Ana Sayfa | SAĞLIK

Grip ve zatürre aşısı sağlığı nasıl etkiliyor

Grip ve zatürre aşısının yararları

Uzmanlar, grip ve zatürre aşısının kişi sağlığında birçok alanda etkili olduğunu söyledi

Uzmanlar, grip ve zatürre aşının birlikte yapıldığı zaman inme ve kalp krizi gibi ciddi hastalıklar üzerinde de etkili olduğunu açıkladı. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol, grip ve zatürre aşısının erişkin ölümlerini azaltmak bakımından çok başarılı olduğunu belirterek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Ciddi hastalıklar üzerinde de etkili

“Hong Kong'da gerçekleştirilen ve bugüne dek yapılmış en büyük aşı etkinlik çalışmalarından biri olan "Erişkinlerde Toplumdan Edinilmiş Pnömoniye Karşı Bağışıklama" (CAPiTA) araştırma sonuçları ilginç verileri de ortaya çıkardı. 65 yaş ve üstü aşı uygulanan yaklaşık 85 bin erişkinde, zatürrede anlamlı oranda azalma kaydedildiği gözlendi. Çalışmanın sonucuna göre, zatürre aşısı zatürreyi azaltmak bakımından da etkili ve başarılı bulunmuştur. Hong Kong'da yapılan araştırmaya göre, grip ve zatürre aşısının birlikte yapılması sadece grip ve zatürre değil, inme ve kalp krizi gibi ciddi hastalıklar üzerinde de etkili oluyor" ifadesini kullandı.

Ebola aşısı da geliyor

“Grip ve zatürre aşısı 55 yaş üzeri herkese yapılması gerekiyor. Diğer aşılar, kişilerin sağlık, yaş, meslek, yaşam stilinin gözden geçirilerek uygulanması gerek. Pek çok enfeksiyon hastalığına karşı aşı geliştirildi, yakın gelecekte Ebola aşısı da kullanılabilecek. Ebola, kuş gribi, Hepatit C, HIV, çok ilaca dirençli tüberkülozun global tehdit oluşturması nedeniyle yeni tüberküloz aşısı üzerinde çalışmalar yürütülüyor."

Aşılar ölümler azaltılmasında çok etkili

"Aşılar, ilaçlardan farklı olarak sağlıklıyken yapıldıklarından en ufak rahatsızlık bile aşıyı sorgulamakta ve suçlamaktadır. Hastalığa yakalanma korkusu çok fazla olduğunda aşılarla ilgili güven sorunu yaşanmıyor. Örneğin, ebola aşısı olması durumda risk altında olanlar düşünmeden bu aşıyı yaptıracak. Aşıların etkinliği yani az etkili olduğu ya da aşının kendisinin hastalık yapacağı gibi bir sorun yaşanabiliyor. Bunun nedeni de konuyu bilmeyen kişiler tarafından şan ve şöhret sahibi olmak için sıkça ele alınıyor olmasıdır. Bilimsel çevreler ise yeterince seslerini duyuramıyor. Aşıların bilimsel buluş olarak yaşam kalitesine istenilen etkiyi yaratması ancak aşıların uygulanmasıyla mümkün olabilecek. Güvenli su hariç başka hiçbir yöntem, hatta antibiyotikler bile ölümlerin azalması üzerine bu kadar büyük bir etkiye sahip olmamıştır."

AA


Tanıştığınız kişilerin isimlerini unutuyorsanız bunları yapın

Özellikle isim hafızanızın yeterince kuvvetli olmadığını düşünüyorsanız Renuka Rayasam'ın bu maddelerini uyguladığınız zaman unuttuğunuz isimleri hatırlayacaksınız.

Grip ve nezle hastalığı arasındaki farklar nelerdir

Bezmialem Vakıf Üniversitesinde düzenlenen 'Grip mi, nezle mi?' adlı etkinlikte önemli bilgiler elde edildi

Ukraynalı bilim insanının çalışması kanser tedavisinde çığır açabilir

DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasıyla kanser tedavisinin çözümü için çalışan Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets buluşunun patentini almak için başvuruda bulundu.