Ana Sayfa | SAĞLIK

Uzmanlardan güneş uyarısı

Uzmanlardan güneş uyarısı

Yaz aylarının gelmesi ile bilikte sıcak hava etkisini fazlası ile göstermeye başladı uzmanlar ise vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Vatandaşların mümkün olduğunca saat 11:00 il 16:00 arası dışarda güneşte kalmamasını önerdi

Yaz aylarının gelmesi ile bilikte sıcak hava etkisini fazlası ile göstermeye başladı uzmanlar ise vatandaşlara bazı uyarılarda bulundu Vatandaşların mümkün olduğunca saat 11:00 il 16:00 arası dışarda güneşte kalmamasını istedi Çocukluk çağında alınan yoğun UV ışınlarının, melanom başta olmak üzere ten kanserlerinin gelişimindeki etkisi, bilhassa erken yaşlarda güneşten korunmanın önemini artırıyor. Uzmanlar, güneşin menfi etkilerinin önlenmesi için bilhassa saat 11.00 ile 16.00 arasında mümkünse dışarı çıkılmamasını tavsiye ediyor.

KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Özdoğan, sıcak yaz günlerinde zararlı ışınlardan korunmak için alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı: * Gölgeden olası olduğunca fazla istifade edilmeli ve bilhassa çocukların gölgede kalması sağlanmalı. * Deri öncelikle giysilerle korunmalı, uzun süre güneş altında kalınacaksa geniş kenarlı şapkaların, vücudu olası olduğu kadar çok örtebilen, kol ve bacakları kapatan koruyucu kıyafetlerin giyilmesine dikkat edilmeli. UV ışınları absorbe etmeyen, aleni renkli ve sık dokunmuş kıyafetler tercih edilmeli.

* Ayrıca kıyafetlerin kuru olmasına itina gösterilmeli.

* Güneş şemsiyesi gibi gölgeliklerin altında otururken dahi kum ve denizden yansıyan ultraviyole ışınlarının mühim miktarda ziyan verebileceği unutulmamalı.

* Katarakt başta olmak üzere gözde hasara ne sebepten olan zararlı ışınlara karşı büyük ölçüde koruma sağlayan UV koruyuculu güneş gözlükleri tercih edilmeli.

* Asla güneş banyosu yapılmamalı.

*Güneş ışınlarının yoğun olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkılmamalı, aleni hava aktiviteleri güneş ışınlarının daha az yoğun olduğu saatlerde gerçekleştirilmeli.

* Tüm bu önlemlere ilave olarak, açıkta kalan ten bölgelerini korumak için güneşten koruyucular kullanılmalı.

GÜNEŞ KORUYUCULARIN YAN ETKİLERİNE DİKKAT!

Güneşten koruyucuların bazı taraf etkileri olduğunu vurgulayan Dr. Özdoğan, şöyle devam etti: "İçeriğindeki maddelere karşı nadiren de olsa alerjik belirtiler gelişebiliyor. Güneş koruyucu alırken dikkatli ve seçici olmak gerekiyor. Günümüzde tatil ve yaşamsal alışkanlıkların değişmesiyle beraber insanların UV maruziyetinin artmasıyla orantılı olarak ten kanserlerinin görülme sıklığı artış gösteriyor. Hem ten kanserlerinden hem de foto yaşlanma gibi güneşin ten üzerinde yarattığı başka menfi etkilerden korunmak için müsait güneşten koruyucuların doğru bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ayrıca güneşten korunma çocukluktan itibaren, sadece yoğun güneşlenmenin yaşandığı yaz tatilleri süresince değil, her gün uygulanan bir alışkanlık haline getirilmeli." Özdoğan, iyi bir güneş koruyucusunun suya, terlemeye ve ısıya yüksek dirençli, yüksek koruma faktörlü, saydam sıfatıyla müsait kozmetik yapıda olması gerektiğini ifade etti. Uçucu, alerjik olmaması gerektiğini ve ten ile elbiseleri boyamaması gerektiğini kaydetti.

 


Kalp hastalığının en büyük nedeni 'çürük dişler'

Çürük dişlerin kalp hastalığının sebeplerinden biri olduğunu söyleyen İmplantoloji Uzmanı Diş Hekimi İlker Arslan, aynı zamanda vücut sağlığını da çok etkilediğini belirtti.

Ucuz gözlük kullanmak sağlığı kötü etkiliyor

Ucuz fiyatlı gözlüklerin sağlık için tehdit oluşturduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözlükte en önemli olan durumun gözlük camının kalitesi olduğunu kaydetti.

Narın kabuğunu sakın atmayın

Narın kabuğunun çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle de kolestrolü düşürdüğünü ve meme kanserini önlediğini... İşte narın faydaları haberimizde...