Ana Sayfa | SAĞLIK

BİR ÇOCUĞUMUZ İÇİN SİZ DE UMUT OLUN LÖSEMİYE KARŞI TEK YÜREK


Londra’da Süleymaniye Kültür Merkezi ve Anadolu Toplum Birliği’nin (Anatolia Community Association) birlikte organize ettiği ve bu sene 10.su yapılacak olan İngiltere’nin en büyük Anadolu Kültür Festivali’nde büyük bir kampanya da düzenlenecek.

Londra’da Süleymaniye Kültür Merkezi ve Anadolu Toplum Birliği’nin  (Anatolia Community Association) birlikte organize ettiği ve bu sene 10.su yapılacak olan İngiltere’nin en büyük Anadolu Kültür Festivali’nde büyük bir kampanya da düzenlenecek. Her sene Londra, Clissold Park’da kurulan Anadolu Kültür köyünde, bu sene Lösemili çocuklarımız  için de “Tükürük Testi” ile bağış kampanyası, kısa adı ITSEB  olan ‘İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği’ ve Testleri yapacak olan kurum Anthony Nolan ile birlikte organize edilecek. 

 

 

Konuyla ilgili basına bilgi veren festival yetkililerinden Salih Ezer ve ITSEB başkanı Dr. Ali Demirbağ, bu kampanyanın toplumumuzun bu konuda bilinçlenmesi açısından önemli olduğunu söylediler.  

 

Dr. Demirbağ “Bu bağış kampanyasında belki Betül ve bir kaç çocuğumuzun adı geçiyor ancak verilen her numune, adı geçmeyen diğer tüm çocuklarımız için de birer umut olacaktır.” diye kampanyanın önemini özellikle belirtti. 

 

Betül’ün Hikayesi İlham Oldu

Bu festivalde böyle bir kampanya yapmaya ilham olan ise, İsviçre’de yaşayan bir Türk ailenin büyük kızları Betül’ün Lösemiyle mücadelesi. Organizasyon ekibi bu tarz konularda hassas olunması gerektiğinin bilincinde. Betül’ün hikayesini dinledikten sonra diğer tüm çocuklara da umut olabilecek bir kampanyayı yapmaya karar vermişler. 

 

Festival Haftası: Lösemiyle Mücadele Haftası 

Festival yetkililerinden Salih Ezer’de festival haftasının tarihine özellikle dikkat çekiyor. Festival 27 – 30 Mayıs arası düzenlenecek. ‘Uluslararası Lösemiyle Mücadele Haftası’ da 28 Mayıs - 3 Haziran arası. Tüm dünyada aynı hafta bu konuda bilinçlendirme faaliyetleri yapılacak. 

 

Kampanyaya Katılmak Çok Kolay!

 

Festival alanında kurulan standı ziyaret ediyorsunuz, görevli arkadaşlar sizin bilgilerinizi alıp alanda “Tükürük Testini” yapıyorlar ya da  “Tükürük Kitini”  sizin adresinize gönderiyorlar, siz kendiniz yapıyorsunuz. 

 

Dr. Demirbağ, testin çok kolay olduğunun altını özellikle çiziyor.  Festival alanında kurulan stantta yetkili ekip kök hücre nakli için uygun olabilecek potansiyel kişilerden, özel bir kit ile sadece tükürük örneklerini alacaklar. Bu örnekler bu konuda kurulmuş olan uluslararası bilgi bankasına iletilecek. Eğer verilen örnek, kampanyaya konu olan Betül ya da diğer ilik nakli bekleyen Lösemili çocuklarımızdan birisine uyabilecek durumdaysa, yetkili ekipler kişiyle iletişime geçip, kısa bir işlemle kan ya da ilik numunesini alıyorlar. Bu işlemler sanıldığı gibi zahmetli ve zor tıbbi operasyonlar değil. On, on beş dakikalık bir kan verme ya da ilik numunesi verme işlemi sadece. Bağış yapan kişi için de herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. 

 

Tükürükten Test Nasıl Oluyor?

 

Aslında bunun iki yolu var. Birincisi bağış yapmak isteyenler, festival alanında kurulan stantta yetkili kişilerin kontrolünde bir tükürük örneği verme işlemi yapıyorlar. Özel kitleri kullanarak basit bir işlem yapılıyor. İkincisi ise, bağış yapmayı düşünen kişilere bir form doldurtuluyor. Bu form genellikle online olarak dolduruluyor. Yetkili ekip formun doldurulması konusunda yardımcı olacaklar. Daha sonra form dolduran kişilerin evlerine testin yapılacağı ‘tükürük kiti’, sağlık bakanlığının ilgili kurumu tarafından gönderiliyor. Kişi evinde bu kiti kullanarak tükürük örneğini geriye kolay bir şekilde postalıyor. 

 

Siz de Bir Umut Olun!

 

Lösemi ve benzeri hastalıklarda kök hücre nakli çok önemli. Bu konuda Dr. Demirbağ bize enteresan bilgiler veriyor. 

“Dünyada uyumlu kök hücreler genelde aynı ırktan olanlarda bulunuyor. Örneğin, Anadolu coğrafyasında olan toplumumuzun kök hücreleri yine aynı Anadolu coğrafyası için uygun olabiliyor. Bu sebeple bir kök hücrenin uyumlu olması ihtimali bir milyonda bir. Dünyanın gelişmiş her ülkesinde  bu konuda kurulmuş merkezlerde, her ülkenin, her ırkın yeterince kan ve ilik örnekleri mevcut olmasına rağmen Türk ve Kürt ırklarına ait yeterince bağış yapılmamış henüz. Bu sebeple, maalesef bizim Lösemili çocuklarımızın umudu , diğer milletlerin çocuklarına göre daha az şu an için. Buna dikkat çekip, tüm toplumuzu bilinçlendirmeli ve çocuklarımız için umut olmaya herkesi davet etmeliyiz” diyor Doktor Ali Demirbağ.

 

Festivalle İlgili Bilgiler

Anadolu Kültür Festivali

Tarih: 27 – 30 Mayıs 2016

Yer : Clissold Park, N16, London

www.anatolianfest.org

 

 

 

(Ayrı bir kutucuk içinde)

 

Betül’ün Hikayesi

 

Uyumaz ailesinin ilk evladı Betül, 28 Aralık 1998 yılında İsviçre, Basel’de doğdu 

 

On iki yaşındayken hastalığının ilk belirtileri ortaya çıktı; karın ağrısı, karında şişlik ve vücudunda morluklar… 

 

Hastaneye gidildi. Kimse Betül’de ciddi bir hastalık olabileceğine ihtimal vermiyordu ama maalesef ertesi günü Betül’ün lösemi olduğu öğrenildi. 

Ailesinin ve Betül’ün arkadaşlarının yaşadığı üzüntü tarif edilemez boyuttaydı. Betül ise herkesi şaşırtacak derecede güçlü kalmayı başardı.

 

2012 yılında tedavi başladı. Bir çok güçlü bedenin bile dayanmakta zorlandığı tedavilere Betül, iki yıl boyunca, İlahi bir güçle dayandı ve nihayetinde kemoterapi ve ilaç tedavileri sonuç verdi. İki sene sonra Betül artık sağlığına kavuşmuştu.

 

Ama ne yazık ki 2016 yılının ilk aylarında hastalığın tekrar nüksettiğini öğrenildi 

 

Tekrar kemoterapi tedavisine başlandı ancak bu sefer Betül’ün bedeni tedaviye yeterince cevap vermiyordu.

 

Betül, on dört yaşında yenmeyi başardığı bu hastalıkla şimdi tekrar mücadele etmek zorunda.

 

Betül’ün ve ailesinin umudu kendisine uygun kök hücrenin bulunması ve naklinin yapılması.

 

Betül ve Betül gibi çocuklarımız şimdi, dualarınızı ve kan bağışlarınızı bekliyor.

 

Ne kadar fazla bağış yapılırsa, o kadar fazla çocuğumuzun kurtulma ihtimali olacak. Çünkü bir kök hücrenin diğer bir kök hücreyle uyuşma ihtimali bir milyonda bir. 

 

 

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı