Ana Sayfa | SAĞLIK

Titanyum'dan göğüs kafesi üretildi

titanyum kafes

İspanya'da doktorlar 54 yaşındaki kanser hastasına 3D yazıcıda üretilen titanyum göğüs kafesi taktılar

Tıpta devrim gerçekleştiren İspanyol doktorlar, kanser hastası 54 yaşındaki hastaya 3D yazıcıda üretilen titanyum göğüs kafesi takıldı... İspanya'da bir devrim gerçekleştiren doktorlar, 54 yaşında olan bir kanser hastasına titanyumdan göğüs kafesi yapıp naklettiler. Salamanca Üniversitesi'nde yapılan devrim niteliğindeki ameliyatta, tümörün yayıldığı göğüs kafesindeki kemikler alınıp yerine hastaya doktorların kendilerinin yapmış olduğu sağlıklı kemiklere tutunan bir protez yerleştirildi. İspanyol doktorlar, hastada bulunan tümörün yayıldığı kemiklerin yerine, sağlıklı kemiklere tutunacak bir protezi 3D yazıcıda üretmeyi başardı. Bilgisayar tomografisiyle hastanın göğüs kafesi ve ona yayılan tümörün modelini çıkaran mühendisler, bu işlem sonrasında hastaya uygun olarak Avusturalya'nın Anatomics adlı firması tarafından tasarlanan proteze 3D yazıcı ile basıldı. (Orghaber)

 

 


Canan Karatay vatandaşa seslendi Morfinman gibi ekmek bağımlısısınız

Fuarda konuşan Canan Karatay, ekmek, bal ve pekmezden uzak durulması gerektiğini açıkladı.

Canan Karatay zehir dedi üreticisi tepki gösterdi

Canan Karatay'ın yazdığı kitapta zehir olarak bahsettiği bal için üreticisi aldığı kaynaklarla kendisinin yazdığı arasında terslik olduğunu söylüyor.

Bozdağ Bir kişi bile hayır dediği için tutuklandıysa görevimden istifa ederim

Adalet Bakanı Bozdağ CHPnin AYM'ye gitmemesi konusunda konuştu. Referandumda "hayır" diyeceklerin bir tanesinin bile gözaltına alınmadığını aksi tarafı varsa görevinden ayrılacağını da belirtti.