Ana Sayfa | SAĞLIK

Karanfilin insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor

Karanfilin faydaları

Diyetisyen Oya Neva Demirkol, karanfilin insan sağlığında etkili olan faydalarından bahsetti

Yağı, yaprakları, çiçekleri ve kökleri de dahil olmak üzere gerek tedavi amacıyla gerekse besinleri renklendirmek ve çeşitlendirmek adına kullanılan karanfilin vücudunuza sayısız faydaları mevcut! Diyetisyen Oya Neva Demirkol, karanfilin sağlığa faydalarını sıraladı.

Nefesinizi tazelemek için birkaç tane karanfil yeter

Karanfil, içeriğindeki taninler, flavanoidler, triterpenoidler ve esansiyet yağlar sebebiyle; antioksidan, antiseptik, lokal anestezik, anti-inflamatuar, yatıştırıcı, ve şişkinlik/gaz giderici etkilere sahip. Eujenol gibi esansiyel yağları içermesi sebebiyle tatlı, aromatik bir kokuya ve tada sahip. Anestezik ve antiseptik özelliklere sahip olması sebebiyle bu değerli baharat ağız ve diş sağlığında sıklıkla kullanılıyor. Eğer ferah bir nefese sahip olmak istiyorsanız; ağzınıza birkaç adet karanfil atmayı deneyebilirsiniz.

Sindirime yardımcı oluyor!

Karanfil sindirime de bir o kadar yardımcı. Yiyeceklerle beraber veya yiyecek tüketiminden sonra kullanacağınız karanfil, bağırsak hareketlerini ve sindirim enzimlerinin salınımı arttırarak yiyecekleri hazmetmenize yardımcı oluyor. Eğer yemeklerden sonra ciddi bir hazımsızlık problemi veya kronik olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız karanfili düzenli olarak tüketmenin çok faydasını görebilirsiniz.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Potasyum, manganez, demir, selenyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra, A vitamini ve beta-karoten de içeren bu mucizevi baharat, içerdiği antioksidan ve flavanoidlerle bağışıklığınızı güçlendirdiği gibi, sizi akciğer ve ağız kanseri gibi çeşitli kanser türlerinden de korumaya yardımcı. K vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini, B3 vitamini ve C vitamininden zengin olan bu baharat; hücrelerinize zarar verecek serbest radikallerin temizlenmesine de destek veriyor.Kan şekerini n dengelenmesine ve tatlı ihtiyacının azaltılmasına da yardımcı olan bu muhteşem baharata günlük beslenmenizde yer vererek sağlığınızın korunmasına destek verebilirsiniz.

Karanfil nasıl kullanılmalı?

Karanfili dilerseniz yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilir, dilerseniz tükettiğiniz çay/kahve/su gibi içeceklerin içerisine ekleyebilirsiniz. Özellikle suyun tadı sebebiyle su içmekte zorlananlar içerisine 1-2 adet karanfil atarak su tüketimini kolaylaştırabilirler. Sabah 500 ml su içerisine kaynar su, 3-4 adet karanfil ve 2-3 dilim limon veya portakal dilimleri ile hazırlayacağınız karışımı, oda sıcaklığına geldiğinde aç karnına tüketmek; gün boyunca kan şekeri dengenizin korunmasına, sindirim sıkıntılarınızın giderilmesine, vücudunuzun toksinlerden arınmasına ve tatlı ihtiyacınızın giderilmesine yardımcı olacak.

Tüketim miktarı ne olmalı?

Karanfilin tüketim miktarı büyük önem taşıyor. Yiyeceklerde çok fazla miktarda karanfil tüketimi gastrointestinal rahatsızlıklara ve merkezi sinir sisteminde bozukluklara sebebiyet verebilir. Özellikle mide ülseri, reflü, gastrit, ülseratif kolit ve divertikülit gibi rahatsızlıklara sahip olanların, hastalığın semptomlarını arttırabileceğinden dolayı bu bahartı tüketmemelerini öneririm. Düşüklere veya kanamalara yol açabileceğinden hamilelerin karanfil baharatını kesinlikle çiğneyerek tüketmemelerini tavsiye ediyorum. Yetişkin bireyler günde 2-5 gramdan fazla karanfil tüketmemeye özen göstermeliler.

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı