Ana Sayfa | SAĞLIK

Bası yaraları nedir ve ciltte devamlı basınç oluşması sonucu yaralar

basi_yaralari_bindsmans_solicitor

Bası yaraları ciltte devamlı basınç oluşması sonucu oluşan yaralar’dır. Yeni bir fenomen olmamasına rağmen, engelli, yaşlı ve kronik hastaların başına bela olmaya devam ediyor. Aktif bir bakım programı olması halin de, Bası Yaralar’ın %95’i önlenilebilir ama ne yazık ki başınıza gelme olasılığı kaldığınız hastane ile eş orantılıdır.

İstatistik’lere göre, Essex de bulunan Princess Alexandra Hastanesi Bası Yaraları açısından İngiltere’nin en kötü hastanesidir ve yaraların 3’cü veya 4’cü seviye’ye ulaşma olasılığı %51 üzerinde’dir. Princess Alexandra Hastane’sini sıralama da takip eden, Kingston ve Chelsea ve Westminster Hastanesi %28 ve %24 ile en kötü hastaneler arasında bulunuyor.  3’cü veya 4’cü seviye Bası Yaraları, türünün en kötüsüdür ve ciddi doku hasarı sonucu vucut’taki kemikleri görmenize neden olabilir.

 

Bası Yaraları Ciddimidir? 

 

Evet. Bası Yaraları sonucu komplikasyonlar oluşmasa da, hastaları sakat bırakabilir. Genellikle, ayak topuk veya sırtta oluşur. Bu sebeple, oturmak veya ayakta durmak hastalar için çok acı verici olabiliyor.  Yaşlı hastalar da genellikle haraket sorunları olduğu için, bası yaraları sonucu yaşadıkları ek sorun onlar için felaket olabiliyor. Komplikasyonlar’ın oluşması halinde kemik veya eklem enfeksiyonları, sepsis ve ölüm’e neden olabiliyor.

 

Neredeyse tüm Bası Yaraları önlenebilir ama eğer önlenmiyorsa hastanelerin hastalarına uygun bir bakım programı sağlamadığı içindir. Basildon ve Thurrock NHS Trust, Bası Yaraları’nı kontrol altında tutmayı başaran hastaneler arasındadır. 2013 yılında hastalarının hiç birinde 3’cü veya 4’cü seviye yara oluşmaması, bunun en iyi kanıtıdır.

 

Nasıl Önlenilebilir

 

Bası yaralarına yol açan faktörler arasında haraketsizlik, kilo kaybı, sağlıksız bir diyet, diyabet hastalığı, ve sağlık personelleri tarafından uygulanan kötü kaldırma ve pozisyonlandırma teknikler bulunuyor.

 

Bası Yaralarını azaltmak için Öneriler şunlardı:

 

1. Hastalara hastane’ye geldikleri ilk anda ve devam eden süreler zarfında risk değerlendirmesi yapılmalıdır;

 

2. Bası Yaraların oluşma riskini taşıyan hastaları sünger yatak üzerinde yattırtmalı veya hastayı rutin bir şekilde döndermeli;

 

3. Ameliyat olacak hastaları sünger yatak’dan oluşan ameliyat masasına yattırmalı.

 

Risk’te olan hastaların iki saatten fazla ayni pozisyonda kalmaması, ciltlerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi ve özel yatak veya yastık kullanmaları yapılması gerekenler arasındadır.

 

Ne Yapılabilir?

 

Hastaneler makul bir standart altına düşerse, verdikleri bakım için sorumlu tutulmalıdır. Eğer bir hasta’da yanlış bakım sonucu Bası Yaraları oluşuyorsa, tazminat talep edilebilir. Hasta hayatını kaybediyorsa, ailesi onun adına tazminat talep edebilir. 

 

Bindmans LLP’nin kaza ve tıbbi ihmal davaları ile ilgilenen Yağmur Ekici ve Esen Tunç’a doğrudan ulaşmak için 020 7014 2095 numaralı telefonu aramanız yeterlidir.  

 

 

y.ekici@bindmans.com

 

 

e.tunc@bindmans.com 

 

Firmanın adresi: 236 Gray’s Inn Road, London, WC1X 8HB  

web site: 

www.bindmans.com

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı