Ana Sayfa | SAĞLIK

Uyuyamıyorsanız bir de bunları deneyin


Türk Uyku Tıbbı Derneği "uyku problemi" hakkında açıklama yaptı. Az uyumak, yani yetersiz uyumanın ciddi sağlık sorunlarını oluşturduğunu söyleyen dernek, "Bu yetersiz uyku nedeniyle yaşanan sağlık sorunları “İnsomnia” dediğimiz tabloyu ortaya çıkarıyor. Peki bizi yetersiz uykuya kim zorluyor? Neden biz 50 yıl öncesine göre, en az 1 saat daha az uyuyoruz? İşte bunun sorumlusunun ‘endüstri toplumu’ olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

Antalya’da “17. Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi” dolayısıyla bir basın toplantısı yapan Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD)’nin yönetimindeki hekimler, uyku üzerine toplumda yaygın olarak bilinen ezberleri bozan açıklamalar yaptı. Dernek olarak, Türkiye çapında daha önce 6 bine yakın kişi üzerinde yaptıkları araştırma sonuçlarını da paylaşan hekimler, insan yaşamının üçte birinin geçtiği uykunun öneminin ne derece arka plana itildiği ve buna karşılık faturasının ne boyutlara ulaştığını ortaya koydu. TUTD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, uyku bozukluğu nedeniyle kendilerine gelen hastalarda çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi:“Bu sorunların en ciddi olanı, genel olarak hepimizin yaşamında var olan bir olgu. O da az uyumak, yani yetersiz uyumak. Bu yetersiz uyku nedeniyle yaşanan sağlık sorunları “İnsomnia” dediğimiz tabloyu ortaya çıkarıyor. Peki bizi yetersiz uykuya kim zorluyor?  Neden biz 50 yıl öncesine göre, en az 1 saat daha az uyuyoruz? İşte bunun sorumlusunun ‘endüstri toplumu’ olduğunu söyleyebiliriz."

YAŞAMIMIZIN ÜÇTE BİRİ UYKUDA GEÇİYOR

Erişkin sağlıklı bir kişinin yaşamının üçte birinin uykuda geçtiğini kaydeden Aksu, “Bu derece önemli bir zaman diliminde, insan bedeni yalnızca dinleniyor mu? Bu söylem eksik. Uykuda ve uyanıklıkta bedenimiz farklı şekilde çalışır. İnsan bedeni uykuda aynı zamanda yenilenir, uyanıklıkta yapamadığımız bazı işlevleri yerine getirir. Oysa sanayileşmiş toplum,  bize uykudan feragat edin; ‘uyku yerine çalışın’, ‘uyku yerine eğlenin’ şartlanmalarını getiriyor. Bunun sonucunda da biz hep uykudan çalıyoruz. Ama uykudan çaldığımız zaman dilimi ise bize, birçok sağlık problemi ve bu yüzden ortaya çıkan öfke ve dikkat kontrolü sorunuyla, toplum sağlığını tehdit eden bir fatura ile geri dönüyor” diye konuştu.Bugün bütün dünyada, iş yaşamında uyku bozukluklarının yarattığı faturanın ne boyutlarda olduğunun tartışıldığını kaydeden Aksu, şöyle devam etti: “Tarih yetersiz uyku nedeniyle oluşan büyük kazaların örnekleriyle dolu. Bunlardan en büyüğü, Çernobil faciası. Sivil havacılık, karayolu ve denizyollarında da kayda nedeni “uykusuzluk” olarak geçen onlarca kaza sayılıyor. Gelecekte bu konu çok daha önemli bir toplum sağlığı sorunu olarak ortaya çıkacak. İşte bu yüzden, şimdiden sağlık politikalarımızı, ‘toplumsal uyku sağlığı’ politikaları üzerine belirlemeliyiz.” 

“TÜRKİYE’NİN UYKU HASTALIKLARI HARİTASINI ÇIKARTTIK” 

TUTD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen ise derneğin, 2010 yılında, ülkenin tüm bölgelerini örneklem içine alarak bir anlamda “Türkiye uyku hastalıkları haritası” çıkarttıklarını belirterek, 6000’e yakın kişi üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmaya ilişkin şunları söyledi:“Derneğimizin bu araştırması dünyada uyku üzerine yapılan en büyük epidemolojik araştırmaların başında geliyor. Burada ortaya çıkan sonuçların en çarpıcısı, toplumda uykusuzluk yaşayanların oranının, yüzde 10’larda bulunması oldu. Yani aramızda 10 kişiden biri, toplumda bu sorunla çalışıyor veya trafikte araç kullanıyor. Bu çok ciddi bir rakam. Peki uykusuzluk nereden kaynaklanıyor sorusunun arkasında biz önce ‘neden uyuyoruz’ sorusunu yanıtlıyoruz. Yanıt çok basit olarak ortaya çıkıyor. Ölmemek için uyuyoruz… Yani gereğinden az uyuyan, erken ölecek demektir…”

Yetersiz uyumanın insan hayatını ileri derecede etkileyen, gündüz semptomları yaratan bir hastalığa dönüştüğünü belirten Özgen, şöyle devam etti: “Uykusuzluk, tahminlerin ötesinde günümüzde çocuklarda çok ciddi boyutta görülmekte. Çünkü çalışan aileleriyle olmak isteyen çocuklar, akşam 9’da zorla uyutulmak istemiyor. Dolayısıyla çocuk, ertesi güne sağlıklı bir uyku ile başlamıyor. Biraz büyüdüklerinde ise bütün gece bilgisayar oyunlarında veya sosyal medyada sabahlayan gençler oluyorlar. Dünya trafik kazalarında, uykusuz kalan gençlerin sorumluğunun ağırlığını konuşuyor.”

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı