Ana Sayfa | SAĞLIK

Kanser hastalarına yardım edelim

kanser_hastalari_yardim_ingiltere_ayla_derya_atalay

İngiltere Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Ayla Derya, 4 Şubat Dünya Kanser günü dolayısıyla bir basın bülteni yayınladı. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü UICC nün önerisiyle 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kabul edildi.

Avrupa Ajansı (AVA)Londra-İngiltere Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Ayla Derya, 4 Şubat Dünya Kanser günü dolayısıyla bir basın bülteni yayınladı.  Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)’nün önerisiyle 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kabul edildi. Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. 

 

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

 

 

Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Sigara ve kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler gibi çevresel nedenlerle, hormonal nedenler, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler kanserin oluşumunda rol oynar. 

 

 

 

Ayla Atalay şunları dile getirdi: 

 

“Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, uzun süren, iyileşmeyen yaralar, beklenmeyen kanama ve akıntılar, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, siğil ve benlerde belirgin değişiklik, nedeni belli olmayan ani kilo kayıpları, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük kanserin belirtisi olabilir. Özellikle kadınlarda en sık görülen kanserler arasında meme, rahim, kalın bağırsak, akciğer kanserleri’dir. Yaş ilerledikçe kadınlarda kanser görülme sıklığı daha da artmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler arasında akciğer kanseri alırken bunu prostat ve kalın bağırsak kanserleri izlemektedir. Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir. Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikayetleri olan insanların en kısa zamanda hekime başvurması gerekmektedir.”

 

2.000 Pound Great Ormond Street Hastanesi’ne 

 

 

Atalay şöyle devam etti: “İngiltere Kanser Hastalarına Yardım Derneğımiz Türk toplumundaki kanser hastalarını tespit etmeye başladık, ihtiyacı olan hastalara psikolojik ve tercüman desteği veriyoruz, hastalarimıza eve ziyaretleri yaparak  maddi ve manevi destekle her zaman yanlarin da olduğumuzu söyleyip moral ve motivasyon vermeye calışıyoruz. 2015 Yılında yapmış olduğumuz balonun gelirinden 2.000 Pound Great Ormond Street Hospital Children 's Charity Araştırma üzerinde kullanılması için bağış yaptık.                                                                                  

                        

Yardım edin

 

 

Ayla Atalay sözlerini şöyle bitirdi ve topluma duyarlı olma çağrısı yaptı:

 

 

“Derneğimizin henüz kendine ait bir çalışma ofisi olmadığından büyük sıkıntı yaşamaktayız. Bu konu da bir çok girişimde bulunduysak da sonuç alamadık. Hastalarimızın bize daha rahat ulaşabilmesi ve daha iyi organize olabilmemiz için acil bir yere ihtiyacımız var. Bu vesileyle belki yardımsever birilerine ihtiyacımızıduyurmus oluruz. Bizimle iletisim kurmak isteyen kanser hastaları ve aileleri 07404256825 nolu telefon dan bize ulaşabilirler.   Yardımların artarak devam edeceğini ve bu vesileyle bizlere destek ve yardım yapan tüm işadamlarımıza ve halkımıza her bir kanser hastası adına teşekkür eder, saygılar sunarım.”

 

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı