Ana Sayfa | SAĞLIK

Diş ağrısı hangi yöntemlerle, nasıl geçer

Diş ağrısı nasıl geçer

Sürekli olarak etkisini gösteren bir diş ağrısı hangi yöntemlerle ve nasıl geçer? Diş ağrısı hangi durumlarda zararlıdır

Diş ağrısı nasıl geçer?Diş Ağrısı bir insanın başına gelebilecek en zor ağrılardan biridir. Hele birde ucunda diş doktoruna gitme durumu varsa ve hasta diş doktorundan korkuyorsa, doktora gitmeden diş ağrısını dindirmenin yolları aranır. Diş ağrısına ne iyi gelir? Peki evde kendi başınıza diş ağrısı için neler yapabilirsiniz? İşte size diş ağrısını dindirmenin yolları...Eğer dişinizde herhangi bir dolgu yoksa ve dişde çürük varsa,yapacağınız ilk iş dişinizi fırçalamak olsun. Bu işlem, dişin çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan çıkarmaya yarar. Eğer çürüğe kolayca ulaşma şansınız varsa,i kolonya veya alkol damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmayı deneyin.

Daha sonra tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin.Ya da yarı yarıya sirkeyle (elma üzüm fark etmez) karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.On  tane kadar kuru karanfili öğütün, yarım su bardağı ılık suda 3 - 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bir süre bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olur.

Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 - 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.Dişiniz dolguluysa veya kaplamaysa ve dişin özüne ulaşamıyorsanız; yukarda bahsedilen çözümler dolgulu ve kaplamalı dişler içinde kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak kaplamalı veya dolgulu diş bir kapalı kutu olduğu için etki etmesi çürük dişe göre daha uzun sürebilir.

İlgili bölgeyi olabildiğince soğutun. Soğuk suyla gargara yapın. Veya küçük bir buz parçasını yanakla ilgili dişin tutunduğu damak arasında eriyene kadar bekletin.Ağrı kesici kullanmayı deneyin, kullanırsanız aç karnına veya yemekten birkaç saat sonra kullanın. Ağrı kesici temin ederken tercihi eczacıya bırakın. Kullandığınız başka bir ilaç varsa söyleyin, sıradışı bir durumunuz varsa alerji vb. gibi bunu da bildirin. (Ben kendi diş doktorumun tavsiyesi ile Apranax Fort adlı ağrı kesiciyi kullanmıştım. Oldukça güçlü bir ağrı kesicidir aynı zamanda iltihap sökücü etkiside vardır. Ama dediğim gibi siz yinede eczacınıza veya doktorunuza bir danışın.)

KAYNAK: Ajans Haber 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı