Ana Sayfa | SAĞLIK

Uzmanlar Aşı Uyarısı Yaptı


Uzmanlar,çocukların 13 hastalıktan aşı sayesinde kurtulduklarını belirterek, ailelere çocuklarının aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu

Halk Sağlığı Müdürü Doktor Ahmet Demir, çocukların 13 hastalıktan aşı ile korunabildiklerini dedi.

Yapılan aşılar sayesinde her yıl, 40-50 bin arası bebeğin ölümünün engellendiğini kayıt eden Demir, ailelerden aşı hususunda dikkatli olmalarını istedi. Yıllara göre yapılan aşı uygulamaları ile ilgili bilgiler de veren Demir, “2005 yılı sonuna kadar 7 hastalığa (Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk felci, Kızamık, Hepatit-B, Verem), 2006 senesinde bütün sağlık kuruluşlarında Hib (Menenjit), Kızamıkçık, Kabakulak aşıları, 2008 yılı başından itibaren DaBT-İPA-Hib aşıları tek enjektör içinde uygulamaya başlanmış, böylece 5 hastalığa karşı aşılama yapılması sağlanmıştır.

Kasım 2008 tarihinden itibaren ise; Mayıs 2008 doğumlu çocuklardan başlamak üzere; Konjuge Pnömokok (KPA) aşısı (Zatürre) takvime eklenmiş ve aşı ile korunabilen hastalık rakamı 11’e yükselmiştir. 2010 senesinde ise İlköğretim 1.sınıfta uygulanmak üzere aşı takvimine DaBT-İPA (dörtlü karma) aşısı eklenmiş, nisan 2011 tarihinden itibaren 7 bileşenli aşı yerine 13 bileşenli Zatürre aşısı uygulanmaya başlayarak daha geniş koruyuculuk sağlanmıştır” dedi.

“40-50 BİN ÇOCUK ÖLÜMÜ ÖNLENİYOR”

Hastalıklardan korunmada anne ve babaya büyük görev düştüğünü anlatan Demir, “2012 senesinde Hepatit-A aşısı 1 Mart 2011’den itibaren doğanlara, 2013 senesinde da Suçiçeği aşısının 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren doğanlara uygulanmak üzere takvime eklenmesiyle aşısı yapılan ve aşı ile korunabilen hastalık rakamı 13’e yükselmiştir. Saygıdeğer anne ve babalar, aşı sayesinde ülkemizde her yıl yaklaşık 40-50 bin bebeğimizin aşı ile korunabilir hastalıklardan ölümü engellenmektedir. Dünyanın çiçek hastalığından arındırılması gibi başta kızamık olmak üzere diğer hastalıklardan da arındırılması ülkemizin ve geçen günyanın en önemli sağlık hedefleri arasındadır. Bu lakin siz anne ve babaların desteği ile gerçekleşebilir” dedi.


Pedofiller, normal insanlardan hangi özellikleriyle ayrılır

Son dönemde artan çocuklara yönelik cinsel istismar nedeniyle pedofiliye olan araştırmarlada artış yaşandı

Grip tedavisinde antibiyotik kullanımının bilinmeyen zararları

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu, grip hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu açıkladı

Meme kanserine yakalanma riski alkol kullanan kadınlarda daha fazla

Op. Dr. Mehmet Rıfat Göklü, alkol tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin yükseldiğini açıkladı