Ana Sayfa | SAĞLIK

İdrar kaçırmanızın nedeni bu olabilir


Liv Hospital Ulus Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci, kadınlarda sıkça görülen idrar kaçırma sorununu anlattı.

Kadınlarda yaygın görülen idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşabilir. Fazla kilo, çok tuz kullanma, hareket azlığı ve az su içmek, idrar kaçırma sorununa yol açabilir. Pek çoğu söylemekten kaçınsa da idrar kaçırma, kadınlarda yaygın görülen bir durumdur. Her üç kadından birinde bu durum sorun yaratacak, yani yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşır. İdrar kaçırma sorununun aslında yüksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit gibi kronik hastalıklardan daha yaygın görüldüğünü söyleyen Liv Hospital Ulus Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci, kadınlarda görülen idrar kaçırmanın tedavisini anlattı...

Farklı idrar kaçırma tipleri var mıdır?

Kadınlarda genel olarak üç tip idrar kaçırmadan söz edilebilir.Sıkışmaya bağlı idrar kaçırma: Burada mesane, idrarı yeterince depolayamaz ve istenilen miktara ulaşmadan kaçırılır. Her 100 idrar kaçırmadan 22'si bu şekildedir.Stres tipi idrar kaçırma: Öksürüp-aksırma, hapşırma, gülme, egzersiz yapma ya da fiziksel aktivite gibi durumlarda kendini gösterir. Bu tip bozukluk da her 100 idrar kaçıran hastanın 50'sinde ortaya çıkar.Her iki tip kaçırmanın bir arada olduğu durum: İdrar kaçıran her 100 hastadan yaklaşık 30'unda görülür. Genç ve orta yaş kadınlarda öksürme, hapşırma, fiziksel aktiviteye bağlı idrar kaçırma daha sık görülürken; daha ileri yaşlarda sıkışmaya bağlı idrar kaçırma ve her ikisinin bir arada olduğu kaçırma daha sık görülür.

FAZLA KİLO ETKİLİ OLUYOR

 Yaşam biçimi ve beslenmenin etkisi nedir?

Fazla kilolu ya da obez olmak, kronik kabızlığa yol açan beslenme biçimi, az su içmek, fazla tuz kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak; idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir veya şiddetini artırabilir. Bu faktörlerin düzeltilmesi idrar kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunur.

 Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Özellikle sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden birisidir. İlaçlar, genellikle hastaların yüzde 50'sinde mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önemli ölçüde düşürür, idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşebileceği için, mutlaka bir ürolog tarafından kullanımı önerilmelidir.

BOTOX YAPILABİLİR

 Cerrahi tedavisi var mı?

İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla da tedavisi mümkündür. Hastanın idrar kaçırma tipi, kaçırma şiddeti, bu duruma yol açan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, eşlik eden hastalıklar; yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda; artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale geldiğinde, 15 dakika süren bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanabilir ve kaçırma kontrol altına alınabilir. Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma gibi durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda genellikle vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç, idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda genellikle 15-20 dakikalık bir ameliyatla sorun kalıcı olarak çözülebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın etkisi ilk idrarla birlikte hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise, ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorun giderilebilir.

Hamile kadın hamileyken hamile kaldı üçüz bebek doğurdu

İngiltere'de ikiz bebeklere hamile Jolene Broad adındaki kadın yeniden hamile kalarak üçüz doğum yaptı

Diyet içeceklerden uzak durun işte nedeni

Amerikalı araştırmacılar, yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin kişilerde felç ve bunama riskini yükselttiğini açıkladı

Bu besinler metabolizmayı hızlandırıyor

Yemek yedikten sonra şişkinlik mi hissediyorsunuz? Tuvalete gidip saatlerce bekliyor musunuz? Diyetisyen Tutar metabolizmayı hızlandıran besinleri açıkladı