Ana Sayfa | SAĞLIK

Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer

Baş ağrısının nedenleri

Şiddetli baş ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Baş ağrısını doğal çözüm yolları üzerinden giderebilirsiniz

Baş ağrısı nedenleri

– Damar hastalıkları, tansiyonun ani yükselmesi veya düşmesi baş ağrısına neden olur,

– Göz bozuklukları,diş çürükleri,kabızlık,

– Sinuzit,nezle,burun tıkanıklıkları,

– Baştan darbe almak,

– Kadınların adet halleri,

– Uykusuzluk,fazla alkol ve sigara,

– Korku ve panik,huzursuzluk,endişe,sorumluluktan kaçma buna bağlı stres,

– Ortama uyamamak,

– Çocuklukta geçirilen sarsıntı veya bazı bunalımlar,

– Aşırı yorgunluk ve dinlenememek.

Baş ağrısı çeşitleri

Primer baş ağrıları: En sık görülen ağrı tipidir. Ancak migren kaynaklı baş ağrıları da sanıldığından fazla görülür. Bunun dışında küme baş ağrıları, günlük süregen baş ağrıları gibi daha nadir baş ağrısı çeşitleri de bulunmaktadır.

Gerilim tipi baş ağrısı: Gerilim tipi baş ağrıları günlük hayatı pek fazla etkilemez ve kısa sürelidirler. Bu tip ağrılar tedaviye de kolay cevap verir. Ancak nadir durumlarda aralıklı gelen ağrılar, süregen bir hal alarak rahatsız edici boyuta ukaşabilir.

Migren: Migren ağrısı oldukça karakteristik bir ağrıdır. Genelde zonklayıcı karakterde yarım baş ağrıları olur ancak çok çeşitli şekilleri de gözlenebilir. Migren ağrısı oldukça ızdırap vericidir ve hastanın günlük yaşam aktivitelerini engeller. İlaç tedavisine çok kolay cevap vermez, özel takip ve tedavisi vardır. Önemli bir nokta, migrenin baş ağrısı ile sınırlı olmayan bir hastalık olduğu ve vücudun başka alanlarını da etkilediğinin bilinmesidir.

Baş ağrısı mide bulantısı

Her baş ağrısı hafife alınmamalıdır. Baş ağrısının ardından gelen mide bulantısı ölüm riskini beraberinde getiren durumlar yaşatabilir. Bunu dışında; eğer baş ağrısı:

– Ani ve çok şiddetli başladıysa,

– Ateş veya kusma eşlik ediyorsa,

– Hayatınızda ilk defa bu şekilde bir ağrı yaşıyorsanız,

– Sinir sistemine ait herhangi başka bir bozukluk eşlik ediyorsa,

– Bilincinizde değişiklik/ uykuya eğilim varsa; hemen en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz.

Baş ağrısı için tavsiyeler

– Her rahatsızlıkta olduğu gibi baş ağrısı için de Öncelikli olarak doktor tavsiyelerine uyulmalı.

– Aşırı stresten uzak durun. Günlük hayatta bu ne kadar zor olsa da stres birçok hastalığa sebep olabiliyor.

– Dişlerinizi ihmal etmeyin, dişlerinizi periyodik olarak kontrol ve gerekiyorsa tedavi ettirin.

– Baş ağrısının bir diğer sebebi de gözler. Sık sık başınız ağrıyorsa gözlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

– Cinsel hayatınızı düzenleyin.

– Açık havada yürüyüş yapın, hava almak vücudunuza direnç kazandıracaktır.

– Aşırı yorgunluktan kaçın kendinize zaman ayırarak dinlenmeye çalışın. yoğun tempoda bir iş yapıyorsanız, sık sık ara vermeye çalışın.

– Baş ağrınız nüksettiğinde, kulak memelerinizi tırnaklarınızla 3-5 dakika ovun. Bu işlem endorfin denilen bir madde salınmasını sağlayacak. Endorfin, morfin etkisi yaparak sizi geçici de olsa rahatlatacaktır.

Mola Verin

Kapalı ortamda uzun süre kalmak veya uzun süre bilgisayar karşısında durmak baş ağrısına sebep olabilir. Bu nedenle çalışmalarınıza ara verin ve temiz havaya çıkın. Mümkünse 5 dakika yürüyüş yapın.

Fön Makinesi

Eğer baş ağrınızın arkasında tutulan bir adeleniz varsa, fön makinesini ağrıyan bölgeye 3-5 dakika boyunca tutun. Ardından makineyi omuz, ense ve baş bölgesinde gezdirin. Ancak migren hastaları için bu uygun bir yöntem değil. Migren hastalarında bu işlem, tam tersi ağrıyı arttırabilir.

Türk Kahvesi

Kendinize şekersiz bir Türk kahvesi hazırlayın. İçine sadece birkaç damla limon sıkarak için. Bu şekilde hazırladığınız kahve, baş ağrınızı hafifletecektir.

Su için

Bazen baş ağrısının oluşmasına sıvı eksikliği neden olur. Bu durumlarda kan yoğunluğu arttığından hücrelere giden oksijen iletişimi yavaşlar. Ağrı eşiği düşer. Bu nedenle bol bol su için.

Sodalı Ayran

Baş ağrısına karşı basit, tehlikesiz ve lezzetli bir önerimiz daha var. Bardağın 2/3’sine ayran, kalan kısmına da maden suyu ilave edin ve karıştırın. İçtikten sonra baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

İnsanların bir diğer korkuları baş ağrısının bir  beyin tümörü habercisi olup olmadığıdır. Uzmanlar beyin tümörünün sadece baş ağrısı ile belirlenemeyeceği konusunda uyarıyor. Bazı durumlarda tümör gelişiminde hiç baş ağrısı yaşanmayabilir. Bu nedenle erken teşhis sağlanabilmesi için vücuttaki tüm değişimlere kulak verilmeli, olağandışı durumlar doktorla paylaşılmalıdır.

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı

Tansiyon hastalarına kuşburnu önerisi

Diyetisyen Dilan Tarhan tansiyon hastalarına en çok kuşburnu ve kuşburnu marmeladı önerdiğini aynı zamanda kuşburnunun kilo vermede de mucizevi olduğunu açıkladı