Ana Sayfa | Pınar Dumlupınar

Hipotiroidi Kabusu

pinar dumlupinar


Pınar Dumlupınar

Merhabalar, 

Geçen hafta bahsettiğim gibi bu hafta  ikinci tiroid hastaligi olan ‘Hipotiroidi’ den bilgiler vereceğim sizlere.

Hipotirodi çok az tiroit hormonunuzun olması anlamına gelir yani T3 ve T4 hormonlarının yeterince üretilmemesi demektir ve genelde gelecek haftaki konum olacak ‘Hasimato’ hastaliği olan kişilerde görülen, genetik  bir hastalıktır.

 

Bu hastalığın semptomları yine bağışıklık sisteminizin güzel çalışmaması sonucu metabolizmanızın yavaşlamasına, kilo alma, stres, kabızlık, cilt ve saçta kuruma gibi yan etkilerle devam eder…

Eğer bu hastalık zamanında tedavi edilmezse ciddi şekilde diğer organlara zarar verebilir, en başta kolesterol yüksekliğine neden olarak kalp hastalığına yol açar kalp atışını yavaşlatarak, onun için en kısa zamanda bir dokturu görüp ve kan tahlili yaptırmanız tavsiye edilir.

Bu yazimdada sizi bitkisel yönden rahatlatacak birkaç kür den bahsedeceğim.

Taze dereotu kürü :

Üç ay boyunca hiç ara vermeden  sabah, öğlen ve akşam aç iken yemekten yarim saat önce bir küçük demet taze dereotu yemeniz tiroid bezinizin  doğal şekilde hormon üretilmesine ve ikinci aydan sonra  sonra eger bu hastalık icin hap alıyorsaniz, hapınızın dozunu azaltmanıza yardımcı olaracaktır.

 

Ceviz kuru:.

50 tane yeşil, yeni olgunlaşmiş ceviz

1 kg dogal bal

Ozellikte yaz ayında cevizlerin olgunlaşmaya başladiğinda yapilmasını tavsiye edeceğim bir kürdür cünkü cevizlerin taze olması daha yararlıdır, cevizleri ve balı bir kavanozda 40 gün kadar güneşin altında bekledin ve hergün sabah, oğleyin ve akşam ac iken bir yemek kaşığı kadar yeyiniz.

 Maalesef bazı brokoli, beyaz ve kırmızı lahana, turp, soya, ıspanak ve şeftali  gibi ürünler bu hastalığı olan kişilere çok önerilmez, özellikle çiğ olarak yenilmeleri çok zararlıdır.

Uyari : Lutfen listelediğim bitkilere alerjiniz veya baska bir hastaliğiniz icin yememeiniz gerekiyorsa denemeyiniz!