Ana Sayfa | SAĞLIK

Renkli haritalama yöntemiyle kalp çarpıntısına son


Eskişehir Orhangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi yeni cihaz sayesinde üç boyutlu ve renkli haritalama yöntemiyle en zorlu kalp çarpıntısı rahatsızlıklarını tedavi edebiliyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kullanılmaya başlanan cihaz sayesinde üç boyutlu ve renkli haritalama yöntemi kullanılarak en karmaşık kalp çarpıntısı rahatsızlıkları bile tedavi edilebiliyor.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, üniversitenin en stratejik alanlarından birinin sağlık olduğunu söyledi.

Bu alanda birçok yenilik yaptıklarını belirten Gönen, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı tarafından yönetilen Çarpıntı Merkezi'ne yaklaşık 4 ay önce aldıkları haritalama yapabilen elektrofizyoloji cihazıyla kalbin üç boyutlu görüntüleriyle çarpıntı noktaları belirlenerek radyo dalgalarıyla tedavi edildiğini dile getirdi.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek ise kalpteki ritim bozukluğuna halk arasında çarpıntı denildiğini anlattı.

Kalpteki ritim bozukluklarının bazen yavaşlama, kimi zaman da hızlanma şeklinde görüldüğüne dikkati çeken Görenek, bunun nedenleri arasında aşırı heyecan, koşma, sigara, stres ve kalp hastalığının yer aldığını bildirdi. Görenek, şöyle devam etti:

"Günümüzde çarpıntı şikayeti sıklıkla görülüyor. Hem ciddi hem ciddi olmayan çarpıntıların hepsini bir araya topladığımız zaman hastalarımızın oldukça önemli bir oranda çarpıntıdan şikayet ettiğini görüyoruz. Çarpıntılar ve buna bağlı olarak kalp krizleri maalesef artıyor. Çarpıntıların, kalbin kulakçıkları veya karıncıkları olmak üzere iki kaynağı var. Kulakçıklardan kaynaklananlar, biraz daha masum dediğimiz çarpıntılar. Kulakçıklarda olan çarpıntılarda özellikle bir kısmının beyne pıhtı atma olasılığı var. Kalbin alt kısmından ya da karıncıklarından kaynaklanan çarpıntılar ölüme kadar varan sonuçlar doğurabiliyor. Bu çarpıntılar zamanında tedavi edilmezlerse ani ölümler meydana gelebilir. Çarpıntı tedavisinde ilk planda ilaçlar önemli ama ilaçlarla ilgili önemli sıkıntılarımız var. Çarpıntıların hepsini ilaçların baskıladığını söyleyebilmemiz mümkün değil. Belli bir süre işler iyi gidiyor ama daha sonra çarpıntının yinelendiğini görüyoruz."

"RENKLİ HARİTALAMA SİSTEMİ ÇARPINTIDAN KURTARIYOR"

İlaçlar dışında iki önemli tedavi seçeneği bulunduğuna değinen Görenek, bunların yakma ve dondurma işlemleri olduğunu belirtti.

Görenek, kalp çarpıntılarının tanısı ve radyo dalgalarıyla yakılarak ortadan kaldırılması işlemini klinikte 20 yılı aşkın bir süredir başarılıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Haritalama yapabilen elektrofizyoloji cihazının yakma konusundaki önemini vurgulayan Görenek, "Bu cihazımız, Türkiye'de kullanılan en gelişmiş modeldir. Kalpteki çarpıntının çıktığı yeri milimetrik gösterebiliyor. Aynen bir arabanın navigasyon sistemi gibi. Bu tür sistemler yaygınlaşmadan önce samanlıkta iğne arar gibi çarpıntının yerini arıyorduk ama şu anda renkli dalgalar çarpıntının çıktığı yeri bize haykırıyor. Biz de onu radyo dalgalarıyla çevirerek yakıyoruz veya dondurma yöntemini uyguluyoruz."

Prof. Dr. Bülent Görenek, renkli haritalama sistemi ile hastaları çarpıntıdan kurtardıklarını sözlerine ekledi.

 

Grip ve nezle hastalığı arasındaki farklar nelerdir

Bezmialem Vakıf Üniversitesinde düzenlenen 'Grip mi, nezle mi?' adlı etkinlikte önemli bilgiler elde edildi

Ukraynalı bilim insanının çalışması kanser tedavisinde çığır açabilir

DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasıyla kanser tedavisinin çözümü için çalışan Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets buluşunun patentini almak için başvuruda bulundu.

Dünya'da ilk kez uygulanan üç ebeveynli bebek yöntemiyle doğum gerçekleşti

Ukrayna'da gerçekleştirilen ve dünya genelinde ilk kez uygulanan 3 ebeveynli bebek yöntemiyle ilk doğum yapıldı.