Ana Sayfa | SAĞLIK

Yaz aylarında en uygun kilo verme yolları


Kış aylarında kat kat kıyafetlerle gizlediğimiz kilolarımızla yazın başa çıkmak için yöntemler

Baharın gelişiyle beraber birçok şahıs, kışın kıyafetlerle sakladığı fazla kilolarından kurtulmak istiyor. Kısa sürede kilo kaybetmek isteyenlerin popüler diyetlere yöneldiğini belirten ancak bu dönemde kilo vermek için çabuk edilmemesi gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, yaz yaklaşırken yapılan diyetlerde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde özetliyor: 

1- KİLO KAYBINIZ AYDA 3-4 KİLOYU GEÇMESİN 

Bu günlerde başlayan bahar diyetleri genelde Haziran ayına kadar devam ediyor. Yaza hazırlanmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için elbette ki bu süre yeterli değil. 1 ayda sağlıklı bir şekilde verilebilecek miktar yaklaşık 2-3 kilo civarındadır. Eğer fazlalıklarınız 5-6 kiloysa yaza zayıf girebilirsiniz. Ancak vermeniz gereken kilo daha fazlaysa kendinizi bu vakit dilimine sıkıştırmayın. Çünkü hızlı verdirilen kilolar hem kalıcı değil, hem de yüksek kan yağları gibi, safra taşı oluşumları, kan şekeri dengesizliği gibi sorunlara yol açabiliyor.

2- KAHVALTISIZ EVDEN ÇIKMAYIN 

Bahar diyetinde aynı sağlıklı beslenme planı içerisinde olduğu gibi güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapılmadığında ilerleyen saatlerde açlık artıyor ve gün içinde alınan kalori miktarı yükseliyor. Kahvaltıda peynire mutlaka yer verin. İnek peyniri ya da lisan peyniri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yumurta,tam buğday ekmeği,mevsime göre yeşillikler,domates ve salatalık da kahvaltıda olması gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Tüm bu besinler sayesinde güne yeterli miktarda protein ve posayla başlayabilirsiniz.

3- ARA ÖĞÜNLERDE MEYVENİN YANINDA SÜT İÇİN 

Ara öğünleriniz ihmal etmeyin. Günde 3 fasıla öğün yapsanız da en mühim olanların ikindi ve gece fasıla öğünleri olduğunu unutmayın. İkindi ve gece hipoglisemisi denilen bir gerçek mevcut. Özellikle ikindi saatinde abur cubura eğiliminiz artıyor. Çünkü bu saatlerde gövde şekere gereksinim duyup alarm veriyor. Bu öğün ne kadar düzgün alınırsa akşam da saldırır tarzda aş yeme ortadan kalkıyor. Geceden sabaha kadar olan uzun süreçte kan şekeriniz düşebiliyor ve siz bunu fark etmiyorsunuz. Bu nedenle de gece fasıla öğününüzü sağlıklı yiyeceklerle geçirmelisiniz. Ara öğünlerde meyve tüketebilir, yanına da süt-yoğurt-ayran-peynir gibi bir protein grubunu iç edebilirsiniz. Protein grubunu eklemeniz tokluk süresini uzatarak şeker dengesine katkı sağlıyor.

4- GÜNDE EN AZ 6 BARDAK SU İÇİN 

Büyük su bardaklarıyla günde en az 6 bardak su içmelisiniz. Sıcaklığın yükselmesiyle beraber vücuttaki ödem problemleri da artıyor. Bu problemin önüne geçebilmek ismine yemekleri az tuzlu olarak yiyin, yeterli miktarda su için ve ıspanak, pazı gibi ödem atmaya yardımcı sebzeleri tüketin. 

5- BOL LİFLİ YİYECEKLER YİYİN

Diyet yaparken birçok kişinin yaşadığı mühim problemlerden biri kabızlık. Kabızlığın önüne geçebilmenin en mühim kuralı ise bol lifli yiyecekler tüketmek. Patates dış bütün sebzeler iyi birer lif kaynağı, vitamin ve mineral deposu. Lifli yiyeceklerin ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirici ve doygunluk hissini artıcı özellikleri bulunuyor. Esmer ekmek gibi tahıl ürünleri, kuru baklagillerle, meyve ve sebzeler posadan varlıklı yiyecekler grubunda yer alıyor.

6- MEYVELERDEN ÇİLEK, ERİK VE ARMUDU TERCİH EDİN 

Meyvelerde ise düşük glisemik indeksli olanları tercih etmelisiniz. Yani vücutta şeker dengesini daha iyi sağlayan meyveleri. Açlık ve tokluk şekerleri ne kadar dengeli olursa kilo vermek de o kadar rahat hale geliyor. Armut, kuru erik, kuru kayısı, kivi, çilek ve erik gibi meyveler şeker dengesini sağlayan meyveler arasında yer alıyor. Ancak ne olursa olsun miktarlarını da abartmamak gerekiyor. Günde vasat 2-3 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

7- GÜNDE 2 ÖĞÜN MUTLAKA SEBZE YİYİN 

Diyet yaparken yeterli miktarda vitamin ve mineral almak gerekiyor. Sebze de mühim bir vitamin ve mineral kaynağı. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıyor ve ödem attırmaya yardımcı oluyor. Önemli bir lif kaynağı olan sebze bu sıfatıyla bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor. Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak diyet yaparken günde 2 öğün sebzeyi salata veya pişmiş olarak tüketmeniz gerekiyor.

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı