Ana Sayfa | SAĞLIK

Hemşireler Haftası'nda Hemşirelik Mesleğinin Tarihçesini Peral Ozan Anlattı

Peral_Ozan

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Peral Ozan 12 - 18 Mayıs Hemşireler Haftası Dolayısıyla Hemşirelik Mesleğinin Tarihçesini Anlatarak, Mesleğine Önemine Dikkat Çekti. 2016 Yılı Hemşirelik Teması Hakkında Bilgiler de Vererek Bu Meslekteki Herkesin Hemşireler Günü ve Haftasını Kutladı.

AVRUPA-Hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, hemşireler günü olarak kutlanmakta ve bu günü takip eden hafta da Hemşireler Haftası olarak kabul edilmektedir.  Hemşireler Haftası’nda, hemşirelik mesleğinin sorunları ortaya konmakta, çözümler üretilmekte ve toplum gözünde mesleğin önemine dikkat çekilmektedir.Kıbrıs’ta İlk Lisans Düzeyindeki Hemşirelik Okulu Yakın Doğu Üniversitesi Bünyesinde Açılmıştır

 

 

 

Türkiye’de ilk olarak Hilali Ahmet Cemiyeti (Kızılay) 1911 yılında, 6 ay süreli hemşirelik kursları düzenlemiştir.  Cumhuriyet sonrası ilk hemşirelik okulu ise İstanbul’da açıldı.  Bunu Ankara’da açılan Askeri Hemşirelik Okulu izledi.  Daha sonraları Verem Savaş Derneği ve Sağlık Bakanlığı’nın, İstanbul’da açtığı hemşirelik okullarının ardından diğer illerde de bu tip okullar açılmaya başladı.  Bu okullar ortaokul düzeyinde 3 yıl, lise düzeyinde ise 4 yıl eğitim vermekteydi.  Günümüzde lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi veren çeşitli fakülteler bulunmaktadır.  Hemşirelik eğitimi ülkemizde de önce 6 ay süreli, sonraları Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2 yıllık, daha sonraları da ön lisans eğitimi veren Hemşirelik Okulu olarak açılmıştır. Kıbrıs’ta ilk lisans düzeyinde hemşirelik okulu, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur.

 

 

 

2016 Hemşirelik Teması: “Değişim İçin Bir Güç, Sağlık Sistemlerinin Dayanıklılığının Arttırılması’’  

 

 

 

Uluslararası Hemşirelik Konseyi (ICN), dünyadaki milyonlarca hemşireyi temsil etmekte ve her yıl Hemşireler Haftasında bir temanın işlenmesine karar vermektedir.  ICN’ın 2016 yılı için  belirlediği tema ‘’Hemşireler: Değişim için bir Güç, Sağlık Sistemlerinin Dayanıklılığının Arttırılması’’dır.  Bir sağlık sisteminin dayanıklılığı, salgın hastalık, doğal afet, savaş veya benzeri travma durumlarında etkin bir biçimde, duruma uygun olarak, güçlenerek tepki verebilme kapasitesidir.  Hemşireler bu konuyu, Hemşireler Haftasında çeşitli  sunumlarla irdelemektedir.

 

 

 

Hemşirelik Sağlık Hizmetlerinin En Önemli Unsurlarından Biridir

 

Hemşirelik sağlık hizmetlerinin en önemli unsurlarından biridir.  Özveri, hoşgörü, sabır ve disiplin kavramlarını içinde bulunduran ve zor bir meslek olan hemşirelik insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir.  Sevgiden, şefkatten, disiplin ve  ciddiyetten uzak olan bir kişinin bu mesleği laikiyle icra etmesi mümkün değildir.  Gecesini gündüzüne katarak, sabır, sevgi ve şefkatle hastalarına en iyi bakımı vermeye çalışan tüm hemşire arkadaşlarımın Hemşireler Gününü ve Haftasını kutlar sağlıklı günler dilerim. 


Ukraynalı bilim insanının çalışması kanser tedavisinde çığır açabilir

DNA'ların mutasyonu ile ilgili çalışmasıyla kanser tedavisinin çözümü için çalışan Ukraynalı genç bilim insanı Olga Brovarets buluşunun patentini almak için başvuruda bulundu.

Dünya'da ilk kez uygulanan üç ebeveynli bebek yöntemiyle doğum gerçekleşti

Ukrayna'da gerçekleştirilen ve dünya genelinde ilk kez uygulanan 3 ebeveynli bebek yöntemiyle ilk doğum yapıldı.

Canan Karatay'dan flaş Palm yağı açıklaması

Canan Karatay, Nutella ile gündeme taşınan Palmiye yağı hakkında bilgi verdi.