Ana Sayfa | SAĞLIK

Güneş gözlüğünü sadece yazın kullanmayın

güneş gözlüğü

Güneş ışığına alerjisi olanlarda korunmanın en iyi yolu güneş gözlüğü kullanmaktır. Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz, kışın bile güneş gözlüğü takılması gerektiğini belirtti

 Medicana Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kıyak Yılmaz'a göre, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın gözdeki kısa vadedeki olumsuz etkileri; korneada kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı, kanlanma gibi şikâyetlerdir. Bu şikâyetler birkaç günde ilaç tedavisiyle düzelebilir, orta vadede ise, konjonktivada kalınlaşma ve göz eti oluşmasına, gözleri devamlı kısarak bakmanın göz çevresinde kırışıkların artmasına ve buradaki cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

Nelere dikkat edilmeli

Öncelikle güneş gözlüğünün sıradan bir aksesuar değil de bir sağlık malzemesi olduğu bilmeliyiz. Kalitesiz ve sahte güneş gözlükleri birtakım göz bozukluklarına neden olabilir. Işıkta göz bebekleri küçülür, karanlıkta göz bebekleri büyür. Güneş gözlüğü takıldığında göz bebekleri büyür ve güneş ışınları göze daha fazla geçer. Kalitesiz ya da sahte güneş gözlüğü takıldığında camdan UV ışınları yeterince emilemediğinden tüm zararlı ışınlar gözün hem merceğine hem de retina tabakasına daha fazla geçerek olumsuz etki yaratır. Güneş gözlüğünün polarize, antirefle ve ultraviyole ışınlarını kırıcı nitelikte olması güneş gözlüklerinde arayacağımız özelliklerinin başında gelmelidir. Polarize güneş gözlükleri gelen ışınları daha iyi kırarak ve güneşin zararlı ışınlarını süzerek gözlerin sağlıklı olması konusunda destek sağlamaktadır.  Bununla birlikte güneş gözlüklerinin mutlaka garantili, sertifikalı, orjinal, sağlık bakanlığından onaylı olmasına da dikkat etmeliyiz.

Gözlük gözü tam kaplamalıdır

Tüm gözü kaplamayan güneş gözlüğü yukarıdan ve yanlardan gelen ışınları önleyemez ve güneş ışınlarının gözlük kenarından geçerek göze ulaşmasına neden olur. Erken yaşta gelişen katarakta neden olabilen güneş ışınları, ayrıca özellikle yanlardan göze gelenler olmak üzere halk arasında et büyümesi denilen “pterjiyum”un da oluşmasında etkilidir. 

Karlı günlerde de gözlük takın

Op. Dr. Yılmaz, kışın da güneş gözlüğü kullanması konusunda uyarıyor; "Yazın birçok kişi güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanır ve kış geldiğinde de güneş gözlükleri çekmecelere kaldırılır. Oysa kışın da güneş gözlüğü kullanmalıyız. Karlı havalarda yansıyan ışınlardan dolayı hep gözümüzü kısarak etrafa bakarız. Bu durum bir süre sonra hem baş ağrısı, hem göz çevresinde kırışıklıklara neden olur. Ayrıca güneş gözlüğü takarak özellikle rüzgarlı havalarda kaçabilecek yabancı cisimlere karşı da gözümüzü korumuş oluruz. Bu nedenle koruyucu tedbir almak adına güneş gözlüğü kışın da kullanılmalıdır."


Canan Karatay zehir dedi üreticisi tepki gösterdi

Canan Karatay'ın yazdığı kitapta zehir olarak bahsettiği bal için üreticisi aldığı kaynaklarla kendisinin yazdığı arasında terslik olduğunu söylüyor.

Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.

Hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor

Bilim adamları tarafından ortaya atılan iddiaya göre dünya genelinde hava kirliliği prematüre doğuma neden oluyor