Ana Sayfa | Pınar Dumlupınar

Monsieur Hasimato hastalığı nedir

Pınar Dumlupınar


Pınar Dumlupınar

Kendinizi aşırı sinirli, stresli, yorgun ve az yediğiniz halde şiş mi hissediyorsunuz?  

Evet endişelenmeye başlayabilirsiniz, maalesef  monsieur ‘Haşimato’ ile tanısma vaktiniz gelmiş demektir, kendisi bir Japon doktor dur ve ismini verdigi ‘Haşimato’ hastalıgıni keşfetmiştir.

‘Hasimato’ çoğunlukla kadınlarda bulunan bir oto immun hastalığıdır,  toplumun %3 unu kapsamaktadır ve organ olarak ilk başka tiroidi tehdit etmektedir.

Tiroid bezi boynun ön kısmında adem elması denilen gırtlağa ait çıkıntının altında , nefes borusunun üzerine ata biner gibi yerleşmiş, şekil olarak kelebeği andıran görünümü olan bir iç salgı bezidir. 

 

 

Bu hastalık tam olarak tiroid hormanlari T3 ve T4 yapımında rol alan peroksidaz (TPO) enziminin ve tiroid bezinde depolu olan ‘tiroglobulin’ moleküllerinin (TG) bağışıklık sistemi tarafından taninilmamasi ve ona karşı korumaya geçmesi sırasında üretilen  TPO ve TG  isminde antikorlar ortaya çıkması ve tiroid bezini tahriş ederek iltihaplanmaya yol açması sonucu ortaya gelen bir hastalıktır.

Buda demektir ki bu hastalığı yenmek için ana kural bağışıklık sistemini sağlıklı tutmaktır, onun için genelde organik meyve  ve sebzeler yemenin yanı sıra ‘gluten free’ ürünler  tüketerek ve ‘laktoz içerdiği için süt ürünlerini azaltmanızı tavsiye ederim. 

Hasimato hastalığına iyi gelen ürünlerin başında ‘zencefil’ bulunmaktadır, zencefilde bulunan “gingerol” güçlü bir iltihap önleyicidir,  bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz

Kullanımı çok kolay dir, taze zencefili yıkadıktan sonra mikser veya rende ile suyunu elde edin ve bu suyu sabah, öğleyin ve aksam aç iken iki yemek kaşığı kadar için.

 

 

Haşimado hastaliğina iyi gelen doğal içecek :

- 1/2 salatalık

- 1 havuç

- 1 tatli kaşığı zeytin yağı veya hindistan cevizi yağı

- 1 su bardağı yeşil çay

- 4 tane temizlenmis ceviz içi

 

Yukarıdakı butun bitkileri mixer ile karıştırıp, sabah ac iken haftada 3 defa icilmesi tavsiye edilir.

Stres in bu hastalığa çok kotu yan etkisi olduğu bilinilir, bu donemde antikorlar tiroid bezine saldırırlar ve hastayı çok kotu ve tahammülsüz yaparlar onun için sizi yoran ve stres eden şeylerden uzak durunuz ve devamlı spor yapmaya calışın, en kolayı yürüyüş te olabilir eğer spor a vücudunuz el vermiyorsa.