Ana Sayfa | SAĞLIK

Kalp damar hastalıklarını dikkate alın

Hastalıklara dikkat

Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan, kalp damar hastalıkları hakkında uyarıda bulundu

"KAN AKIMININ DURMASI KRİZE YOL AÇIYOR"

Kalbimizi besleyen damarlara koroner damarlar denildiğini ifade eden Prof. Dr. Okutan, "Normalde bu damarlar, kan akışına engel olmayacak şekilde tamamen açık çalışmaktadır. Fakat aterosleroz (damar sertliği) oluşmaya başlamışsa zaman içerisinde kan akımı bozulmaktadır. Kan akımının durmasıyla kalp krizi ve kalp krizine bağlı ölümler meydana gelebilmektedir. İş hayatında da özellikle 35 ve 65 yaş grubunun aktif olarak çalıştığını düşünürsek; kariyerlerinin üst noktasında olan ve stres hormonlarının yüksek seyrettiği insanlarda kalp-damar hastalıkları oldukça sık görülmektedir" şeklinde konuştu.

ERKEKLERDE KORONER KALP HASTALIĞI DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Koroner kalp hastalığının risk faktörlerini ikiye ayırdıklarını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okutan, "Değiştirilemez risk faktörlerinde yaş, önemli bir faktördür. Kadınlarda 40, erkeklerde ise 35 yaşından sonra sıklıkla kalp hastalıkları, koroner kalp hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır. Erkeklerde koroner kalp hastalığı daha fazla kadınlarda biraz daha azdır. Fakat menopoza kadar avantajlı olan kadınlar, menopozdan sonra bu avantajı kaybetmektedir. Burada yapılacak şey insanların değiştirilemez risk faktörlerini gözden geçirmeleridir. Bunlardan birisi aile hikâyesidir" ifadelerini kullandı.

"SİGARA ÖNEMLİ BİR RİSK FAKTÖRÜ"

Sigaranın da değiştirebilir risk faktörü olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Okutan, "Eğer hasta sigara, puro, pipo nargile vb. tütün ürünü kullanıyorsa kalp-damar hastalıkları için önemli bir risk faktörüne sahiptir. Yine kan yağlarına baktığımızda total kolesterol değerinin yüksek 

olması, LDL'nin (halk arasında kötü kolesterolün) yüksek olması, HDL'nin (İyi kolesterolün) düşük olması, yine trigliserit (ince yağlar) düzeylerinin de yüksek olması da değiştirebilir risk faktörleridir. Ayrıca bu grupta da arteriyel tansiyon yüksekliği de sık görülmektedir" dedi.

FAZLA KİLO, OBEZİTE VE BEL ÇEVRESİ KALINLIĞI ÖNEMLİ

Diyabetin önemli bir risk faktörü olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Okutan, "Özellikle HbA1c (son üç aylık kan şeker dalgalanmasını gösterir) testini önemsiyoruz. Diyabeti olanlarda % 7'nin altında, olmayanda da % 6'nın altında olmasını istiyoruz. Ayrıca fiziksel aktivite eksikliği koroner kalp hastalıkları için önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Fazla kilo, obezite ve bel çevresi kalınlığı önemlidir" diye konuştu.

"GÖĞÜS AĞRISINI ÖNEMSEYİN"

Kalp-damar hastalıklarında belirtilerin sıklıkla göğüs ağrısı olarak karşılarına çıktığının altını çizen Prof. Dr. Okutan, "Kalp hastalarında kalp krizi belirtileri; baskı, ağırlık, daralma, hissizlik, sıkışma hisleri boyun çene ve omuzda sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalara acil koroner grafiyle tanı konur. Tedavide koroner anjio grafiden sonra ilaçlı tedaviler yapılan durumlar vardır. Balon stent ve bypass uygulamaları vardır. Koroner bypass uygulamaları son 50 yılda kalp hastalıklarıyla ilgili en fazla uygulanan ameliyatlardır" dedi.


Ukraynalı bilim insanının çalışması kanser tedavisinde çığır açabilir

DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasıyla kanser tedavisinin çözümü için çalışan Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets buluşunun patentini almak için başvuruda bulundu.

Dünya'da ilk kez uygulanan üç ebeveynli bebek yöntemiyle doğum gerçekleşti

Ukrayna'da gerçekleştirilen ve dünya genelinde ilk kez uygulanan 3 ebeveynli bebek yöntemiyle ilk doğum yapıldı.

Canan Karatay'dan flaş Palm yağı açıklaması

Canan Karatay, Nutella ile gündeme taşınan Palmiye yağı hakkında bilgi verdi.