Ana Sayfa | SAĞLIK

Vücudunuzu bahara hazırlayın

Vücudunuzu mevsim sebze ve meyveleriyle tazeleyin

Kış mevsiminde yavaşlayan metabolizmamızı bahar geldiğinde harekete geçirmek için neler yapmalıyız, Uzman Eda Ağıllı açıkladı

Kişinin ideal ağırlığa ulaşmasının mevsimi, saati, günü olmadığını belirten ancak kış mevsiminde yavaşlayan metabolizmanın bahar ile birlikte harekete geçtiğini hatırlatan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, bu fırsatın iyi değerlendirilmesinin kişiyi mutlu edeceğini bildirdi.

“ENGİNAR İLE TOKSİNLERDEN ARININ”

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, kişilerin özellikle yaz döneminin yaklaşması ile diyet arayışına girdiğini belirterek, “Bedeninizde bahar temizliğine enginar ile adım atarak metabolizmanızı toksinlerden arındırın. Gün boyunca uyguladığınız dengeli diyetinizin akşam öğününe enginarlı yeşil salata ve 1 kase az yağlı yoğurt yerleştirin. Böylece bedeninizdeki toksinlerden kurtularak ferahlayın” dedi

TAZE KEKİK ÖDEM VE ŞİŞKİNLİĞE DEVA

Taze kekiğin, gaz ve şişkinlik problemlerini giderdiğini, sindirimi kolaylaştıran güçlü bir doğal diüretik olduğunu hatırlatan Ağıllı, taze kekik yaprakları ile hazırlanacak çayın şiş ve ödemli bir vücudu rahatlatacağını ifade etti.

YAŞLANMA KARŞITI SÜPER BESİN: DOMATES

Domatesin, iştah kontrolü sağlamasının yanı sıra, düşük kalorili ve güçlü antioksidan içeriği ile vücudu zararlı bileşenlere karşı koruyabilecek özelliklere sahip olduğunu belirten Ağıllı, aynı zamanda yaşlanma karşıtı süper bir besin olduğunu vurguladı. Ağıllı, “Sezonu açıldığına göre, kış aylarına kadar domatesten yeterince faydalanmanızı öneririm. Bu arada levreğin, ilkbahar mevsiminin yıldızlı deniz ürünü olduğunu da unutmayın. Kaliteli yağ örüntüsü sayesinde kalbinize sağlıklı dokunuşlar sunarken, fit diyet listelerinizi haftada 2-3 kere ızgara balık ile çeşitlendirerek formda bir bedeni sağlıklı karşılayın” diye konuştu.

“ÇİLEĞİ MEVSİMİNDE GÜNDE 10 ADET TÜKETİN”

Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, çileğin yüksek antioksidan özelliği ve C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kansere karşı koruyucu özelliği bulunduğunu kaydederek, bir yandan kan şekerini dengelerken, bir yandan da tokluk hissi veren çileğin, mevsiminde düzenli olarak günde 10 adet tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

BADEM SÜTÜ E VİTAMİNİ DEPOSU

Badem sütünün düşük kalorili, E vitamini deposu ve cilt kalitesini artırdığını, böylece selülit ile savaştığını belirten Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı sözlerini, çilekli-badem sütlü milkshake tarifi ile tamamladı:

“Malzemeler; 200 ml badem sütü, 100 gram çilek, 2 top vanilyalı dondurma, 1 yemek kaşığı harnup pekmezi, istediğiniz kadar buz. Bütün malzemeleri blender ile 2-3 dakika karıştırın, milkshake hazır. Bu içecek ile öğleden sonra ara öğününü serinletirken bedeninin formda kalmasını sağlamak mümkün.”


Kalp hastalığının en büyük nedeni 'çürük dişler'

Çürük dişlerin kalp hastalığının sebeplerinden biri olduğunu söyleyen İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, aynı zamanda vücut sağlığını da çok etkilediğini belirtti.

Ucuz gözlük kullanmak sağlığı kötü etkiliyor

Ucuz fiyatlı gözlüklerin sağlık için tehdit oluşturduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözlükte en önemli olan durumun gözlük camının kalitesi olduğunu kaydetti.

Narın kabuğunu sakın atmayın

Narın kabuğunun çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle de kolestrolü düşürdüğünü ve meme kanserini önlediğini... İşte narın faydaları haberimizde...