Ana Sayfa | SAĞLIK

D vitamini eksikliği kanser riskini artırıyor

D vitamini eksikliğine dikkat

Uzmanlar D vitamini eksikliği konusunda bireyleri uyarıyor. D vitamini oranı azaldığı takdirde kanser riski artıyor

Vücuttaki D vitamini oranının belirlenmesi için her yıl düzenli olarak tahlil yaptırılmalı, gerektiğinde ilaç ve vitamin takviyeleri alınmalıdır.  Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Kemal Kundakçı, D vitamini eksikliğinin neden olduğu önemli sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

D vitamin yaşamsal öneme sahip

D vitamini kemik yapımını sağlar. Kemik yapımı tamamlansa bile güçlenmesini ve ileride ortaya çıkabilecek osteoporozu önler. Eksikliğinde, çocukluk çağında raşitizm yetişkin dönemde ise osteoporoz riski artar. İnsülin direncinin önlenmesinde önemli katkısı vardır. D vitamini eksikliği olanlarda diyabet, kalp- damar hastalığı, hipoglisemi, saçların sağlıksız olması ve geç uzaması gibi sorunlar daha sık görülür. D vitamini bağışıklığı güçlendirir. Eksikliğinde meme, rahim, bağırsak kanserleri gibi kanserlerin sıklığında artış olur.

Gıdalardan alınan oran yüzde 20

D vitamini, diğer vitaminlere oranla daha az sayıda besinde doğal olarak bulunmaktadır. D vitamininin yalnızca %20’si besinler aracılığıyla alınmaktadır. Bu nedenle yalnızca beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın tamamlanması zordur. D vitamini; balık yağı, somon ton balığı, istiridye, yumurta sarısı, peynir ve tereyağı gibi besinlerde bulunur. Gıda yoluyla alınsa bile, D vitamininin yararlı olabilmesi için vücut tarafından değişime uğratılması gerekir.

Her gün 20 dakika güneşle temas

D vitamini, güneş ışınlarının etkisiyle deride oluşur. Günlük D vitamini gereksinimi; kollar, bacaklar ve yüzün 20 dakika gün ışığına maruz kalmasıyla karşılanabilir. Gerekli güneş ışığı miktarı, kişini yaşı, deri rengi, maruziyet süresi ve varsa diğer tıbbi sorunlara göre değişir. D vitaminin deride yapımı yaşla giderek azalır. Deri rengi koyu olan kişilerde, yeterli D vitamininin deride oluşması için, özellikle kış aylarında uzun süreli gün ışığına gereksinim vardır. Kapalı ofislerde geçirilen uzun çalışma saatleri sonucunda güneşten mahrum kalınması D vitamin eksikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. Bu yüzden D vitamini için yeterli güneş ışığı almak için her gün en az 20 dakika baş, yüz, kol ve bacakların güneşle temas etmesi gerekir.

Yılda bir kez D vitamini kontrolü şart

Vücuttaki D vitamin oranının belirlenmesi için her yıl düzenli olarak gerekli tahlillerin yapılması gerekir. D vitamini eksikliği belirlenen kişilerde düzenli ilaç kullanımı ve vitamin takviyeleri ile sorun ortadan kaldırılabilir. D vitamin eksikliğine yol açacak nedenlerden mümkün olduğunca uzak durmak, düzenli ölçümleri yaptırarak tedavi olmak, vitamin eksikliğinin neden olabileceği hastalıklardan korunmayı sağlayacaktır.

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı