Ana Sayfa | SAĞLIK

Uzmanlardan güneş uyarısı

Uzmanlardan güneş uyarısı

Yaz aylarının gelmesi ile bilikte sıcak hava etkisini fazlası ile göstermeye başladı uzmanlar ise vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Vatandaşların mümkün olduğunca saat 11:00 il 16:00 arası dışarda güneşte kalmamasını önerdi

Yaz aylarının gelmesi ile bilikte sıcak hava etkisini fazlası ile göstermeye başladı uzmanlar ise vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu Vatandaşların mümkün olduğunca saat 11:00 il 16:00 arası dışarda güneşte kalmamasını istedi Çocukluk çağında alınan yoğun UV ışınlarının, melanom başta olmak üzere ten kanserlerinin gelişimindeki etkisi, bilhassa erken yaşlarda güneşten korunmanın önemini artırıyor. Uzmanlar, güneşin menfi etkilerinin önlenmesi için bilhassa saat 11.00 ile 16.00 arasında mümkünse dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor.

KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Özdoğan, sıcak yaz günlerinde zararlı ışınlardan korunmak için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı: * Gölgeden olası olduğunca fazla istifade edilmeli ve bilhassa çocukların gölgede kalması sağlanmalı. * Deri öncelikle giysilerle korunmalı, uzun süre güneş altında kalınacaksa geniş kenarlı şapkaların, vücudu olası olduğu kadar çok örtebilen, kol ve bacakları kapatan koruyucu kıyafetlerin giyilmesine dikkat edilmeli. UV ışınları absorbe etmeyen, aleni renkli ve sık dokunmuş kıyafetler tercih edilmeli.

* Ayrıca kıyafetlerin kuru olmasına itina gösterilmeli.

* Güneş şemsiyesi gibi gölgeliklerin altında otururken dahi kum ve denizden yansıyan ultraviyole ışınlarının mühim miktarda ziyan verebileceği unutulmamalı.

* Katarakt başta olmak üzere gözde hasara ne sebepten olan zararlı ışınlara karşı büyük ölçüde koruma sağlayan UV koruyuculu güneş gözlükleri tercih edilmeli.

* Asla güneş banyosu yapılmamalı.

*Güneş ışınlarının yoğun olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkılmamalı, aleni hava aktiviteleri güneş ışınlarının daha az yoğun olduğu saatlerde gerçekleştirilmeli.

* Tüm bu önlemlere ilave olarak, açıkta kalan ten bölgelerini korumak için güneşten koruyucular kullanılmalı.

GÜNEŞ KORUYUCULARIN YAN ETKİLERİNE DİKKAT!

Güneşten koruyucuların bazı taraf etkileri olduğunu vurgulayan Dr. Özdoğan, şöyle devam etti: "İçeriğindeki maddelere karşı nadiren de olsa alerjik belirtiler gelişebiliyor. Güneş koruyucu alırken dikkatli ve seçici olmak gerekiyor. Günümüzde tatil ve yaşamsal alışkanlıkların değişmesiyle beraber insanların UV maruziyetinin artmasıyla orantılı olarak ten kanserlerinin görülme sıklığı artış gösteriyor. Hem ten kanserlerinden hem de foto yaşlanma gibi güneşin ten üzerinde yarattığı başka menfi etkilerden korunmak için müsait güneşten koruyucuların doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ayrıca güneşten korunma çocukluktan itibaren, sadece yoğun güneşlenmenin yaşandığı yaz tatilleri süresince değil, her gün uygulanan bir alışkanlık haline getirilmeli." Özdoğan, iyi bir güneş koruyucusunun suya, terlemeye ve ısıya yüksek dirençli, yüksek koruma faktörlü, saydam sıfatıyla müsait kozmetik yapıda olması gerektiğini ifade etti. Uçucu, alerjik olmaması gerektiğini ve ten ile elbiseleri boyamaması gerektiğini kaydetti.

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı