Ana Sayfa | SAĞLIK

Alkali diyeti nedir, Alkali diyeti ile kaç kilo verilir

Alkali diyeti

Yaz ayları kapıya dayandı. Son zamanlarda tüm uzmanların gündeminde olan alkali diyeti hakkında her şey haberimizde

Asidik gıdalar, vücudun bağışıklık sisteminin sarsılmasından yorgunluğa, unutkanlıktan hızlı kilo alımına dek pek çok olumsuz etkiye yol açıyor. Son dönemde ise pek çok kişi asidik gıdalar yerine alkalik gıdaları tercih ediyor.

AYDA 2-5 KİLO VERMEK İDEAL
Son dönemin en popüler diyeti olarak dikkat çeken alkali beslenme ile tıp dünyasının tanışıklığı aslında yarım asır öncesine dayanıyor.Sağlıklı bir yaşam standardı oturtmaya çalışan alkali beslenmede sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek hem vücudu alkali yapmanın hem de fazladan enerji alımını kısıtlayarak kilo vermenin amaçlandığını belirten Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, buna karşın hızlı zayıflama hayaline kapılmamak gerektiğini, aylık ortalama 2 ila  5 kilo zayıflamanın sağlıklı olacağını söylüyor.

AKŞAM YEMEĞİNDEN KARBONHİDRATLARI KALDIRIN
Alkali beslenme tarzına geçenlerin idrarlarının rengini ve kokusunu takip etmeleri önemli. Meyve sularından kaçınılması, evde sebzelerin suyunun sıkılarak tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Torluoğlu, balık tüketiminin artırılmasını, akşam yemeklerinden karbonhidratın çıkarılmasını tavsiye ediyor. Alkali su tüketmenin yanı sıra asidik ve alkali besinleri oranlamak da önem taşıyor. Örneğin bir öğünde 90 gr et tüketiliyorsa 360 gram da sebzeye yer verilmesi gerekiyor.  

ASİDİK BESİNLERDEN UZAK DURMAK ÖNEMLİ
Alkali diyetin ideal kiloya ulaşana kadar uygulanabileceğini, ancak kilo koruma programına geçildiğinde alınan enerji miktarını çok düşürmeden asidik besinlerden uzak durarak bunu bir yaşam tarzı haline getirmek gerektiğini belirten Diyetisyen Torluoğlu “Diyet bittikten sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönülmesi, hızlı kilo artışını tetiklemektedir. Bu nedenle kilo kaybı sağlandıktan sonra hedef kiloyu uzun bir süre korumak adına alkali ve asidik besinler arasındaki 3’e 1 olarak belirlenen rakamsal denge korunmalı” diyor.

UZUN SÜRE YAPILMAMALI
Alkali diyetinin ideal kiloya ulaşana kadar uygulanabileceğini söyleyen Diyetisyen Torluoğlu, bu beslenmenin uzun süre kesintisiz uygulandığında kas kayıplarından metabolizma hızının düşmesine, kansızlıktan kalsiyum eksikliği ve kemik erimesine birçok olumsuzluğu beraberinde getirebileceğini söylüyor.

DONDURMA YASAK
Dondurmadan margarine, kızartmalardan hazır meyve sularına, reçelden pastörize inek sütü ve inek peynirine, soya sosundan enerji içeceklerine, etten alkole pek çok tüketim maddesinin asidik olduğunu vurgulayan Diyetisyen Torluoğlu, asidik gıdaların vücudun bağışıklık sisteminin sarsılmasından yorgunluğa, unutkanlıktan hızlı kilo alımına dek pek çok olumsuz etkiye yol açtığına dikkat çekiyor.

EGZERSİZİ EKSİK ETMEYİN
Alkali diyetten kısa sürede medet ummanın ve hızlı zayıflama hayaline kapılmanın son derece yanlış olduğunu vurgulayan Diyetisyen Torluoğlu, "Alkali diyetin amacı vücuttaki pH dengesini sağlayarak hep aynı düzeyde tutmaktır. Fakat bu tür beslenme bir sistem halinde uygulandığında verimli sonuçlar doğurur. Vücut uzun süreli bir besin kısıtlamasına maruz bırakılmadığı asit ve alkali besin dengesi sağlandığı sürece herhangi bir zararı yoktur" dedi. Besinlerin alkali mi yoksa asidik mi olduğunu anlayabilmemiz için pH derecelerini bilmemiz gerekiyor. Hiçbir besin yenilip içildiği anda kan pH değerini hızlıca değiştirmez. Her 13,5 kg beden ağırlığı başına 1 litre alkali su ve %80'i yeşil sebzelerden oluşan bir diyet, haftada 5 gün 15-30 dk egzersiz ile 12 hafta içerisinde ideal bir vücut yapısına kavuşma hedefi içermektedir.

Bir günlük örnek liste
Kahvaltı: Lor peyniri (doyana kadar) + mevsim yeşillikleri (limon ilaveli) + tuzsuz zeytin + 2 dilim glutensiz ekmek + yeşil çay

Öğle: Çorba + ızgara balık + buharda pişmiş sebzeler + kabuklarıyla haşlanmış patates

Ara: 2 porsiyon meyve + 1 fincan bitki çayı (alkali su ile hazırlanmış) + 10 adet çiğ badem

Akşam: Izgara hindi eti + çiğ sebzeler (Et miktarının 4 katı kadar) + haşlanmış esmer pirinç pilavı

Ara: 1 adet haşlanmış yumurtaerde kullanabilecek.

Canan Karatay'dan bol bol yağ tüketin tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay, İzmir'de katıldığı bir söyleşide önemli tavsiyelerde bulundu

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı