Ana Sayfa | Pınar Dumlupınar

Hipertiroidi nedir

pinar dumlupinar


Pınar Dumlupınar

Merhaba sevgili okurlar, bu hafta toplumumuzun cok karşilastigi tiroid hastaliğindan biri  ‘Hipertiroidi’ den bahsedeceğim sizlere.

 

‘Hipertiroidi’ tam olarak gelecek hafta bahsedeceğim ‘Hipotiroidi’ hastalığının tersidir, yani tiroid  bezinin çok fazla T3 ve T4 hormonları üretmesidir.

 

Bu hastalıkta diğer tiroid hastalıkları gibi başta bağışıklık sisteminden meydana gelen, stres, yorgunluk, üzüntu gibi hastalik tetikleyen semptomlarla ortaya cikan ve  ilk kalp olarak vücudun bütün organlarını etkileyen bir hastalıktır.

 

En çok görülen semptomları tiroidin çok aşırı hormon üretmesiyle hastanın hormonlarinin bozulmasi sonucu elinde olmadan hiperaktif bir duruma gelerek kilo vermeye başlamasına sebep olur, sinir sistemlerinin bozulması, vücutta titreme, kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde meme büyümesi, gözlerde çıkıklık, deride ve saçlarda yağlanmalarla devam eder.

 

Antioksidan içeren vitaminler hipertiroidinin şiddetini azaltmaya birebirlerdir, kalp hastalıkları ve kanser gibi hayati hastalıkların oluşmasına karşı vücudun direncini arttırır ve zamanla iyilesmesine yardımcı olurlar ve böyle sıralanırlar :

 

- A Vitamini ve en çok brokoli, Brüksel lahanası, pırasa, domates, kale, havuç, ıspanak, tatlı patates ve kabak gibi sebzelerde bulunur

- C Vitamini, limon, portakal, kavun, greyfurt, dolmalık biberler, papaya ve brokoliden elde edilebilir

- E Vitamini, keten tohumu yağı, mısır yağı, soya yağı, fındık, fıstık, şam fıstığı, kuru kayısı, mango, kiwi ve yeşil zeytin gibi ürünlerde zengindir

- Selenyum tiroid bezinin çalışmasında çok etkili bir vitamindir ve en çok tükettiğimiz soğan, sarımsak, yumurta, mantar, balık, tavuk göğsü ve kırmızı etlerde bölünür

 

 

Dogal hipertiroidiye iyi gelen içecek :

 

- 2 yaprak kale

- 1 yemek kaşıgı yoğurt

- ½ dilim mango

- ½ dilim papaya

- 1 muz

- 1 su bardağı su

Ustteki sıraladığım butun bitkileri mixer ile karıştırın ve sabah aç iken için, hastada 2 veya 3 defa yapılmasi tavsiye edilir.

 

Ve günde 2-3 kilo arası su içmeniz yararlıdır bağışıklık sistemini temizlemek için.

 

Hipertirodisi olan insanlar kesinlikle sigara içmemeli, iyotlu tuz ve kafeinli içecekler, çay ve kahve gibi ürünlerden uzak durmalılardır.