Ana Sayfa | SAĞLIK

Titanyum'dan göğüs kafesi üretildi

titanyum kafes

İspanya'da doktorlar 54 yaşındaki kanser hastasına 3D yazıcıda üretilen titanyum göğüs kafesi taktılar

Tıpta devrim gerçekleştiren İspanyol doktorlar, kanser hastası 54 yaşındaki hastaya 3D yazıcıda üretilen titanyum göğüs kafesi takıldı... İspanya'da bir devrim gerçekleştiren doktorlar, 54 yaşında olan bir kanser hastasına titanyumdan göğüs kafesi yapıp naklettiler. Salamanca Üniversitesi'nde yapılan devrim niteliğindeki ameliyatta, tümörün yayıldığı göğüs kafesindeki kemikler alınıp yerine hastaya doktorların kendilerinin yapmış olduğu sağlıklı kemiklere tutunan bir protez yerleştirildi. İspanyol doktorlar, hastada bulunan tümörün yayıldığı kemiklerin yerine, sağlıklı kemiklere tutunacak bir protezi 3D yazıcıda üretmeyi başardı. Bilgisayar tomografisiyle hastanın göğüs kafesi ve ona yayılan tümörün modelini çıkaran mühendisler, bu işlem sonrasında hastaya uygun olarak Avusturalya'nın Anatomics adlı firması tarafından tasarlanan proteze 3D yazıcı ile basıldı. (Orghaber)

 

 


Örümcek zehri felçli hastanın umudu olacak

Yapılan araştırmalar sonucunda örümcek zehri felç hastalığı tedavisinde kullanılabilecek

Diş fırçalarınızı banyoda saklamayın işte nedeni

Diş fırçalarının ortak kullanılan banyolarda saklanmaması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, fırçalarda dışkı kaynaklı pisliğe rastlandığını açıkladı.

Mangalda et pişirirken bunlara dikkat edin

Türk Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter Prof. Dr. Ömer Alabaz, mangal sevenleri sağlık açısından uyardı