 litre benzin ile 300 km Türkiye’nin en verimli prototip otomobili Macaw

İTÜ Facilis Otomobil Takımı, çalışmalarını çeşitli mühendislik fakültelerinden 40’a yakın öğrenciyle yürütüyor. Tamamen mühendislik öğrencilerinden oluşan ekibe yarışma kuralları gereği sponsor bulma ve finans yönetimi desteği sunulmuyor. Bu yüzden ekibin; kütüphanede mühendislik ve atölyede ustalık çalışmalarının yanı sıra şirketlerle görüşmeler yapıp maddi kaynak oluşturma ve bunları en iyi şekilde yönetme görevleri de bulunuyor.

Yeni Mercedes GLC Coupé 2017 Türkiye’de

Mercedes-Benz ürün gamı içinde orta boy SUV-Coupé olarak konumlandırılan ve tüm Mercedes-Benz modellerinde olduğu gibi üstün güvenlik, son teknoloji sürüş yardımcı sistemleri ve sportif tasarım gibi özellikleri ile öne çıkan GLC Coupé Türkiye’de satışa sunuldu.

İnternet bağlantılı araçlara yönelik siber saldırılara karşı güvenlik

ABD merkezli uzay-havacılık sistemleri üreticisi Honeywell, internet bağlantılı araçlara yönelik siber saldırılara karşı güvenlik ürünleri geliştiriyor.