Ana Sayfa | SAĞLIK

Zayıflamak için içtiği çay yüzünden ölümden döndü

Çay

Konya'da zayıflamak amacıyla 15 gün kullandığı çay nedeniyle komaya giren hemşirelik öğrencisi Seda Nur Çalışkan, karaciğer nakliyle yaşama tutundu

Konya'da "ünlüler de kullanıyor"  düşüncesiyle zayıflamak için internet üzerinden satın aldığı çay nedeniyle  karaciğer komasına giren Seda Nur Çalışkan, organ nakliyle yaşama döndü.

 

   Hemşirelik bölümü üçüncü sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Seda Nur  Çalışkan, 94 kiloya çıkınca zayıflamak için internetten sipariş ettiği çayı 15  gün kullandıktan sonra rahatsızlandı.

    Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine güçlükle  yetiştirilen Çalışkan, bir süre sonra karaciğer komasına girdi. Genç kız, hayat  ile ölüm arasında gidip gelirken İstanbul'da bulunan karaciğer, Sağlık  Bakanlığının tahsis ettiği ambulans uçakla Konya'ya ulaştırıldı.

   Başarılı operasyonla yaşama tutunan Çalışkan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kilo problemini gidermek için çeşitli bitkisel ürünler kullandığını  anlattı.

    İnternetten yaptığı araştırmada birçok ünlünün de kullandığını  düşündüğü çayı sipariş ettiğini aktaran Çalışkan, "Çayın tadı çok kötüydü, 15  paket kullandıktan sonra bıraktım. Kısa süre sonra da mide bulantısı, kaşıntı,  sarılık şikayetlerim oldu" dedi.

    Çalışkan, birkaç hastaneye gittiğini ancak kan değerlerinin bir türlü  düşmediğini söyleyerek, şunları belirtti:

    "Kanımı değiştiriyorlardı. Kısa süre sonra komaya girdim. Komadayken  daha fazla dayanamayacağım, oksijenimin bile yetmediği, ölebileceğim aileme  söylenmiş. Çok şükür Allah şifamı verdi ve kadavradan organ bulundu. Kullandığım  çay kilo verdirmedi, aksine sağlığımdan etti. Zaten çayı da ünlülerin gerçekten  kullanmadıklarını, para karşılığında sadece reklamını yaptıklarını öğrenince  bırakmıştım. 42 paket vardı. Sadece 15 tanesini kullanmama rağmen karaciğer nakli  oldum. Herkese sesleniyorum. En iyi şey diyetisyenle sağlıklı kilo vermek.  Ünlüler para kazandı, ben karaciğerimi kaybettim. Savcılığa suç duyurusunda  bulundum."

    - "Ortaya vahim sonuçlar çıkabilir"

     Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi   Doç. Dr. Ahmet Tekin, kilo vermek için kullandığı çay nedeniyle karaciğeri iflas  eden hastaya başarılı şekilde organ nakli gerçekleştiğini söyledi.

     Hastanenin Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali  Demir de son yıllarda özellikle bitkisel ürünlerin bilinçsizce kullanımı  sonucunda karaciğeri olumsuz etkilenen çok sayıda hastanın kendilerine  başvurduğuna dikkati çekti.

     Demir, "İçinde ne olduğu belli olmayan bir takım bitkisel ürünlerin  kullanılması sonucu karaciğer ve böbrekler ciddi zarar görmektedir. Bu hastamız  karaciğer nakline kadar gitmek zorunda kaldı. Bitkisel ürünlerin kullanılmasına  son derece dikkat edilmeli. İçinde ne olduğu bilinmeyen bitkisel ürünlerin  kullanılması sakıncalı olabilir. Ortaya vahim sonuçlar çıkabilir" diye konuştu.

     - "Bitkisel ürünleri kullanırken dikkat edilmeli"

     Operasyonu gerçekleştiren hastanenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar da piyasadaki zayıflama ürünlerinin  fazlalığına işaret ederek, şunları söyledi:

     "Hastamız, nakil gerçekleşmeseydi şu an hayatta olmayacaktı. Diyet  ilaçları, zayıflama çayları gibi tıbbi ilaç dışı birçok ürün piyasada satışta.  Halkımız özellikle zayıflamak amacıyla bunları kullanıyor ve büyük ümitler  bağlıyor. Bu ürünlerin faydası olmadığına, bilimsel çalışmalar yapılmadan  piyasaya çıktığında ciddi tehlikeler içerdiğine, karaciğer komasına giren  hastamızla da şahit olduk. Ürünleri kullanırken çok dikkatli olmamız gerekiyor.


O ilaç fareleri gençleştirdi şimdi ise insanlarda denenecek

Hollanda Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan bir ilaçla fareleri gençleştirdiği tespit edilen insanlar üzerinde denenecek

Türkiye'de her 10 kişiden biri antidepresan kullanıyor

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'de her 10 kişiden birinin ruhsal, yemek yeme ve bazı kişilik bozukluğu nedeniyle antidepresana başvurduğu belirtiliyor

Dev yatırım yapıldı Isparta'ya Şehir Hastanesi açılıyor

Isparta'ya 1.1 milyar liralık yatırımla yapılan Şehir Hastanesi'nin açılışı yapıldı