Ana Sayfa | SAĞLIK

Hamile kadınlar oruç tutabilir mi, oruç tutarken nelere dikkat edilmelidir

hamile kadın

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hamile kadınlar oruç tutup tutmayacakları konusunda kararsız kalıyorlar. Anne adaylarının mutlaka bir doktor tavsiyesi ile oruç tutup veya tutmaması gerekiyor

Oruç tutmadan önce hem bebeğin hem de annenin sağlığının bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer annede ya da bebekte herhangi bir kronik rahatsızlık varsa oruç tutmak için kesinlikle doktor tavsiyesi alması gerekir. 

HAMİLE KADINLAR ORUÇ TUTARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Sahura Kesinlikle Kalkılmalı: Gün içerisinde yaşanması muhtemel baş dönmeleri ve halsizlik gibi şikayetleri en aza indirmek için mutlaka sahura kalkılmalı, hafif yiyecekler tercih edilmeli aynı zamanda da doyurucu ve proteinli ürünleri beslenme listesine eklemelisiniz...

Sıvı Alımı ve Demir Desteği: Hamileler gün içerisinde hem bebeklerini hem de kendilerini düşünerek mutlaka bol sıvı gıdalar tüketmelidirler. Gebelik döneminde artan kan ihtiyacı için demir yönenden zengin gıdalar sahur sofrasında yerini almalı. Süt, pekmez, az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, kepek ekmeği, meyveler bunların başında gelmeli...

İftarda Mutlaka Ev Çorbası: Oruç hurma, zeytin veya su ile açılmalı. Özellikle ev yapımı ve az baharatlı çorbalar tercih edilmeli. Çorbanın ardından tüketilecek etli sebze yemeği ya da tavuk haşlama hem günlük besin kaybınızı dengeler hem de midenizin çok fazla yorulmasına engel olur. Ayrıca buğulama tüketeceğiniz balık ile hem bebeğinizin beyin gelişimine destek olursunuz hem de iftardan sonra rahatsızlık ve şişkinlik hissetmezsiniz. 

İftardan 1 Saat Sonra Yoğurt Ya da Söğüş Sebze: Oruç açıldıktan sonra bütün gün boş olan mideye çok fazla yüklenmemek gerekir. İftardan bir saat sonra tüketilecek bir kase yoğurt hem sindiriminize yardımcı olacaktır hem de midenizi rahatlatacaktır. Ayrıca küçük bir kase söğüş sebze de aynı işi görecektir.

ORUÇ TUTAMAYACAK HAMİLELER İÇİN

İslam dini kolaylık, güzellik ve sevgi dinidir. Bakara Sûresi 256'ıncı ayet inşaAllah oruç tutamayacak hanımların yüreğine su serper:

"Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. Şüphesiz, doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah'a inanırsa, o, sapasağlam bir kulba yapışmıştır; bunun kopması yoktur. Allah, işitendir, bilendir. (Bakara Suresi, 256)


İstanbul'da domuz gribi alarm veriyor

İstanbul Esenyurt'ta küçük yaştaki bir kız çocuğu domuz gribi şüphesi nedeniyle hastane karantinaya alındı.

Bakan Akdağ kanser hastaları için SGK'nın ödediği fiyatlar üzerine çalışıyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kanser hastalarının cerrahi işlemlerindeki farkın alınmaması üzerine çalıştıklarını belirtti.

Otizmin tedavisi artık mümkün

Türk bilim insanlarının otizm hastalığı üzerine çalıştıkları ve otizm spektrum bozukluğuna neden olan "SLC7A5"isimli yeni bir gen keşfetmelerine üzerine otizmin tedavisinin artık yapılabileceği ortaya çıktı.