Ana Sayfa | SAĞLIK

Bahar Diyeti Tüyoları


Diyet yaparak fazla kilolardan kurtulmak isterken dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntılar bulunmakta. Kahvaltı, bol lifli yiyecekler ve sebze ile istediğiniz kilolara ulaşmanız mümkün.

Bir çok insanın sorunu olan fazla kilolar, baharın gelişi ile sorun haline gelmeye başladı. Peki yapmayı düşündüğümüz diyetler sizce ne kadar doğru? Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Oya Yüksek'in anlatımı ile bahar diyetinde yapılmaması gerekenler.

Kilo kaybınız ayda 3-4 kiloyu aşmasın

 Bir ayda sağlıklı bir şekilde verilebilecek kilo miktarı yaklaşık 2-3 kilo civarında. Eğer fazla kilonuz 5-6 kiloysa yaza zayıf girebilirsiniz. Ancak vermeniz gereken kilo daha fazlaysa kendinizi bu konuda zorlamayın. Çünkü hızlı verilen kilolar hem kalıcı değil, hem de sağlık problemlerine yol açabiliyor. 

 Kahvaltısız evden çıkmayın  

 Bahar diyetinde aynı sağlıklı beslenme planı içerisinde olduğu gibi güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapılmadığında ilerleyen saatlerde açlık artıyor ve gün içinde alınan kalori miktarı yükseliyor. 

 Meyvenin yanında süt için  

 Ara öğünleriniz ihmal etmeyin. Günde 3 ara öğün yapsanız da en önemli olanların ikindi ve gece ara öğünleri olduğunu unutmayın. Ara öğünlerde meyve tüketebilir, yanına da süt-yoğurt-ayran-peynir gibi bir protein grubunu dahil edebilirsiniz. Protein grubunu eklemeniz tokluk süresini uzatarak şeker dengesine katkı sağlıyor. 

 Günde en az 6 bardak su için  

 Büyük su bardaklarıyla günde en az 6 bardak su içmelisiniz. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte vücuttaki ödem sorunları da artıyor. Bu sorunun önüne geçebilmek adına yemekleri tuzsuz yiyin, yeterli miktarda su için ve ödem atmaya yardımcı sebzeleri tüketin.   

 Lifli yiyecekler tüketin

 Diyet yaparken birçok kişinin yaşadığı önemli sorunlardan biri kabızlık. Kabızlığın önüne geçebilmenin en önemli kuralı ise bol lifli yiyecekler tüketmek. Patates hariç tüm sebzeler iyi birer lif kaynağı, vitamin ve mineral deposu. Lifli yiyeceklerin ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirici ve doygunluk hissini artıcı özellikleri bulunuyor.  

 2 öğün mutlaka sebze yiyin  

Sebze önemli bir vitamin ve mineral kaynağı. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıyor ve ödem attırmaya yardımcı oluyor. Diyet yaparken günde 2 öğün sebzeyi salata veya pişmiş olarak tüketmeniz gerekiyor.

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı