Ana Sayfa | SAĞLIK

Çileğin faydaları saymakla bitmiyor

İşte çileğin faydaları

Yaz dönemine yaklaşırken çilek tüketimi başladı. Peki çileğin ne gibi faydaları bulunuyor, cevabını haberimizde bulabilirsiniz

Bugün'den Banu Topalakçı Salman'ın yazısı.. Bende hep ferahlık hissi uyandırmıştır, bir de asalet… Benim gibi düşünenler oldukça fazla ki, Belçika’da sadece çileklerin konu edildiği bir müze bile mevcut.

KANSERE KARŞI ETKİLİ

Çilek gerçek bir sağlık deposudur. Çilek, yaban mersini ve ahududu hücreleri servikal ve göğüs kanserine karşı koruyuculuğu ispatlanan kimyasallar içerir.Clemson Üniversitesi’ndeki araştırmacılar dondurulup kurutulmuş meyve özlerini iki servikal kanser kültürü ve iki göğüs kanseri hücresi üzerinde test etmişler; çilek ve yaban mersini özlerinin servikal ve göğüs kanseri hücrelerinin büyüyüp gelişmesini önemli oranda engellediği sonucuna varmışlardır.

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN

Yine aynı çalışmada çilek ve yaban mersininden alınan fitokimyasalların  tümörün başlangıç aşamasını durdurduğu ifade edilmektedir.Buna ek olarak Journal of Agriculturel and Food Chemistry’de yayınlanan bir başka araştırmada da çileğin çok güçlü bir antioksidan (kansere karşı savaşan) özelliği olduğu gösterilmiştir.

TÜMÖR GELİŞİMİNİ ENGELLER

Çilekte elajik asit vardır. 1968’den bu yana yapılan araştırmalar elajik asidin antikanserojen ve antimutajen (hücre yapısının bozulmasını önleyici) etkilerinin olduğunu göstermektedir. Elajik asidin hayvanlar üzerinde yapılan deney ve laboratuvar modellerinde bazı kansorejenler tarafından oluşturulan tümörlerin gelişimini engellediği kanıtlanmıştır. Amerikan Kanser Topluluğu tarafından yayınlanan The American Cancer Society’s Guide to Complementary and Alternative Cancer Methods’ta elajik asidin gelecek vadeden doğal bir takviye olduğu çünkü laboratuvarda sağlıklı ve normal hücrelerde hiçbir değişime yol açmaksızın kanser hücrelerinin apoptozisine (hücre ölümüne) yol açtığı dile getirilmektedir.

HAFIZANIZI GÜÇLENDİRİR

Çilekteki bileşkeler beyninizle hafızanızı da koruyabilir. Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla USDA Journal of Neurosciec’da günlük olarak yaban mersini, çilek ve ıspanak özü tüketen hayvanların kısa vadeli hafızalarında önemli bir gelişim görüldüğünü gösteren bir araştırma yayımlamışlardır. Bu meyve ve sebze özlerini alan fareler diğerlerinden daha çabuk öğrenmişler ve motor becerileri de kayda değer düzeyde artırmıştır. Bu araştırma, meyve ve sebzelerin aslında davranış ve sinir hücrelerindeki disfonksiyonları (fonksiyon bozukluğu) tersine çevirdiğini gösteren ilk incelemedir. Bu özler aynı zamanda farelerin kan damarlarının zarar görmesini de engellemiştir.

DİYET LİSTENİZDE MUTLAKA BULUNSUN

Diyabet hastalarının çoğu tatlı tadı nedeniyle genellikle çilekten uzak durmayı tercih eder. Ancak, Bir kase çilek yüksek posa ve C vitamini içeriği ile kan şekerini dengeleyen harika bir atıştırmalıktır. Üstelik kan şekerini korkulduğu gibi yükseltmez. Eğer kilo vermek ya da kilonuzu korumak istiyorsanız çileği mutlaka diyetinizde bulundurmalısınız. Bir kasesi yaklaşık 50 kaloridir ve uzun süre tokluk hissi vererek gün boyu daha az karbonhidrat tüketilmesini sağlar.  Üstelik vitamin-mineral deposu.

CİLDİNİZ KURU MU?

Çileğin cilde faydaları yüksek oranda C vitamini içermesinden kaynaklanır. İçerdiği yüksek oranda C Vitamini, magnezyum ve mangenez sayesinde cilt kuruluğu, zamanından önce ortaya çıkan kırışıklıklar gibi sorunları önler. Bir kase çilek ile C vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılayabilirsiniz.

KAS AĞRILARINI AZALTTIĞI İSPATLANDI

Çilekte aynı zamanda antosiyaninler de mevcuttur. Antosiyaninler, kırmızı ve mor renkli sebze ve meyvelerde bulunan ve bu besinlere renk veren bir madde olup çok güçlü bir antioksidanttır.Antosiyaninler sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyarak kalp hastalıkları ve kansere karşı önemli bir koruyucudurlar. Michigan Üniversitesi’nce yapılan çalışmalar; antosiyaninlerin kolesterol ve kan şekerini düşürücü ve karaciğerde yağ birikimini engelleyici özelliklerinin yanında, kas ağrılarını da azalltığını göstermiştir.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

İspanya’daki Salamanca Üniversitesi’nin yaptığı bir diğer çalışmaya gore ise; düzenli olarak çilek yemek LDL (kötü) kolesterol seviyesinin düşmesini sağlıyor. Dikkat çekici bir diğer bilgi ise; düzenli olarak haftada 3-4 öğün çilek yiyen kadınlarda kalp krizi riskinin yüzde 32’ye kadar azaldığı yönünde araştırma sonuçları bulunuyor.

KABIZLIK İÇİN ÇÖZÜM

Kronik veya akut kabızlık için en iyi çözüm yöntemlerinden biri gün içinde gıdalardan aldığınız posa miktarını artırmak. Bol miktarda posa içeren çilek bunun için iyi bir seçim olabilir.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Çilek, kemik yapısını koruyan enzimlerin üretiminde kullanılan manganez mineralini içerir. Manganez aynı zamanda gıdalar yoluyla alınan ve kemik sağlığının korunmasında son derece önemli kalsiyumun vücut tarafından emilmesi sırasında kullanılan bir mineraldir.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bir kâse çilek sadece 50 kaloridir ve yaklaşık 3 gr. lif içerir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve C vitamininden ise oldukça zengindir.

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı