Ana Sayfa | SAĞLIK

Anevrizma nedir, nasıl tedavi edilir

Anevrizma

Beynin içinde bulunan bir baloncuğa verilen isim olan Anevrizma son zamanlarda tüm doktorların gündeminde olan bir hastalık. Anevrizma hakkında her şey haberimizde

Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma, ani ve şiddetli baş ağrısı ile belirti veriyor.Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Alper KAYA,  baharın gelmesiyle ortaya çıkan baş ağrısı ve ‘Anevrizma’  hastalığı hakkında merak edilen ve bilinmeyenleri anlattı.

“BAŞ AĞRISININ BEYİNLE BİR ALAKASI YOK”
Baş ağrılarının çok büyük bir kısmı beyinin kendisiyle alakalı bir durumdan kaynaklanmaz çünkü beyinin bir ağrı hissi yok. Bazı hası hastalarımızın kafa derisini ve kafa tasını lokal anestezi ile uyuşturarak ameliyat edebiliyoruz. Hatta ameliyat esnasında hasta ile konuşabiliyoruz. Baş ağrısı kafatasının içerisinde sinüs diye adlandırdığımız boşluklardan dolayı oluşabiliyor.

ANEVRİZMA NEDİR?
Anevrizma, beynin içerisindeki damarlardaki baloncuğa verilen isimdir.  Anevrizma kanaması da, bu baloncuğun patlayıp kanamasıyla oluşur. Baloncuk beyinde durup dururken ağrı yapmaz. Yıllar boyunca saklı kalır ve bir gün zamanı geldiğinde patlar. Ikınma, hapşırma, şiddetli öksürme veya yüksek tansiyon baloncuğun patlamasına neden olabilir. Baloncuğun patlamasıyla hasta çok şiddetli bir ağrı duyar. Patlamanın ardından operasyon geçiren hastalarımızdan bazıları patlamayı “beynim ikiye yarıldı” ifadesiyle tarif ediyor.

“ANEVRİZMA’NIN BELİRTİLERİ AYLAR ÖNCESİNDEN ORTAYA ÇIKMAZ”
Beyindeki baloncuğun patlamasından sonra hastaların maalesef ki sadece yüzde 20’lik bir kısmı hastaneye yetiştirilebiliyor. Anevrizma ağrıları, günler öncesinden veya aylar öncesinden kendini belli eden ağrılar değildir. Fakat bazı istatistiklere göre de; birkaç gün öncesinden kendini belli eden sinsi baş ağrıları hastalar tarafından hissedilebilir. Fakat her ağrıyı, anevrizma ağrısı ile bağdaştırmamız mümkün değil. Anevrizmanın baş ağrısıyla direkt etkisinden ziyade, patlama esnasında veya bundan bir gün önce yaşanan ağrıdan bahsedebiliriz. Anevrizma’nın belirtileri ancak ileri tetkikler sonrasında ortaya çıkabilir.

40’LI YAŞLARDAN SONRA TEHLİKE ARTIYOR
Çoğunlukla 40’lı yaşlardan sonra görülse de, 10 yaşında bir çocukta da bu durum görülebilir. Daha erken yaşlarda görülmeyecek diye bir durum yok. Ancak 40’lı yaşlardan sonra daha sık görülmesinin sebebi; kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması, yüksek tansiyon, diyabet gibi yandaş hastalıkların o yaşlardan sonra daha faal olması. Yani bu tarz hastalıklara sahip bir kişinin anevrizması var ise bu anevrizmanın patlaması daha yüksek ihtimalli görünüyor.İstatistiklere göre toplumumuzda Anevrizma görülme sıklığı da yaklaşık olarak yüzde 4. Ama bu anevrizmaların hepsi patlayacak diye bir durum söz konusu değil. Birçok insan farkında dahi olmadan yaşamlarını sürdürebiliyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Maalesef Anevrizma tedavisinde hastaların yüzde 90’ı patlama yaşandıktan sonra bize geliyor. İlk kanama beyinde çok ciddi etkiler oluşturuyor ve bu etkiler bir ameliyatla düzeltilecek problemler değil.  Zaman içerisinde beyinin kendi kendini düzeltme yeteneğini kullanarak düzelecek bir durum söz konusu oluyor. Biz ameliyatla kanama geçirmiş bir hastanın, ikinci bir kanama geçirmesini engellemek adına bir operasyon gerçekleştiriyoruz.   Hasta bizlere ne kadar iyi durumda gelirse bizim yaptığımız ameliyattan sonra hastanın evine dönme şansı o kadar yükseliyor.Erken tanı ile farkedilen Anevrizma’ların tedavisi çok daha kolay olabiliyor. Anevrizmanın tedavisinde kasıktan girilerek gerçekleştirilen anjiyo yöntemi ile tedavi edilebiliyor. Anevrizma’da ilaçla tedavi diye bir tedavi yok. Bunun dışında bir de kafa açılarak baloncuğun içine mandal koyulma suretiyle yapılan cerrahi operasyon var. Fakat bu tedavi şekilleri hastanın durumuna göre değişiyor. Hastanın durumuna göre hangi tedavinin uygulanacağına karar veriliyor.

YAŞAM ŞEKLİNİZE DİKKAT EDİN
Anevrizma patlamadan müdahale edilen hastaların sigara ve alkolden uzak durması gerekir. Tansiyon sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Spor yapmalarında bir sıkıntı bulunmamaktadır. Anevrizması patlayan ve beyin kanaması geçiren hastaların biraz daha dikkatli olmalarında fayda vardır. Tedaviden sonraki ilk 6 ay ağır sporlardan kesinlikle uzak durmaları gerekir.

Kaynak: Ajanshaber.com

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı