Ana Sayfa | SAĞLIK

Canan Karatay'dan şaşırtan tavsiye

Canan Karatay önerisini değiştirdi

Günde 2 yumurta tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, sayıda değişiklik yapıp 10 yumurta önerisinde bulundu

Prof. Dr. Canan Karatay Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen toplantıların 41.sine konuşmacı olarak katıldı. Karatay "Medya ve Sağlık" başlıklı sunum yaptı. Karatay, dünyada obezitenin en büyük sorun olduğunu ve tüm hastalıkların temelinde beslenme yattığını vurguladı... Karatay sözlerine şöyle devam etti: "Şeker en tatlı zehirdir. Yediğimiz tüm şekerler aniden kan şekerini yükseltiyor. Bu dediğim normal kişiler için geçerli. Şeker hastası olmamız şart değil. Normal kişi de yemek yediği zaman, 2 dilim ekmek yediği zaman şekeri fırlar. Toksik olduğu için beyaz, saf ve öldürücü olduğu için vücut kendini korumaya alır. İnsülin hormonu salgılatır. Bu hormonun en önemli görevlerinden biri, şekeri 'trigliserit' denen kan yağına çevirip depoya göndermektir. İşte kilo almanın, sebebi budur. Yağ olarak dolaşımdan uzaklaştırıyor. Bu bir bataklıktır. Bu bataklığı kurutmayı anlatıyorum ben. O zaman tüm hastalıklar önleniyor." 

'KUTUYA GİRMİŞSE YEMEYİN' 

Canan Karatay, daha sonra kilo almanın kesinlikle genetik olmadığını belirtti. Doğal yağların sağlıklı, kan trigliseritleri ve doğal olmayan trans yağların kalp krizi, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklara sebep olan zararlı yağlar olduğunu söyleyen Karatay "1980lerden sonra kilolu insanların sayısı arttı çünkü şeker kullanımı arttı" dedi. Karatay, göbekli insanların gizli şeker hastası olduğunu söyleyerek, metabolizmalarında dengesizlik olduğuna dikkati çekti. "Kutuya girmiş ve reklamı yapılan hiçbir şeyi çocuklara vermeyin" diyen Karatay, bu gıdaların reklamlarının kaldırılması gerektiğini savundu.

'SINAV İÇİN TÜRK KAHVESİ'

Karatay, "nasıl beslenmeliyiz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bol doğal yağ yenmeli. İnsan vücudu motordur, yağsız çalışmaz. Bol doğal protein alınmalı. Kuzu eti, koyun eti, dana eti, deniz balığı, köy tavuğu, köy yumurtası, peynir, yoğurt, günlük süt. İşlenmiş etler sağlıksızdır. Pastırmamız çok sağlıklı. Kuru baklagiller, kuru yemişler, mevsim sebzeleri yenmeli" Sınava girecek çocuklara ne yedirilmesi gerektiğiyle ilgili soru üzerine Karatay, "şekersiz Türk kahvesi ve kuru yemiş" tavsiyesinde bulundu. Karatay, "ekmek yemeden doymayan inşaat işçilerine" ise iyi çalışmaları için "10 yumurta ve 2 turp" yemelerini tavsiye etti.

Takvim


Pedofiller, normal insanlardan hangi özellikleriyle ayrılır

Son dönemde artan çocuklara yönelik cinsel istismar nedeniyle pedofiliye olan araştırmarlada artış yaşandı

Grip tedavisinde antibiyotik kullanımının bilinmeyen zararları

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mete Kıroğlu, grip hastalığının tedavisinde antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu açıkladı

Meme kanserine yakalanma riski alkol kullanan kadınlarda daha fazla

Op. Dr. Mehmet Rıfat Göklü, alkol tüketen kadınlarda meme kanseri riskinin yükseldiğini açıkladı