Ana Sayfa | SAĞLIK

Lamina tedavisinde bilmeniz gerekenler


Lamina tedavisinde doğru bilinen yanlışları Dr. Atakan Elter ayrıntıları ile anlatıyor

Yeni çıkan tedavi yöntemleri ile ilgili toplumda yanlış bilinen noktalar olduğuna değinen Protez Uzmanı Dr. Atakan Elter, lamina tedavisini ve doğru olmayan bilgilerle ilgili ayrıntıları anlattı.

Kendisine gelen hastaların çoğunda lamina tedavisi yapıldıktan sonra dişlerinin bir şeyler ısırırken düşeceğine dair endişeler olduğunu gözlemleyen Elter, bu inanışın doğru olmadığını söyledi: "Alt dişler ağızdaki en ufak dişlerdir ve bu dişleri, kaplama yapabilmek adına ufalttığımızda, asıl o zaman kırılacakmış gibi bir izlenime rahatlıkla kapılabilirsiniz. Bunun yerine alt dişlerin ön yüzeyinden uyguladığımız hafif bir aşındırma, laminaların yapılabilmesi için yeterli olmaktadır. Bu şekilde boşu boşuna gereksiz diş dokusunu aşındırmaktan da kurtulmuş oluruz. Yani aslında söylenenin aksine, laminaların bu avantajından en çok faydalanacak dişler, aslında alt çene kesici dişleridir. Ancak tam tersi bir söylem ile karşılaşabiliyoruz."

DİŞ BEYAZLATMA ÖNERİLERİ DİŞ BEYAZLATMA ÖNERİLERİ

"LAMİNA ÇIKAR MI?" ENDİŞESİNE GEREK YOK

Laminaların 100 yıl öncesinde yapılmaya çalışıldığnı, ancak laminaları dişlere yeterli kuvvetle tutturabilecek materyallerin olmaması nediyle bütün denemelerin başarısız olduğunu söyleyen Elter, günümüzde "Lamina çıkar mı?" endişesine gerek kalmadığını açıkladı: "Ancak artık günümüzde böyle bir sıkıntımız kalmadı. Bir araştırmada 10 senelik laminaların başarı oranı yüzde 94 seviyelerinde çıktı ki bunlar da 10 sene öncesinin teknolojisi ile yapıştırılan laminalar aslında. Günümüzde çok daha kuvvetli bağlar ile laminaları dişlere yapıştırabiliyoruz. Dolayısı ile "Lamina çıkar mı?" endişesini hastaların taşımasına artık gerek yok."

SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR

Elter, laminaların çok ince olduğundan kırılabileceği ile ilgili eleştirilere de değinerek, "Aslına bakarsanız bu hiç karşılaşmadığımız bir durum değil. Ancak son yıllarda porselen materyali de çok gelişti ve artık eskisine oranla 3 kat daha dayanıklı porselenler üretiliyor. Bu materyaller ile işlenen laminaların da kırılma riski çok azalmış durumda" dedi.

Protez Uzmanı Dr. Atakan Elter; lamina kaplamanın yalnızca estetik amaçlı değil, gerekli olduğunda yapılmasını öneriyor: "Bana göre en mantıklı eleştiri, hastanın kendi doğal dişi varken sırf estetik açıdan kendi dişlerinin az bile olsa aşındırılarak lamina ile kaplanması uygun mudur, değil midir noktasındadır. Bu sorunun cevabını en iyi lamina tedavisi görmeye niyetlenmiş kişinin kendisi verebilir. Sonuçta lamina tedavisinin ana hedefi estetik düzenlemedir. Eğer kişi, dişlerinde var olan bozukluğun sosyal hayatında kendisini kısıtladığını hissediyor ve bundan çok fazla şikâyetçi ise ve bu durum porselen lamina tedavisi ile giderilebilecek bir durumsa, ancak o zaman yaptırılması gerektiğini düşünüyorum. Burada en önemli kıstas elbette ki yeni dişlerinizin yapay bir görüntüde olmamasıdır."

DİŞ AĞRINIZ İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ DİŞ AĞRINIZ İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ

Elter, dişlerine estetik yaptırmak isteyen ve daha kaplama yaptırmamış kişilere en doğal sonuçları verebilecek ilk seçenek olarak laminaları önererek, "Dişlerinize estetik yaptırmak istiyorsanız ve daha öncesinde bir kaplama yaptırmadıysanız ilk önceliğiniz laminalar olmalıdır çünkü kaplama yapılmış dişlere sonradan lamina yaptırma şansınız olmayacaktır." şeklinde konuştu.


Canan Karatay palm yağının risk taşıdığı iddialarına ne dedi

Son zamanlarda Nutella ile gündeme gelen palm yağı tartışmaları ile ilgili Prof. Dr. Canan Karatay da değerlendirmelerde bulundu

Çok kızarmış ekmek ve patates kanser riski taşıyor

İngiliz hükümetine bağlı Gıda Standartları Kurumu (FSA), ekmek ve patates gibi nişasta içeren yiyeceklerin yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde akrilamid adında kimyasal bir maddenin açığa çıktığını ve bu maddenin de kansere yol açabileceği uyarısında bulundu

Ağız kanserini erken teşhis için Türk fırçası geliştirildi

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen biyopsi fırçası aracılığıyla ağız kanseri erkenden teşhis edilebilecek