Ana Sayfa | SAĞLIK

Canan Karatay'dan şaşırtan tavsiye

Canan Karatay önerisini değiştirdi

Günde 2 yumurta tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, sayıda değişiklik yapıp 10 yumurta önerisinde bulundu

Prof. Dr. Canan Karatay Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen toplantıların 41.sine konuşmacı olarak katıldı. Karatay "Medya ve Sağlık" başlıklı sunum yaptı. Karatay, dünyada obezitenin en büyük sorun olduğunu ve tüm hastalıkların temelinde beslenme yattığını vurguladı... Karatay sözlerine şöyle devam etti: "Şeker en tatlı zehirdir. Yediğimiz tüm şekerler aniden kan şekerini yükseltiyor. Bu dediğim normal kişiler için geçerli. Şeker hastası olmamız şart değil. Normal kişi de yemek yediği zaman, 2 dilim ekmek yediği zaman şekeri fırlar. Toksik olduğu için beyaz, saf ve öldürücü olduğu için vücut kendini korumaya alır. İnsülin hormonu salgılatır. Bu hormonun en önemli görevlerinden biri, şekeri 'trigliserit' denen kan yağına çevirip depoya göndermektir. İşte kilo almanın, sebebi budur. Yağ olarak dolaşımdan uzaklaştırıyor. Bu bir bataklıktır. Bu bataklığı kurutmayı anlatıyorum ben. O zaman tüm hastalıklar önleniyor." 

'KUTUYA GİRMİŞSE YEMEYİN' 

Canan Karatay, daha sonra kilo almanın kesinlikle genetik olmadığını belirtti. Doğal yağların sağlıklı, kan trigliseritleri ve doğal olmayan trans yağların kalp krizi, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklara sebep olan zararlı yağlar olduğunu söyleyen Karatay "1980lerden sonra kilolu insanların sayısı arttı çünkü şeker kullanımı arttı" dedi. Karatay, göbekli insanların gizli şeker hastası olduğunu söyleyerek, metabolizmalarında dengesizlik olduğuna dikkati çekti. "Kutuya girmiş ve reklamı yapılan hiçbir şeyi çocuklara vermeyin" diyen Karatay, bu gıdaların reklamlarının kaldırılması gerektiğini savundu.

'SINAV İÇİN TÜRK KAHVESİ'

Karatay, "nasıl beslenmeliyiz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bol doğal yağ yenmeli. İnsan vücudu motordur, yağsız çalışmaz. Bol doğal protein alınmalı. Kuzu eti, koyun eti, dana eti, deniz balığı, köy tavuğu, köy yumurtası, peynir, yoğurt, günlük süt. İşlenmiş etler sağlıksızdır. Pastırmamız çok sağlıklı. Kuru baklagiller, kuru yemişler, mevsim sebzeleri yenmeli" Sınava girecek çocuklara ne yedirilmesi gerektiğiyle ilgili soru üzerine Karatay, "şekersiz Türk kahvesi ve kuru yemiş" tavsiyesinde bulundu. Karatay, "ekmek yemeden doymayan inşaat işçilerine" ise iyi çalışmaları için "10 yumurta ve 2 turp" yemelerini tavsiye etti.

Takvim

Canan Karatay'dan bol bol yağ tüketin tavsiyesi

Prof. Dr. Canan Karatay, İzmir'de katıldığı bir söyleşide önemli tavsiyelerde bulundu

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı